HABER

İran Ladin’i bulan casusu vurdu

İran’ın düşürdüğünü iddia ettiği Amerikan RQ-170 Sentinel tipi insansız hava aracı, ABD ordusunun en gelişmiş hayalet keşif uçaklarından biri sayılıyor.

İran Ladin’i bulan casusu vurdu
İran medyası, her ne kadar görüntü vermese de RQ-170 tipi olduğunu belirttiği bir hava aracının çok az hasarla silahlı kuvvetlerin eline geçtiğini yazdı.
Nato önderliğindaki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) yetkilileri, bunun, Afganistan'da geçen hafta "kaybolan" Amerikan casus uçaklarından biri olabileceğini söyledi. Yarasa kanadı şeklindeki RQ-170 kanatları ve özel materyalden yapılan kaplamasıyla radarlar tarafından tespit edilemiyor.
Uzmanlar uçağı eline geçirmesi halinde bunun İran için bir "devlet kuşu" olacağı yorumunu yaptı. Çünkü RQ-170, İran istihbaratının Amerikan hayalet hava araçlarının zayıf yönlerini anlamalarına ve önle almalarına yardımcı olabilir.
Benzer hayalet teknolojisi, B-2 bombardıman ve F-35 taarruz uçaklarının yapımında da kullanılıyor. İlk olarak Afganistan'daki Kandahar Üssü'nde 2007'de saptanan bu nedenle "Kandahar Canavarı" diye anılan RQ-170'lerden biri Amerikalıların eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'in sığınağına geçen mayısta düzenlediği baskında kullanılmıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
onlar kimle dans ettiğinin farkında degildir tarihinde yenilgiye uğramayan bir iran nasıl oluyorda şimdiye kadar bir teknolojiyi bertaraf etmiyor sorusuna cevap niteliğindedir şimdi inanıyorum iranın gerçekçiliğini
ayrıca kıytırık ırakı bile yenememişlerdi...
TARİHİNDE OSMANLIDAN YAVUZ SULTAN SELİM TARAFINDAN ZAMANIN SAH I YENILGI ALMISTIR...
İran tarihi Fransa gibi birçok avrupa ülkesinden dahga eskidir. İranlılar Perslilerdir. bir milletdir. milletler toplama barbarlar gibi pat diye dağılmaz. Türkler de büyük bir milletdir. öyle füzeyle roketle bombayla teknolojiyle korkutamassın. Asya daki tarih kültür avrupadan amerikadan daha eski bunu biliyorlar. şu an onları sadece para konuşturuyor.. cesaretleri yok. iranlılar gibi Türkler gibi milletlere saldırmaya..
bu türkiyede görülen ufoya benzemiyor mu :))
Geri Dön