KADIN

Güneş kremleri tüyleri besler mi?

Sağlıklı ve ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olmak aslında herkesin en büyük isteklerinden bir tanesidir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin en değerli giysisi aslında cildidir. Bu nedenle ona iyi bakması ve gerekli bakımları yapması sağlıklı bir bedenin ilk anahtarlarından bir tanesidir.

Güneş kremleri tüyleri besler mi?

Cilt bakımı denildiğinde pek çok kişinin aklına oldukça kapsamlı ve birçok adımdan oluşan bir rutin gelir. Özellikle Youtube’da son dönemde popülerleşmeye başlayan makyaj ve kozmetik kanalları cilt bakım rutinlerini bambaşka bir boyuta taşıdı. Ancak cilt sağlığınızı korunmak için bu kadar aşamalı ve pahalı kozmetik ürünlerini kullanmanıza gerek yoktur. Sadece birkaç basit adımla aslında cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu basit adımlardan bir tanesi her mevsim güneş kremi kullanmaktır. Kışın güneş yazın geldiği gibi dik açıyla gelmese bile bu güneşin cilde zarar vermediği anlamına gelmez. Kışın da güneş cilde zarar verip lekelenmesine neden olur. Bu yüzden yaz kış demeden güneş kremini cilde uygulamalıyız.

Güneş kremlerini kullanmak kadar doğru ürünü doğru yerde kullanmak da önemlidir. Yüz ve vücut için aynı güneş kremini kullanmanın, rastgele bir ürün sürmenin ve yanlış zamanda krem sürmenin cilt sağlığına faydasından çok zararı bulunuyor. Özellikle güneş kremlerinin tüylenme üzerinde etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Sizler için güneş kremi kullanımına dair doğru bilinen yanlışları araştırdık.

GÜNEŞ KREMLERİ TÜYLERİ BESLER Mİ?

Özellikle yaz aylarında kullanımı artan güneş kremlerinin kıl köklerini besleyerek tüylerin daha çabuk uzamasına neden olduğu söylenir. Ancak bu bilgi bir bakıma hem doğru hem de yanlıştır.Yağ formatında olan güneş kremleri cildi beslenmesi açısından önemlidir. Bu kremler cilt yüzeyinde bulunan tüylerin daha çabuk uzamasına neden olur. Yüzeydeki kılların daha sıklaşmasını ve kalın hale gelmesini sağlayabilir. Ancak kıl köklerini kuvvetlendirdiği ve güçlendirdiği bilinen bir yanlıştır.

RASTGELE BİR ÜRÜN KULLANILABİLİR Mİ?

Cilt tipinize uygun olmayan bir ürün kullanmak sağlık açısından büyük risklerin doğmasına neden olur. Güneş kremleri fiziksel, kimyasal ve hem fiziksel ve hem de kimyasal olmak üzere üç tipe ayrılıyor. Fiziksel bazlı kremler aslında ciltte bariyer oluşturur. Yoğun bir şekilde güneşte kalındığında hamile, alerjik ve hassas ciltliler ile çocuklarda tercih ediliyor. Aknesi olan kişilerin daha ince yapıdaki su bazlı ürünleri kullanmaları gerekiyor. Kuru cilt tipine sahip olanlar ise hem nem sağlayan hem de koruyucu özelliği yüksek olan ürünleri tercih etmelidir.

UZUN YILLAR BOYUNCA AYNI GÜNEŞ KREMİNİ KULLANABİLİR MİYİM?

Güneş kremlerini hiç açmadıysanız 3 yıl içinde tüketebilirsiniz. Uygun koşullarda saklanan veya paketi açılan kremleri ise 1 yıllık ömrü olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu noktada mutlak güneş kremlerinin üzerinde yazan son kullanma tarihlerine de göz atmalısınız. Kullanım süresi geçen kremlerin cilte sürülmesi tepkimelere ve reaksiyonlara neden olabilir.

VÜCUT ÜRÜNÜNÜ YÜZE UYGULAYABİLİR MİYİM?

Yüz için kullanılan güneş kremleri temelde daha hassas ve yüksek koruma faktörüne sahiptir. Yağ oranları akne oluşumuna daha büyük fırsat doğurur. Eğer akne ve alerjiye yatkın bir cildiniz varsa vücut ürünlerini yüzünüze kullanmamanız gerekiyor. Çünkü alkol içeren sprey tarzı koruyucular yüz derisinin kurumasına neden olabilir. Bu durum aslında egzama ve tahriş gibi hastalıklara sebebiyet verir. Cilt tipine uygun olarak kuru ciltler krem, yağlı ciltler ise losyon tarzında ürünler tercih etmelidir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler