HABER

"Güçlü Türkiye Avrupa'nın da lehine"

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: - "Daha güçlü, istikrarlı, müreffeh ve demokratik bir Türkiye, Avrupa'nın da lehine" - "AB ile olumlu bir gündem oluşturmak istiyoruz" - "Türkiye'ye yatırım yapanlar hiçbir zaman kaybetmediler"

BRÜKSEL (AA) - YUSUF HATİP - AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Daha güçlü, istikrarlı, müreffeh ve demokratik bir Türkiye, Avrupa'nın da lehine. Aynı şekilde daha müreffeh, gelişen ve güçlü bir Avrupa da Türkiye'nin lehine." dedi.

Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Brüksel'de AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa'daki Türk asıllı vatandaşların sandığa gitmesini arzu ettiklerini belirten Yılmaz, "Vatandaşların siyasi hayata katılmaları aynı zamanda entegrasyon açısından da önemli. Bizim genel politikamız vatandaşımızın asimile olmaması ama içinde yaşadığı topluma entegre olması şeklinde." diye konuştu.

Gençlerin önemine değinen Yılmaz, "Gençlerimizin mutlaka iyi eğitim görmesi gerekiyor. Hem ana dillerini iyi bilsinler hem içinde yaşadıkları ülkenin dilini iyi öğrensinler. Yüksek öğretimde özellikle nitelikli alanlarda daha fazla gencimizin yetiştiğini görmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Avrupa ve Türkiye ortak çıkarlara sahip"

Yılmaz, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri açısından 2019 yılı için 2017 ve 2018'e göre daha olumlu bir perspektife sahip olduklarını belirterek, "Özellikle yabancı düşmanlığı, aşırı sağ, ırkçılık hadiselerinin yükselmesi, bir taraftan küresel kriz ve bunun etkileri gibi meseleler yüzünden Avrupa kendi iç meselelerine yoğunlaşmış durumda. Türkiye de çok önemli badireler atlattı." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bugün daha güçlü bir konuma geldiğine dikkati çeken Yılmaz, "Bu dönemde AB ile olumlu bir gündem oluşturmak istiyoruz. Hem üye ülkelerle hem AB kurumlarıyla çeşitli vesilelerle bir araya geliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, "Temel mesajımız şu: 'Avrupa ve Türkiye ortak çıkarlara sahip'. Daha güçlü, istikrarlı, müreffeh ve demokratik bir Türkiye, Avrupa'nın da lehine. Aynı şekilde daha müreffeh, gelişen ve güçlü bir Avrupa da Türkiye'nin lehine." diye konuştu.

AK Parti olarak Avrupa'daki temsilcilik sayılarını artırdıklarını kaydeden Yılmaz, son olarak Berlin ve Londra temsilcilerinin atandığını anımsattı.

- "Türkiye'ye yatırım yapanlar kaybetmediler"

Yılmaz, Türkiye'ye uluslararası anlamda daha fazla yatırım çekebilmek için çalışmalar yapıldığını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'ye yatırım yapanlar hiçbir zaman kaybetmediler. Türkiye dinamik, genç, gelişen, gelecek vadeden bir ülke ve 21. yüzyılın yükselen ekonomilerinden biri. Geçici finansal piyasalarımızda bazı sıkıntılar yaşandı ama onları da belli bir yere getirmiş durumdayız."

Çeşitli tedbirlerle Türk ekonomisini daha iyi bir noktaya taşıyacaklarını dile getiren Yılmaz, "Ekonomimizi de demokrasimizi de güçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Geri Dön