HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Inverter klima nedir? Klima ınverter olmazsa ne olur? Inverter klima ile normal klima arasındaki fark

Yaz mevsiminde görülen kavurucu sıcaklardan kurtulmanın en pratik yöntemlerinden biri klima cihazlarını kullanmaktadır. Her mevsim kullanılabilen klimalar sayesinde insanların yaşam alanları daha konforlu bir hâle gelmektedir. Günümüzde birçok farklı özelliğe sahip klima çeşidi vardır. Inverter klima da bu klima cihazları arasında bulunan bir iklimlendirme cihazıdır. Peki ınverter klima nedir, klima ınverter olmazsa ne olur ve ınverter klima ile normal klima arasındaki fark nedir?

Inverter klima nedir? Klima ınverter olmazsa ne olur? Inverter klima ile normal klima arasındaki fark

İklimlendirme cihazları kendi içerisinde farklı özelliklere sahiptir. Kimi klimalar daha küçük bir alanda kullanılabiliyorken kimi klimalar ise daha büyük ortamlarda tercih edilmektedir. İklimlendirme sektöründe birbirinden farklı gelişmiş özelliği ile dikkat çeken çeşitli klima modelleri mevcuttur. Inverter klimalar da bu klima modelleri arasında yer almaktadır. Bu noktada birçok kişinin aklına inverter klima ne demek konusu gelebilmektedir.

Inverter klima nedir?

Yaşam alanlarını kış döneminde ısıtan yaz döneminde ise serinleten cihazlar, klima olarak ifade edilmektedir. Günümüzde çeşitli modellere ve özelliklere sahip çok sayıda klima cihazı bulunmaktadır. Inverter klima da bu iklimlendirme cihazlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Inverter sözcüğünün Türkçe karşılığı dönüştürücü/çevirici manasına gelmektedir. Kullanılan ortama devamlı aynı derecede hava vererek soğutma ya da ısıtma işlevini yerine getiren cihazlar, ınverter klima olarak isimlendirilmektedir. Bu tür klimalarda kompresörlerdeki güç kaynağı frekansı ayarlama özelliği vardır. Bu özelliğinden kaynaklı hem ısıtma hem de soğutma kapasitelerinde değişim olmaktadır. Isıtma ve soğutma kapasiteleri diğer klima cihazlarından farklıdır ve devamlı olarak değişebilmektedir. Gürültüsüz çalışma prensibine sahip olan bu klima modelleri, bulundukları ortamda istenilen sıcaklık derecesine daha kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır.

Klima ınverter olmazsa ne olur?

İklimlendirme cihazları olarak da tanımlanan klimaların birçok farklı modeli vardır. Bu modellerden biri de gerek yüksek performansı gerekse sağladığı avantajlarla öne çıkan ınverter klima cihazlarıdır. Bir klimada ınverter özelliği olmadığında ortamın çok sıcak olması ya da çok soğuk olması sorunu ortaya çıkabilmektedir. Inverter klima cihazlarında ınverter kontrolüne sahip kompresör mevcuttur. Standart yani ınverter olmayan iklimlendirme cihazları kullanılan alana devamlı aynı derecede soğuk ya da sıcak hava üflemektedir.

Inverter klimaların birçok önemli özelliği ve avantajı vardır. Bu özellikler ve avantajlar genel olarak şu şekildedir:

  • İstenilen ve beklenen oda sıcaklığı seviyesine daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlar.
  • İç üniteleri gürültüsüz bir şekilde çalışır.
  • Yüksek performans ve yüksek verimlilik sunmaktadır.
  • Hem ekolojik hem de daha sağlıklıdır.
  • Devamlı olarak açılmaz veya kapanmaz.
  • Olası ısı çarpmalarına karşı güvenlik özellikleri mevcuttur.
  • Bakım ve temizleme fiyatları diğer klimalara nazaran daha azdır.
  • Büyük ve geniş yerlerde kullanıma uygundur.
  • Daha verimli ve daha uzun ömürlüdür.
  • Hava kalitesinin artmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Inverter klima çok elektrik yakar mı?

Inverter iklimlendirme cihazları gerekli gördüğü kadar ortamı soğuttuğu veya ısıttığı için çok elektrik yakmamaktadır. Ayrıca bu klimalar bekleme moduna alındığında enerjiden de büyük ölçüde tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Standart ve bilinen klimalara oranla daha sessiz bir şekilde çalışma özelliğine sahiptir. Bu klimanın çalıştırıldığı yerlerde ısı dalgalanması problemi görülmemektedir. Üst düzey çalışma kapasitesine sahip olmakla birlikte kalkınma akımı kullanmadığı için çok yüksek enerji harcamamaktadır.

Inverter klima ile normal klima arasındaki fark nedir?

Inverter klimaların kendine has birtakım avantajları ve nitelikleri vardır. Bu avantaj ve niteliklerinden dolayı diğer bilinen klasik klima cihazlarından daha farklıdır. Inverter klimalarda ortamdaki sıcaklık derecesi istenilen dereceye geldiğinde motor çalışma hızı azalmaktadır. Bu durum ortamdaki sıcaklık değerinin aynı kalmasına neden olmaktadır. Bu durum ınverter klima ile normal klima arasındaki fark olarak göze çarpmaktadır. Inverter olmayan cihazlarda ise devamlı aynı hava ortama üflenmekte ve ortam sıcaklığı beklenen sıcaklık seviyesine ulaştığında cihaz otomatik olarak kapanmaktadır. Ayrıca inverter klimalar, normal klimalara göre daha az enerji harcadıkları için enerji alanında tasarruf da yapılmaktadır.

Express

En Çok Aranan Haberler