HABER

İsrail, Filistin Hükümet Binasını yıkıyor

EL HALİL (İHA) - Batı Şeria'nın El Halil kentinde bulunan Filistin yönetimi binasının içindeki Filistinli radikaller, teslim ol çağrılarına ve ağır silah ateşine rağmen içerde kalmaya devam ederken, İsrail buldozerlerinin, içeriye girmek için binayı yıkmaya çalıştığı bildirildi.

Filistin lideri Yaser Arafat'ın ve Filistin yönetimi ofislerinin bulunduğu binadaki kuşatma 4. gününe girerken zırhlı araçların binanın ana girişini zorladığı ve yıkmaya çalıştığı belirtildi. Askerlerin, hoparlörlerle içerde bulunan Filistinlilere 1 saatlik ultimatom verdiği ifade edildi.

İsrail ordu yetkilileri, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, binanın içinde Arafat'a bağlı Fetih Hareketi'yle bağlantısı olan Tanzim grubuna mensup yaklaşık 20 Filistinlinin bulunduğunu ifade etti.

İsrail radyosuna konuşan İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliyezer ise "Sabırlıyız. Yakında ya da daha sonra Filistinli militanlar dışarı çıkacaklar" dedi.

Kudüs'te ve bir Yahudi yerleşim biriminde geçen hafta düzenlenen saldırıların ardından başlatılan operasyonun parçası olarak geçen salı günü El Halil'e giren İsrail ordusunun, şimdiye kadar aranan 40 Filistinli'yi gözaltına aldığı ifade edildi.
İsrail ordusu, aralarında El Halil'in de bulunduğu Batı Şeria'nın 8 büyük kentinden 7'sini işgal etti ve bu kentleri sokağa çıkma yasağı altında kapalı askeri bölgeler ilan etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön