HABER

Gribal enfeksiyonlara karşı grip aşısı

Tokat Tabipler Odası Başkanı Dr. Mete Bayburtlu, astım, bronşit gibi hastalıkları olan ve 55-60 yaş üzeri kişilerin bir doz grip aşası yaptırması gerektiğini söyledi.

Gribal enfeksiyonlara karşı grip aşısı

Dr. Mete Bayburtlu, sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve grip türü hastalıkların oldukça büyük rahatsızlıklara sebep olduğunu ve iş kaybına yol açtığını ifade etti. Dr. Bayburtlu, "Antibiyotik tüketimi zaman zaman komplikasyonlar nedeni ile çeşitli rahatsızlıklara, akciğer enfeksiyonlarına, kulak iltihaplarına sebep olabilmektedir. Gribal enfeksiyonlarla mücadele için yöntemlerden bir tanesi de mevsim itibariyle grip aşısının yapılmasıdır. Ancak burada kalp, tansiyon, damar, kronik tıkayıcı akciğer, astım, bronşit gibi hastalığı olan ve 55-60 yaş üzerinde olan kişilerin bir doz grip aşısı ile aşılanmalarının faydalı olacağı ön görülmektedir" dedi.
Öte yandan çocuk yaş grubunda astım ve bronşiti olan çocukların, hekim kontrolü altında, eğer hekim gerekli görüyorsa yine grip aşısı ile aşılanmalarının faydalı olacağını belirten Dr. Bayburtlu, "Sağlıklı yetişkinlerin mutlaka grip aşısı ile aşılanması gerekmez. Eğer tüm bu aldığımız önlemlere rağmen nezle, grip veya soğuk algınlığına yakalandıysak yatak istirahatı ve sebze meyve ağırlıklı beslenme gerekmektedir. Eğer ateşimiz çok yüksek ise ve gribal enfeksiyon bir haftadan fazla sürüyorsa bir hekime başvurarak tedavi almak gerekmektedir. Grip aşılarını Eylül, Ekim, Kasım aylarında koldan enjeksiyonla bir doz yaptırmak gerekir. Çocuklarda bazen iki dozda yaptırılmaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler