İlber Ortaylı: Hatay alınmasaydı bugün bambaşka sorun yaşardık

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı programda Türk askerinin Afrin'de yaptığı Zeytin Dalı Harekatı'na değindi. Hatay'ın ülke için önemine vurgu yapan Ortaylı, "Zamanında Hatay alınmasaydı bugün bambaşka sorun yaşardık" ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı: Hatay alınmasaydı bugün bambaşka sorun yaşardık

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı CNN Türk’te yayınlanan programa katıldı. Afrin’e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Ortaylı önemli açıklamalarda bulundu.

“AKDENİZ’DE BİR UNSUR DAHA ÇIKACAKTI”

Hatay’ın Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Ortaylı, “Hatay sorunu 1930’larda ısrarla takip edilmeseydi ve 1939’da ana vatana dahil edilmeseydi bugün Akdeniz’e bir unsur daha çıkmış olurdu. Hatay’ın bilhassa bu kuzey kısmı tamamıyla Çukurovalılarla doludur ve etnik bakımdan bir sorun yoktur. Zamanında Hatay alınmasaydı bugün bambaşka sorun yaşardık” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
lozanda verilen halepten,musuldan kerküktende bahset sana sahte profesör
@sezerari42 AĞZINI TOPLA ULAN SOYTARI.AKLININ ERMEDİĞİ KONULARI ÖĞREN ONDAN SONRA YORUM YAZ CAHİL HERİF.BİZE HALEP,MUSUL KERKÜK'Ü YEDİRİRLERMİYDİ.SALAK HERİF İSTİKLAL HARBİNDEN YENİ ÇIKMIŞ, BAĞIMSIZLIĞIMIZI YENİ KAZANMIŞIZ.MAKUL SINIR LAR İÇİNDE KALMASAYDIK BİR İSTİKLAL HARBİ DAHA YAPACAK GÜCÜMÜZ VARMIYDI.AMA SENİN GİBİ KALIN KAFALILAR BUNU ANLAMAZ ELBETTE.LOZAN TÜRKİYE'NİN TAPUSUNUN ALINDIĞI VE DÜNYADA BUGÜNE KADAR DÜNYADA YAPILAN EN ÖNEMLİ VE ANLAŞMADIR.
o zaman lozandan once serv i incelede gor memleketin durumunu yapilan anlasmayi
@sezerari42 senin gibi geri zekalar lozana nasıl geldiğimizi 4 bir tarafta yanlış kararlarca 100 000 binlerce şehit vermemizi,borçla dolmabahçe ve yıldız sarayları yapılırken sanayi için hiç bir adım atılmadığını bilemez tabikii haklısın...
lozandani verildi onlar sen en son ne yedin ictin
biraz aklını kullan nolur ya. oku öğren ama gerçek tarihçilerden
Atatürk büyük adamdı vesselam...
Dipnot: Hatay alınmadı Hatay Devleti mecliste aldığı kararla Anavatan a Türkiye 'katılma kararı almıştır.Bu kararın alınmasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün çok önemli bir rolü vardır.
İLBER BEY!!!! HATAY'IN KUZEY KISMINDA SORUN YOK TA GÜNEYİNDE ETNİK SORUN MU VAR. BİRAZ DAHA AÇALIM LÜTFEN NE DEMEK İSTİYORSUNUZ. BEN HATAY'IN GÜNEYİNDE YAŞAYAN BİRİSİ OLARAK SÖYLEYEYİM HER DİNDEN HER MEZHEPTEN VE HER MİLLETTEN İNSANLAR BURADA GAYET HUZURLU HİÇBİR SIKINTI OLMADAN MUTLU BİR ŞEKİLDE YAŞAMAKTADIR. GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM!!!!!!
ee ne yaşardık yine yarım haber
şu anda aldığımız yelerde askerimiz kalmazsa ileride yine aynı terör sorunlarını yaşayabiliriz..
şu kameraların ışıkları bir yerden sonra fazla geliyor herhalde yahu her uzatılan mikrofona konuşmak zorunda değilsiniz!..
Diğer Haberler