HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İsveç'te 200 yıl sonra 'savaş' sesleri! Gözler Türkiye'ye çevrilmişti... Herkes şaşkın! Paniğe neden olan resmi açıklama

200 yıldır savaş yaşamayan İsveç'te son yapılan uyarılar ve açıklamalar herkesi şaşkına çevirdi. Önce Sivil Savunma Bakanı, ardından Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan 'savaşa hazır olun' uyarıları ülkede paniğe neden oldu. İsveç halkı 'Savaşa mı giriyoruz?' sorusuna yanıt ararken, ülkede artan askeri harcamalar ise dikkat çekti. Öte yandan ülkede NATO üyeliği için gözler bir yandan da Türkiye'ye çevrilmişti.

İsveç'te 200 yıl sonra 'savaş' sesleri! Gözler Türkiye'ye çevrilmişti... Herkes şaşkın! Paniğe neden olan resmi açıklama

İsveç savaşa mı giriyor? 200 yıldır savaştan uzak bir yaşam sürdüren İsveç'te son günlerde yapılan peş peşe açıklamalar panik yarttı. İsveç Sivil Savunma Bakanı Carl-Oskar Bohlin ve Genelkurmay Başkanı Micael Byden'dan gelen 'savaşa hazır olun' çağrısı bir anda gündem oldu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

"İSVEÇ'TE SAVAŞ OLABİLİR"

İsveç Sivil Savunma Bakanı Carl-Oskar Bohlin, Pazar günü katıldığı bir konferansta "İsveç'te savaş olabilir" ifadesini kullanmıştı.

Ardından Genelkurmay Başkanı Micael Byden de tüm İsveçlileri zihinsel olarak savaşa hazır olmaya çağırdı.

Üst düzey yetkililerden art arda yapılan bu açıklamaların tonuysa, İsveç muhalefetinin tepkisini çekti.

GÜVENLİK DURUMU CİDDİ

Eski başbakan Magdalena Andersson İsveç televizyonuna yaptığı açıklamada, güvenlik durumunun ciddi olduğunu kabul etse de, "savaş hemen yanıbaşımızda da değil" dedi.

Çocuk hakları derneği Bris de normalde çağrı merkezlerine savaş ihtimaliyle ilgili çok az arama aldıklarını, ancak bu haftaki haberlerden ve TikTok'ta yapılan paylaşımlardan sonra birçok "endişeli" gencin kendilerini aradığını belirtti.

Bris sözcüsü Maja Dahl "Belli ki bu iyi planlanmış bir uyarıydı, ağızdan kaçırılmış gibi değildi" diyerek, yetişkinler için bu tarz açıklamalar yapılırken çocuklara durumun nasıl anlatılacağının da düşünülmüş olması gerektiğine dikkat çekti.

Sivil Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nın açıklamaları çok net olsa da, bu sözler ülkede "uyarı" düzeyinde algılanıyor.

thumbs_b_c_7998e637ddb28ab1361fb9ef03b9dc93

200 YILDIR SAVAŞ GÖRMEYEN ÜLKE

Yaklaşık ikiyüz yıldır savaş görmeyen İsveç, NATO üyeliği için Türkiye ve Macaristan'ın onayını bekliyor.

İsveç'in NATO hamlesine neden olan Rusya-Ukrayna savaşı, 24 Şubat'ta ikinci yılını tamamlayacak.

Genelkurmay Başkanı Byden açıklamalarında "yeni bir şey olmadığını" söylüyor.

Byden bir ay önce Ukrayna'nın doğu cephesini ziyaret etmişti. Ayrıca İsveç, Ukraynalı pilotları eğiten ülkeler arasında. Stockholm Ukrayna'ya gelişmiş Gripen savaş uçakları göndermeyi de düşünüyor.

Aftonbladet gazetesine konuşan Byden, "Amacım insanları endişelendirmek değil, sadece daha çok kişinin içinde bulundukları durumu ve sorumluluklarını düşünmelerini sağlamak" dedi.

"GECELERİ UYKUMU KAÇIRAN BİR ŞEY VARSA O DA..."

Sivil Savunma Bakanı Bohlin de insanların uykusunu kaçırmak istemediğini ancak olabileceklere dair farkındalıklarını artırmayı hedeflediğini belirtti. Bakan ayrıca yerel idareler ve acil durum ekiplerine hazırlık yapmaları çağrısında da bulundu.

Bohlin "Geceleri uykumu kaçıran bir şey varsa o da hazırlıkların çok yavaş ilerlemesi" dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Finlandiya da NATO'ya katıldı ve Rus yetkililer NATO ile tansiyonun yükselmesi halinde "bunun ceremesini çekecek ilk ülkenin" Finlandiya olacağı tehditlerinde bulundu.

GÖZLER TÜRKİYE'DE

Türkiye'nin şartlarını yerine getirene kadar İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeyeceğini duyuran Ankara, geçen yıl Temmuz ayındaki NATO zirvesi öncesi İsveç'in üyeliğine yeşil ışık yakmıştı.

İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin katılım protokolü, Aralık ayında TBMM Dış İlişkiler Komisyonu'nda kabul edildi. Protokolün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülüp oylanması bekleniyor, ne zaman görüşüleceğiyse henüz bilinmiyor.

hfghf

ASKERİ HARCAMALARI ARTIYOR

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, 2024 yılında NATO'nun üyeleri için koyduğu askeri harcama hedefi olan gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2'si oranında harcamaya ulaşacaklarını açıkladı. Bu İsveç'in 2020'deki askeri harcamalarının iki katına denk geliyor.

İsveç Savunma Üniversitesi'nden savunma uzmanı Oscar Jonsson ise üst düzey yetkililerin açıklamalarının tonunun "bir bardak suda fırtına koparmaya" benzediğini, söylenenlerin yüzde 90'ının sivil ve askeri savunma alanındaki hazırlıkların yavaş olmasının yarattığı rahatsızlıktan kaynaklandığını düşünüyor.

"Zaman kısıtlı ve açıklamalarla yetkililer, sorumlu departmanlar ve bireyler 'uyandırılmak' istendi" diyen Jonsson; "İsveç ordusu çok muktedir ama ölçeği çok küçük. En son savunma yasa tasarısında 3,5 tugay kurmamız gerektiği belirtiliyor. Savaş başlandığında Ukrayna'nınsa 25 tugayı vardı".

Jonsson savaş ihtimali olsa da, bunun için birkaç faktörün bir araya gelmesi gerektiğini ekliyor: Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının sona ermesi, ordusunun yeniden yapılanma ve silahlanma için zamanının olması, ve Avrupa'nın da ABD'nin askeri desteğini kaybetmesi.

Ancak Jonsson'a göre bu üç durumun bir araya gelmesi "ihtimal dahilinde".

En Çok Aranan Haberler