HABER

Hava durumu nasıl olacak? İstanbul'a dolu mu yağacak? Meteoroloji'den yarın için yağmur ve dolu tahmini

Hava durumu nasıl olacak? İstanbul'a dolu mu yağacak? Meteoroloji'den yarın için yağmur ve dolu tahmini

Hava durumuyla ilgili Meteoroloji'den yapılan son dakika tahminlerine göre yarından itibaren Balkanlardan gelen soğuk havanın etkisiyle Marmara ve Ege Bölgesi'nde yağmur ve dolu bekleniyor. Havaların ani soğumasına dikkat çeken uzmanlar özellikle Marmara'da dolu yağışına karşı vatandaşları uyarıyor. Yarın başlayacak yağışların 24 ilde etkili olması bekleniyor. İşte hava durumuyla ilgili tüm detaylar...

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre yurdun büyük bir bölümünü son bir haftadır etkisi altına alan sıcak hava dalgası yarın itibariyle sona erecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; Marmara ve Ege'de perşembe ve cuma günü yağışlı hava etkili olacak.

Balkanlardan gelmesi beklenen serin havayla beraber yağışların gök gürültülü kuvvetli sağanak ile dolu şeklinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Hava durumu uyarısı veren Meteoroloji sıcaklıkların da 10 derece kadar düşeceğini ifade etti.

8 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ 24 İLDE ETKİLİ OLACAK

persembe

Balkanlar üzerinden gelen yoğun yağışlar Marmara'dan Ege'ye toplam 24 ilde etkili olacak. Meteorolojinin verilerine göre bu iller şunlar:

Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bolu, Düzce, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Isparta

MARMARA BÖLGESİ İÇİN DOLU UYARISI

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların perşembeden itibaren düşeceğini belirterek, Kuzey Ege, Batı Karadeniz, Trakya ve Marmara'da lokal olarak dolu yağışının görülebileceği uyarısında bulundu.

cuma

Demirhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın yukarı seviyede havanın soğuyacağını, alçak basınç merkezinin bir kolu olan oluk denilen sistemin bu tarafa doğru kayacağını söyledi.

Yukarı seviyede yaklaşık 5 bin metrede bir soğuma beklendiğini dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

"Bu soğumanın etkisiyle yerdeki sıcak hava yukarıya doğru hızlı bir şekilde düşey olarak hareket edebilecek. Bununla birlikte büyük kümülonimbus bulutları oluşacak. Bu da çok kuvvetli yağış ve dolu ihtimalini artırıyor. Perşembeden itibaren Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Trakya tarafında yüksek ihtimal dolu yaşanabilecek. İstanbul'da da gök gürültülü sağanak yağış ve yıldırım riski çok yüksek. Yine kuvvetli yağıştan dolayı sel ve dolu ihtimali var. Bunlar çok küçük ölçekli durumlar. Net bir yer söyleyemiyoruz. Marmara'nın tamamında böyle bir ihtimal söz konusu. Bir yandan da kuvvetli rüzgar var. Rüzgar da bu sistemi üzerimizden hızlı bir şekilde taşıyacak. Cumartesi itibarıyla sistemin Ege ve Marmara bölgesinden uzaklaşmasını bekliyoruz."

SICAKLIKLAR 10 DERECE KADAR DÜŞECEK

Demirhan, cumartesi gününe kadar soğuk hava dalgasıyla sıcaklıkların 10 derece kadar düşebileceğini belirterek, "Bugünlerde hava sıcak. Perşembe günü sıcaklığın 5 derece düşmesini bekliyoruz. Cuma günü de 5 derece daha düşerek bugüne göre sıcaklıklarda 10 derece düşüş bekliyoruz." dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün dolu yağışının nerelerde görülebileceğiyle ilgili duyurusunun takip edilebileceğini ifade eden Demirhan, yapılacak uyarıdaki renk kodunun önemli olduğunu vurguladı.

dolu

İSTANBULLULAR DİKKAT!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de yaptığı açıklamada dolu olasılığının çok yüksek olduğunu belirterek İstanbulluları uyardı.

Adil Tek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Bu sistem hızlı bir şekilde gelince, özellikle Marmara ve Ege'de kuvvetli yağışlarla birlikte dolu riskini artırıyor. Dolu oluşma olasılığı çok yüksek görünüyor. Beraberinde hortum da oluşabilir. Perşembe günü öğlen ve öğleden sonraki saatlerde Trakya'dan giriş yapacak. Öncelikle yağışları Edirne almaya başlıyor ardından Marmara'nın batısı ve Ege'nin Kuzey kesimlerine kadar bu yağışlı sistem sarkacak. Gün içinde bu sistem İstanbul'u etkisi altına alıyor ve Marmara'da Perşembe ile Cuma günleri kalacak."


Geri Dön