HABER

İstanbullular bu saatlere dikkat! Bir yandan dolu ve sağanak, diğer yandan yüksek nem...

Son günlerde İstanbullular sıcak havalarla boğuşurken AKOM'dan gelen son açıklamada uyarılar yapıldı. AKOM'un açıklamasına göre İstanbul'u günlerce dolu ve sağanak yağış bekliyor. Yağışlı havanın gece saatlerine değin etkili olması beklenirken dolu yağışının başlayacağı saat de bildirildi. Açıklamada cuma akşam saatlerine dek tedbirli olunması çağrısı dile getirildi. Öte yandan Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir ise "Marmara Bölgesi ve İstanbul'da pazar gününe kadar nem oranı yüksek olacak" dedi.

İstanbullular bu saatlere dikkat! Bir yandan dolu ve sağanak, diğer yandan yüksek nem...

İstanbul'da dolu yağışı başlıyor! AKOM'dan yapılan açıklamaya göre bugün saat 13.00'dan itibaren il genelinde kuvvetli, yer yer şiddetli sağanak yağmur beklendiği belirtilmişti. Öte yandan İstanbul'un kimi bölgelerinde ise dolu yağışı da öngörülüyor. AKOM su baskınları, taşkınlara karşı uyarırken özellikle çatı uçmalarına yönelik önlem çağrısı yaptı. Bu sırada İstanbul'da nemle birlikte hissedilen sıcaklığın da yükselmesi bekleniyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi, Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, İstanbul'da son günlerdeki nem oranının yüksekliğine dikkat çekerken "Nemle hissedilen sıcaklık artıyor ve 32 derecelik sıcaklıkta hissedilen sıcaklık 44 dereceye kadar çıkıyor" dedi.

Saatlik, günlük, haftalık ve 15 günlük detaylı hava durumu için şehrini seç.

thumbs_b_c_bd21553b93524a85ac081f00702315c1

"YOĞUN ŞİMŞEK VE YILDIRIM"

AKOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da saat 13.00 itibariyle etkili yağış bekleniyor. Saat 22.00’e kadar etkili olması beklenen yağışlarla birlikte bazı bölgelerde dolu yağışı da bekleniyor. Yoğun şimşek ve yıldırımla birlikte yağış anında kuvvetli rüzgarın yer yer saatte 50 km hıza çıkma ihtimali bulunuyor. Özellikle çatı uçmalarına karşı tedbirli olunması istendi. Ani bastırma ihtimali bulunun yağışların göllenmelere, kot seviyesinin altında kalan kesimlerde su baskınlarına, yağışın şiddetine göre de derelerde taşkınlara neden olabilir. Cuma akşam saatlerine kadar İstanbul genelinde etkili olması beklenen serin ve yağışlı havaya karşı tedbirli olunması öneriliyor.”

thumbs_b_c_784a8e61ff2960418f172cb0ef320b51

İSTANBULLULAR PAZARA KADAR NEMDEN BUNALACAK

Dolu ve sağanak yağışının beklendiği günlerde nem oranının da artması bekleniyor. Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ağustos ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde geçtiğini belirtti.

İstanbul'da da ağustosta sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olduğunu dile getiren Özdemir, "İstanbul ağustos ayını sıcak geçiriyor. Kentte bugünlerde nem oranı yüksek. Nemle hissedilen sıcaklık artıyor ve 32 derecelik sıcaklıkta hissedilen sıcaklık 44 dereceye kadar çıkıyor." dedi.

Özdemir, nemin bölgenin tamamında etkili olduğuna dikkati çekerek, başta İstanbul olmak üzere bölgede hissedilen nemin çarşamba ve perşembe günleri oldukça fazla olacağını ifade etti.

thumbs_b_c_326d9d31505ba4b1b6ff875d764efb5c

İlerleyen günlerde beklenen hava durumuna ilişkin tahminlerde bulunan Özdemir, şunları kaydetti:

"Balkanlar üzerinden gelen 5 bin metre yükseklikteki sıfırının altında 10 derecelik soğuk hava kütlesi Midilli Adası, Kuzey Ege ve Babakale'ye, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Kütahya, Kocaeli, Sakarya, İstanbul ile Yalova illerini de içine alarak hareket edecek. Denizlerimiz şu anda olduğundan daha sıcak durumda. Rüzgarlar deniz nemini de etkin bir şekilde karalar üzerine taşıyacak, konvektif hareketler kararsız havanın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Buna bağlı olarak şimşek, gök gürültülü, kuvvetli yağış, dolu yerel olarak etkili olacaktır.

İstanbul'da nemin bu kadar yüksek olması rüzgarsız havanın büyük ölçüde etkili olmasından kaynaklanmaktadır. Buna bağlı olarak da hava sıcaklığı yüksek hissedilecektir. Kararsız havanın konvektif hareketlerle yükselerek ve üst katmandaki soğuk havanın etkisi ile yoğuşarak su damlacıklarının hızlı bir şekilde yer yüzeyine inmesi yerel yağışlara neden olacaktır. Bu yağışlar bir nebze rahatlık sağlayacaktır."

Özdemir, yağışın durmasıyla nemde artışın tekrar gözleneceğinin altını çizerek, "İstanbul'da güneşin batımı ile birlikte hava sıcaklığının sabahın ilk saatlerine kadar azalması bağıl nemi yüzde 96'lara kadar çıkaracak. Gündüz hava sıcaklığının artması ile bağıl nem yüzde 63'lere kadar düşecek. Marmara Bölgesi ve İstanbul'da pazar gününe kadar nem oranı yüksek olacak ve yeni haftayla birlikte etkisini az da olsa kaybetmeye başlayacak. Nemin yüksek olması hava sıcaklığını olduğundan daha yüksek hissettirecektir. İnsanlar uyumakta ve rahat hareket etmekte bile zorluk çekecektir." diye konuştu.

thumbs_b_c_44f78a14a61c280fb4d2390bb02a5f8c

"BETONLAŞMANIN FAZLA OLDUĞU YERLERDE NEM ORANI YÜZDE 90'LARA ÇIKIYOR"

Betonlaşma, yüksek binaların camla kaplanması, yoğun nüfus ve fosil yakıt kullanımının hava sıcaklığının artmasında etkisi olduğunu anlatan Özdemir, betonlaşmayla yüksek binaların rüzgarı kestiğini ve egzoz gazlarının hızlı şekilde havaya yükselmesiyle ısı adaları oluştuğunu söyledi.

Özdemir, bu durumun hava sıcaklığı ve nem oranını anormal derecede değiştirmesiyle insan sağlığının olumsuz yönde etkileneceğini belirterek şöyle devam etti:

"İstanbul, bu durumdan en çok etkilenen şehir. Maalesef nemi alabilecek, tutabilecek yeşil alanlarımız, açık alanlarımız nüfus yoğunluğuna göre yok denecek kadar az. Yani rüzgarın şehre girmesi ve etkisini göstermesi lazım. Metropolün iç kesimlerinde, yerleşimin çok olduğu, binaların yoğun olduğu yerlerde rüzgarın etkisi hemen hemen sıfıra düşüyor. Bundan dolayı da nem birikmesi, hava kirliliği, bu bölgelerde fazla oluyor. Betonlaşmanın ve nüfusun fazla olduğu yerlerde nem oranı yüzde 80-90'lara çıkıyor. Bu durumda hava sıcaklığı betonlaşmanın ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde nemle birlikte 5 ile 10 derece fazla hissediliyor."

(AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler