HABER

Her yıl 2 milyon kişi tüberkülozdan ölüyor

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Zeki Güçlü, tüberküloz (verem) hastalığı nedeniyle her yıl dünyada 8 milyon kişinin hastalandığını ve hastalığın yüzde 95'inin gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirterek, "Tedavi edilemeyen her tüberkülozlu hasta 2 yıl içinde 25 sağlam kişiyi enfekte ediyor. Günümüzde dünyada her yıl 2 milyon kişi bu hastalıktan ölüyor" dedi.

Her yıl 2 milyon kişi tüberkülozdan ölüyor

Tüberküloz sorununun dünyada çığ gibi büyüdüğünü kaydeden Dr. Salih Zeki Güçlü, Türkiye'de de her yıl 35-40 bin kişinin tüberküloza yakalandığının tahmin edildiğini, Sağlık Bakanlığı'nın ancak bunların 17 binini saptadığını ancak 6 bininin tedavi edilebildiğini ifade etti. Dr. Salih Zeki Güçlü, "Türkiye'de en büyük sorun bulaşıcı olan bu hastalığa yakalanan hastaların tespit edilememesidir. Tespit ve teşhis edilenlerin çoğunun da tedavisi etkin şekilde yapılamamaktadır. Sonuç olarak sorun giderek büyümektedir.

Dünya milletleri bu sorunu çökmekte epey mesafe katetmişlerdir. Çözüm yolu 1993 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel bir girişim olarak dünya ülkelerine önerilen ve halen de 155 ülkede başarıyla uygulanan Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi'dir (DOTS). Bu DOTS'un iki temel hedefi vardır. Bulaşıcı nitelikteki hastaların en az yüzde 70'ini saptamak ve bu hastaların yüzde 85'ini iyileştirmektir. Ülkemizde saptama konusunda bu oran yüzde 40'tır. Tedavi başarımız ise yüzde 33. Ülke olarak DOTS'u uygulamak için ülkemizde yeterli parasal imkan, yeterli insan gücü ve altyapı bulunmaktadır. Eksik olan tek husus devletin politik kararlılığıdır" diye konuştu.

İZMİR (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler