HABER

Hayvanlardan bulaşan hastalıklar

Serbest veteriner hekim Cengiz Torun, evcil olanları başta olmak üzere çeşitli yollarla hayvanlardan insanlara bulaşan 200 kadar hastalık bulunduğunu bildirdi.

Hayvanlardan bulaşan hastalıklar

Bu hastalıkların en yaygınının paraziter hastalıklar olduğunu belirten Torun, bunların beyin, akciğer, karaciğer ve omurilik gibi hayati organlarda kistler oluşturmak suretiyle ölümlere yol açabildiğini ifade etti. Hayvanlarla temasta çok dikkat edilmesi gereğine işaret eden Torun, mümkünse aynı ortamın paylaşılmaması konusunda vatandaşları uyardı. Torun, "Kedi, köpek ve benzeri evcil hayvanları ev içinde beslemek doğru bir tercih değildir. Çok arzu edilirse sağlık kontrollerinin ve aşılarının düzenli yapılması ve çok temiz tutulması gerekir. Hastalıklı et veya kemik parçaları hayvanlara verilmemelidir. Hayvanlarla temastan kaçınmak en iyisidir. Sebze ve meyveler ise çok iyi yıkayarak tüketilmelidir" dedi.

HANGİ HAYVANLARDAN GEÇİYOR?

Yine yaz aylarında arttığını belirttiği Brusella hastalığı konusunda da çok dikkatli olunması çağrısında bulunan Veteriner Hekim Cengiz Torun, "Keçi, koyun, sığır ve manda gibi hayvanların hepsinden geçebilen bu hastalık çok tehlikelidir. Hayvanlardan insanlara en yaygın geçen bir özelliğe sahiptir. Halk arasındaki adıyla 'Malta Humması', hastalıklı hayvanlarla temastan, süt ve süt ürünlerinden geçebilir. Yüksek ateş, eklemlerde şiddetli ağrı, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan ve erken tedavi olmazsa bazen ölümlere yol açabilen bu hastalık, taze peynir tüketenleri daha çok risk altına almaktadır. Uygun şartlarda pastörize edilen süt ve süt ürünlerinde bulunmayan hastalık mikrobunun, iyi kaynatılmamış süt ile aynı şartlarda hazırlanan taze peynirlerde bulunması yüksek ihtimaldir. Eğer taze peynir hazırlanacaksa, sütü ya çok iyi kaynatılmalı yada en az 6 ay tuzda bekletildikten sonra tüketilmeli" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler