HABER

"Hürmüz Boğazı'nı kapatacağız"

"Hürmüz Boğazı'nı kapatacağız"

İran'ın, dünyanın en önemli petrol ticaret kanalı olan Hürmüz Boğazı'nı kapatacağı iddia edildi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Perviz Sarvari, ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada, ordunun Hürmüz Boğazı’nı tankerlerin geçişine kapatmaya yönelik bir tatbikat yapacağını söyledi.
Sarvari, tatbikatla boğazı deniz trafiğine kapatma kabiliyetlerini ölçeceklerini belirtti. Ancak Sarvari’nin açıklamaları hiçbir resmi kaynak tarafından doğrulanmadı.
Sarvari, açıklamasında, “Yakın zamanda Hürmüz Boğazı’nı kapatıp kapatamayacağımızı görmek için bir askeri tatbikat düzenleyeceğiz. Eğer dünya bu bölgeyi güvensiz bir yer haline getirmek istiyorsa, bizde dünyayı güvensiz bir yer haline getireceğiz” dedi.
Reuters, İran ordusu yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapmadığını bildirdi.
İran Enerji Bakanı Rüstem Kasımi, geçen ay El Cezire televizyonuna, nükleer programlarına yönelik baskıların devam etmesi haline petrolü politik bir araç olarak kullanabileceklerini, söylemişti.
**YAPTIRIMLARA GÖZDAĞI**
Hürriyet'te yer alan habere göre; İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatacağına yönelik iddia, Tahran rejiminin uluslararası kamuoyunun giderek artan baskısına maruz kaldığı günlerde geldi.
İran ile Batı ülkeleri arasındaki gerginlik, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) 8 Kasım’da yayımladığı rapordan sonra iyice artmıştı. Raporda, İran’ın nükleer bomba geliştirmeyi amaçladığı belirtilmiş, Tahran bu iddiayı şiddetle reddetmişti.
Raporun yayımlanmasından birkaç gün sonra İngiltere, İran'a karşı yeni yaptırımlar teklifinde bulunmuştu. İran, bunun karşılığında İngiltere'yle diplomatik seviyesini indirmiş ve Tahran'daki İngiliz büyükelçiliği saldırıya uğramıştı. Bu saldırının ardından İngiltere büyükelçisini geri çekmişti.
Batılı ülkelerin nükleer programına karşı uyguladığı tüm baskılara direnen İran, geçtiğimiz ay, nükleer tesislerine İsrail tarafından olası bir askeri operasyon düzenlenmesi halinde bunun sonuçlarının "çok ağır" olacağını ifade etti.
İran, yaptırımlara karşı Batı ülkelerine gözdağı vermenin yanı sıra, şimdi de Hürmüz Boğazı'nı kapatmakla dünyayı tehdit etti.
**EN ÖNEMLİ PETROL GEÇİŞ NOKTASI**
Umman ve İran arasında yer alan Hürmüz Boğazı, Basra Körfezi, Umman Körfezi ve Umman Denizi’ni birbirine bağlıyor.
ABD Enerji Enformasyon Dairesi'nin 2009 yılı rakamlarına göre, Hürmüz Boğazı, günlük 15.5 milyon varil petrol geçişiyle dünyanın en önemli petrol nakliyat kanalı konumunda.
Hürmüz Boğazı, dünyada deniz üzerinden petrol nakliyatının üçte birini karşılıyor.


Geri Dön