HABER

Hamilelere yaz uyarısı

Sıcakların artmasıyla ilgili uyarıda bulunan Doç. Dr. Cüneyt Evrüke, hamilelerin; beslenme, giyim ve güneşlenme konularında dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.

Hamilelere yaz uyarısı

Yaz aylarında özellikle Çukurova gibi yörelerde hamile kadınların sırt ağrıları yanında, varislerin artacağını, ayaklarda şişliklerin görüleceğini ve kaşıntılar olacağını belirten Doç. Dr. Cüneyt Evrüke, hamilelerden hava sıcaklığının arttığı bu dönemde beslenme, giyim ve güneşlenmeye dikkat etmelerini istedi. Bunun kendi sağlıkları kadar bebeğin durumu için de önemli olduğunu ifade eden Evrüke, çiğ ve az pişmiş et ve tavuk yemekten, ayrıca mayonez, aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler ile çiğ yumurta içeren besinlerden kaçınılmasını, pastörize edilmemiş süt ile küflü peynir yemenin de sakıncalı olduğunu vurguladı.

Pamuklu ve doğal malzemelerden yapılmış, hafif, esnek ve bol kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Evrüke, sıcaklarla birlikte burun kanamalarının artabileceğini, bu durumda burun deliklerine vazelin sürülmesini ayrıca, gündüz uykusuna önem verilmesini tavsiye etti.

STRESTEN UZAKLAŞIP SPOR YAPARAK SÜRECİ RAHAT GEÇİRMEK MÜMKÜN

Düzenli egzersizin kan dolaşımını geliştireceğini ve yararlı olacağını belirten Doç. Dr. Evrüke, stresten uzaklaşarak, sigara içmeyip egzersiz ve gevşeme teknikleri uygulanarak bu dönemi rahat geçirmenin mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca, yükleme ve egzersizlerin zararlı olduğunu belirten Evrüke, hamilelerin esneme ve gevşeme tekniklerini geliştirmelerini istedi.

EN İDEALİ YÜZME VE YÜRÜYÜŞ

Hamileler için en ideal sporun, yüzme ve yürüyüş olduğunu kaydeden Evrüke, şu uyarılarda bulundu:

"Denize sabah erken veya akşam saatlerinde girmeli, filitrasyon sistemi olmayan ve suyu değiştirilmeyen havuzlar konusunda da özenli olmalılar. Çünkü, buralarda enfeksiyon ve mantar kapma riski yüksektir. Güneşte mutlaka şapka takılmalı ve koruyucu kremler sürülmeli, ayrıca bol sıvı alınmalıdır. Hormonlardan dolayı yüzde ve bazı bölgelerde beklenmedik lekeler oluştuğunda doktora başvurmaları gerekir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler