KADIN

Hamilelikte 22. hafta

Hamilelikte 22. hafta

22 haftalık hamilesiniz - sadece 126 gün kaldı!

Bebeğiniz şu anda yeni doğmuş minyatür bir bebek gibi, yaklaşık 26 cm uzunluğunda ve hemen hemen 450 gram ağırlığında. Cildi, onu doldurmaya yetecek ağırlığı kazanana kadar buruşuk görünmeye devam edecek ve kafasını ve vücudunu kaplayan ince tüyler (lanugo) şu anda görünür durumda. İrisinde (gözün renkli kısmı) hala bazı pigmentler eksik olmasına karşın gözleri gelişmiş durumda.
Hormon üretimi için temel önemde olan pankreası da adım adım gelişiyor. Bebeğinizin dudakları daha belirgin hale geliyor ve dişeti çizgisinin altında dişlerinin ilk işaretleri tomurcuk gibi görünüyor. Dişli bir şekilde doğan nadir bebeklerden biri değilse, bebeğinizin ilk dişini o yaklaşık 4-7 aylık oluncaya kadar görmeyeceksiniz.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Her 2,000 bebekten yalnızca biri dişli doğuyor.

Hamileliğin 22. Haftasında Vücudunuz

Karnınız büyüyen bebeğinize ev sahipliği yapmak için genişledikçe, derinizde çatlaklar fark edebilirsiniz. Bazı hamile kadınlarda hiç çatlak olmaz, ama en az yarısında çatlak vardır. Bu farklı dokulu derideki küçük çizgiler pembeden koyu kahverengiye kadar uzanan bir aralıkta ortaya çıkabilirler (cilt renginize bağlı olarak) ve hamilelik ilerledikçe daha belirgin hale gelirler. Sadece göbeğinizde değil, aynı zamanda kalçalarınızda, uyluklarınızda ve göğüslerinizde de görülebilir. Ayrıca, artık dümdüz karınlı biri değilsiniz – göbeğiniz yakında tam dışarıya fırlayacak. Korkmayın. Doğumdan sonra az ya da çok eski şekline geri dönecek.

Hamilelik sırasında fark edebileceğiniz bir başka ilginç cilt olayı damar örümcekleri denilen şeydir. Bunlar ince dalların olduğu, kabarık ve kırmızımsı, küçük cilt bölgeleridir. Genellikle yüz, boyun, göğsün üst tarafı ve kollarda bulunan bu bölgelerin nedeni hamilelikte östrojen seviyesinin artmasıdır ve bunlar genellikle doğumdan sonra kaybolurlar.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI
Hamilelik çatlakları için yardım

Yağlara ve losyonlara çok güvenen kadınlardan duyduklarınızın aksine, hamilelik çatlaklarını önlemek için yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Bu çatlakların sizde oluşup oluşmayacağını genellikle kalıtım ve cildinizin elastikiyeti belirler. Onları uzak tutmanın tek yolu ise yavaş ve düzenli bir şekilde kilo almaktır. Yavaş bir şekilde kilo almak cildinize kendini ayarlaması için zaman verir. Rahatlatıcı bir not: Bebeğiniz doğduktan sonra, çatlaklarınız önemli ölçüde ortadan kalkacak. Pek çok kadın bir yıl sonra onları zorlukla farkeder.