Hipertansiyonu önemseyin!

Toplumda sık rastlanan ve sinsi seyreden bir hastalık olan hipertansiyon yüzünden bazı hastaların kalp, böbrek ve damarlarında çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor

Hipertansiyonu önemseyin!

Denizli Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Davut Akın, halk arasında tansiyon yükselmesi hastalığı da denilen hipertansiyonun, kan basıncında meydana gelen yükselme olarak tanımlandığını, kalp damar sisteminde yapısal ve fonksiyonel hasarlar meydana getiren ilerleyici bir hastalık olarak değiştiğini belirtti.

Hipertansiyonun vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde ateroskleroz denilen ve damar yapılanmasında bozulmayla karakterize sorunlara yol açtığını ifade eden Dr. Akın, "Daha da ileri giderek, halk arasında inme dediğimiz beyin rahatsızlığına veya kalp krizine kadar giden büyük problemlere de neden olabilir. Hipertansiyon hastalarının rutin sağlık kontrollerini ihmal etmemeleri ve ilaçlarını düzenli kullanmaları gerekir" dedi.

'ANLAMAK GÜÇ OLABİLİR'

Hipertansiyonun sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Akın, "Hipertansiyonun belirtilerini anlamak çok güç olabilir. Hatta bazen hiçbir belirti vermeyen ama yüksek risk taşıyan hipertansiyon vakalarına rastlanır. Bu nedenle de sessiz katil olarak da adlandırılır. Ancak vakaların küçük bir kısmında, ilk zamanlarda belli belirsiz baş ağrısı, baş dönmesi nöbetleri, zaman zaman burun kanamaları gibi belirtiler olabilir. Güneş altında uzun zaman geçiren hastalarda belirtiler daha ileri seviyede olabilir. Bu belirtiler, çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda daha baskın görülür" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler