HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İTO firma sorgulama: İTO firma sorgulama işlemi nasıl, nereden yapılır?

İTO, İstanbul Ticaret Odası’nın kısaltmasıdır. İstanbul Ticaret Odası, dünya çapında en köklü kabul edilen ticaret odaları arasında yer alır. İstanbul ilinde faaliyet gösteren tüm işletmeler, İstanbul Ticaret Odası üyesi olma hakkına sahip olur. Firmanın hangi sektörden olduğu ya da ürünü varsa bu ürünler ile ilgili fuarlara uygun olması gibi bazı üyelik koşulları bulunur. Öte yandan, firmaların İstanbul Ticaret Odası kaydının olup olmadığı da sorgulanabilmektedir.

İTO firma sorgulama: İTO firma sorgulama işlemi nasıl, nereden yapılır?

İstanbul Ticaret Odası ya da kısa adı ile İTO, Türkiye’de 700 binden fazla üyeye sahiptir. Dünyadaki en köklü ve en büyük ticaret odalarından biri olarak kabul edilmiştir. Üyeleri arasındaki uluslararasındaki ticaretten daha fazla pay alabilen evrensel boyutlardaki ekonomik ve siyasi oluşumları, kendi faydasına göre yönlendirebilen bölgesel bir güç olma hedefi taşımaktadır. Özel sektördeki firmaların güncel ve yapısal problemlerinin çözülmesi, ülkemizin uluslararası rekabeti konusundaki gücünün arttırılması, ülkenizin ekonomisine istikrarlı ve güvenli bir gelişme imkânı sağlanması için çalışır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İTO firma sorgulama nereden yapılır?

Firmaların İstanbul Ticaret Odası kaydının olup olmadığının sorgulanabilmesi mümkündür. Sorgulama için sanal ortam kullanılabilir. İTO firma sorgulaması şahsen başvuru yaparak gerçekleştirilebildiği gibi şubelere gitmeden online olarak da yapılabilmektedir. Bu ve bu gibi durumlar için İTO bilgi bankası oluşturulmuştur.

İTO bilgi bankası, şirket ya da şahıs firması olup olmadığı fark etmeksizin, İTO bünyesinde bulunan firmalar hakkında tüm bilgilere ulaşılabildiği bir alandır. Bir veri tabanı olarak da tanımlanabilir. İstanbul Ticaret Odası’nın resmî internet sayfasında yer alan menüden İTO Bilgi Bankası kısmına giriş yapılarak bilgilere ulaşılabilir. Bu sistem üzerinden şu sorgulamalar yapılır:

 • NACE (Nomenclature des Activities Economiques Dans la Communaute Europeenne – Avrupa Birliğinde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması) kodu ile arama yapma
 • Ticaret unvanına göre arama yapma
 • Meslek grubu, semt, firmanın türü, sermaye aralığı ya da tescil tarihine göre arama yapma
 • Ortak, yönetim kurulu üyeleri, ya da gerçek kişi arama seçenekleri ile sorgulama yapma
 • Oda sicil numarasına göre sorgulama
 • İTO tescil belgesi sorgulaması
 • İTO vize sorgulaması
 • Burs sorgulaması
 • Islak imzası olan faaliyet belgesi sorgulaması

İTO firma sorgulama nasıl yapılır?

İTO, hem üyeleri hem de vatandaşlar için online sorgulama sistemi kurmuştur. Tüm tescil ve sorgulama işlemleri kuruluşun internet sitesi üzerinden kolaylıkla ve kısa süre içinde yapılabilir. Tescil sorgulaması gerçekleştirebilmek için açılan sayfada 3 kısmın eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması yeterli olur. İTO firma sorgulama işlemini gerçekleştirmek için şu adımlar izlenebilir:

 • İTO resmî internet sitesine giriş yapılır.
 • Menüden sorgulama başlığı bulunarak açılan sayfadaki başvuru yılı, başvuru numarası ve hizmet birimi alanları eksiksiz doldurulur.
 • Resim doğrulaması yapıldıktan sonra ara butonuna basılır.
 • Açılan ekranda tüm bilgiler görüntülenir.

En Çok Aranan Haberler