HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İstanbul'da beklenen kar yağışı kuvvetlendi! Kartpostallık görüntüler bugünden: Bu hafta için uyarılar var

İstanbul'da beklenen kar yağışı dün akşam saatlerinde başladı. Kentin özellikle yüksek kesimleri beyaza büründü. Kar yağışı bu sabah erken saatlerde etkisini artırınca kartpostallık görüntüler ortaya çıktı. Bu sırada yeni hafta için uyarılar geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli kar yağışı görülmesi beklenen illeri tek tek açıkladı. AKOM da İstanbul'da salı sabahına dek kar yağışı görülebilecek ilçeleri tek tek sıraladı. Peki bugün (29 Ocak) hava nasıl? İşte günün hava durumu raporu...

İstanbul'da beklenen kar yağışı kuvvetlendi! Kartpostallık görüntüler bugünden: Bu hafta için uyarılar var

Dün akşam saatleri itibarıyla İstanbullular uzun süredir beklenen kar yağışıyla buluştu. Kentin yüksek kesimlerinde lapa lapa kar yağarken araçların üstü beyaza büründü. Hava durumuna dair gelen son açıklamalara göre kar yağışı bugün de etkisini sürdürecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmesine göre kar yağışı yarın da devam edecek. Trafiğe çıkan sürücülere özellikle uyarı geldi.

Saatlik, günlük, haftalık ve 15 günlük detaylı hava durumu için şehrini seç.

İSTANBUL'A SARI KODLU UYARI

gfdfgdh

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için sarı kodlu uyarıda bulundu. Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

ANADOLU YAKASI’NDA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

İstanbul’da son günlerde hava sıcaklığının düşmesinin ardından, Ataşehir, Kartal, Tuzla gibi ilçelerde akşam saatlerinde yağmaya başlayan kar, gece saatlerinde etkili oldu.

99c21ef1-f78c-407e-aae0-16df711a7a4d

Meteorolojinin uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen kar Anadolu Yakası’nda etkisini gösterdi.

4402fa52-44dc-431f-9804-e72f5c4fe5a4

Dün akşam saatlerinde hafif başlayan kar yağışı gece saatlerinde belli kesimlerde etkisini arttırdı.

a13ed395-c7d8-4a2b-9b73-da13427bfc21

ÜSKÜDAR VE KADIKÖY'DE DOLU, KARTAL'DA KAR YAĞDI

Üsküdar ve Kadıköy'de dolu, Kartal'ın yüksek kesimlerinde ise kar etkili oldu. Beklenen yağış gecenin ilerleyen saatlerinde kendini gösterirken, bazı ilçelerde yağan dolu ise trafiğe çıkan sürücülerde şaşkınlığa yol açtı.

7a9e53620ec6a86f71eae93a1a2e6c41

Üsküdar ve Kadıköy'de bir anda başlayan dolu nedeniyle sürücüler trafikte yavaş ve dikkatli ilerledi. Kartal Aydos tepesi ve çevresinde ise lapa lapa kar yağışı etkili oldu. Yollar beyaz örtüye bürünürken, evlerin çatısında ise kar birikintileri oluştu.

347588df59d1d70c0a7c171b2756e1a1

Kar yağışının ilerleyen saatlerde belli aralıklarla yağması beklenirken, İBB ve AKOM'da vatandaşları oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyardı.

b49607cac585f48ed5f53fdaa5c148e2

KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLER BUGÜNDEN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar sonrası İstanbul’un bazı kesimlerinde kar yağışları başladı.

35f7e1ff-bfa6-41b8-bb42-10b2d54563fb

Kartal’da Aydos ormanı ve çevresinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle ağaçlar ve evlerin çatısı beyaza büründü. Aydos Tepesi dron ile havadan görüntülendi.

40ab4cf9-435d-4461-a924-72b9dde4cba5

Beyaza bürünen Aydos Tepesi ve çevresindeki ormanlık alanda kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

d5928e02-1fa5-4c36-85d8-e723351e7a11

LAPA LAPA YAĞDI: İŞTE O ANLAR

Yine Bahçeşehir'in yüksek kesimlerinde de bu sabah saatlerinde lapa lapa kar yağdığı görüldü.

AKOM İLÇE İLÇE UYARDI: ANİ KAR SAĞANAKLARI GÖRÜLEBİLİR

AKOM'dan yapılan açıklamada, kentte dün akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kısa süreli kuvvetli kar yağışı geçişlerinin etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada, gece boyunca aralıklarla devam eden yağışlar nedeniyle Silivri ve Çatalca'nın yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 2 ila 5 santimetre olarak ölçüldüğü, yağışların bugün de devam etmesinin beklendiği aktarıldı.

Bugün öğle saatlerinden sonra Avrupa Yakası'nın batısında kalan Arnavutköy, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece ilçeleri ile Anadolu Yakası'nın yüksek kesimlerindeki Çekmeköy, Şile ve Beykoz ilçelerinde kar yağışı geçişlerinin yaşanmasının tahmin edildiği anlatılan açıklamada, diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kısa süreli kar yağışı geçişlerinin yaşanacağı kaydedildi.
Açıklamada, yarın öğle saatlerine kadar görülecek yağışların çoğunlukla karla karışık yağmur şeklinde etkili olacağı, ancak kısa süreli kuvvetlenerek gök gürültüsü ve şimşek hadiseleri ile ani kar sağanakları şeklinde de görülebileceği uyarısında bulunuldu.

İBB'nin yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbir aldığı bildirildi.

BİRÇOK İLDE KAR VE KARLA KARIŞIK YAĞMUR VAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu (Kayseri ve Niğde hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Gümüşhane çevreleri, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğusu ile Mersin'in batı kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur, Marmara'nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, iç kesimlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların; kuzey kesimleri başta olmak üzere İstanbul çevreleri, Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğusu ile Kocaeli'nin kuzeyinde zaman zaman kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

GDFGDHF

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI VE FIRTINA UYARISI

Sıcaklıkların kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Marmara'nın kuzeyinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde beklenen yağışların; kuzey kesimleri başta olmak üzere İstanbul çevreleri, Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğusu ile Kocaeli'nin kuzeyinde zaman zaman kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın Marmara ve Kıyı Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50 ila 70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA KAR BU GECE DE DEVAM EDECEK

Öte yandan Prof. Dr. Orhan Şen de dün gece ve bugün sabah saatlerinde yaptığı paylaşımlarda İstanbul'da kar yağışının bugün de devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

"Bu gece yarısından sonra İstanbul'un daha çok kuzey kesimlerinde kar yağışı görülecek. Sıcaklık 2 derece. Buzlanma yok ama yağan kar asfaltı kayganlaştırır. Yarın sabah da kar yağışı olacak. Sabahki duruma göre kış lastiğiniz yoksa aracınızla yola çıkmayın.

Bugün Marmara'nın kuzeyi, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli'nin yükseklerinde kar yağışı var. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğuda KKY ve hafif kar görülecek. Karadeniz kıyılarında yağmur. Marmara ve Ege'de rüzgar kuzeyden zamanla fırtına hızında. Sıcaklıklar 1-2 derece düşüyor.

İstanbul'da bugün yükseklerde kky ve kar var. Rüzgar kuzeyden fırtına hızına ulaşacak. Deniz etkisinden dolayı kuzeyi başta olmak üzere zaman zaman kar yağışı kuvvetlenebilecek. Sıcaklık 4 C. Kış lastiğiniz yoksa aracınızla çıkmayın. Kar bu gece de devam edecek. Şehir içinde kky."

GFDGSG

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

29

30

31

32

33

(DHA-İHA)Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler