Kahreden oyun! Kızının korkmaması için bomba seslerini oyuna dönüştürdü

Suriyeli bir baba, kızının uçak ve bomba seslerinden korkmaması için saldırı seslerinin bir oyunun parçası olduğunu öğretti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, her saldırı sesinde baba ve kızın güldüğü görüldü. Baba Muhammed, "Umarım kızım dünyaya bir mesaj verir. Ölümler ya da yıkılan şehirleri dünya çok gördü. Ben bunu tersine çevirmek istedim. Biz sadece barış ve güvenlik içinde yaşamak istiyoruz" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan bir kişi, İdlibli arkadaşı Abdullah’ın ailesi ile birlikte sınır kasabası Sarmada’ya sığındığını ve küçük kızı Selwa’nın da uçak ve bomba seslerinden korkmaması için kızına bunların bir oyunun parçası olduğunu öğrettiğini belirtti. Ayrıca paylaşılan görüntülerde, baba ve kızın her saldırı sesi duyulduğunda ‘oyunun bozulmaması için’ güldüğü görüldü.

Paylaşılan bu görüntüler, akıllara ‘Hayat Güzeldir’ (Life is Beautiful) filmini getirdi. Filmde, İkinci Dünya Savaşı sırasında eşi ve oğlu ile birlikte kamplara götürülen Yahudi bir baba, küçük oğluna kamptaki her şeyin bir oyun olduğunu anlatıyor.

'PATLAMA SESLERİNİ HAVAİ FİŞEK SANIYOR, GÜLÜYOR'

Dünya Suriye’deki savaşta birçok ölüm ve yıkılan şehirleri görmeye alıştığını, kızının bu durumunu dünyaya göstermek istediğini söyleyen baba Abdullah Muhammed, "Yaklaşık iki ay önce, rejim güçlerinin saldırıları nedeniyle Serakib şehrinden çıktık buraya geldik. Çünkü şehirde kalamıyoruz, çünkü orada kalmak imkansız. Kızım Selwa'ya korkmaması için bir yöntem öğrettim. Patlamanın sesini duyunca gülmeye başladı. Bu fikri 2 yıl önce çocuklar evimin yanında havai fişek oynadıkları sırada buldum. Çocuklar, havai fişek patladıkça gülüyordu. Ben de kızıma, 'sesler oynayan çocuklardan geliyor ve endişelenecek bir şey yok' diyorum. Sonra hep beraber gülüyoruz" dedi.

hayat-guzeldir-gercek-oldu-baba-kiz-bomba-seslerine-gulerek-dunyaya-mesaj-verdi_3235_dhaphoto2

'PATLAMA KÖTÜ BİR ŞEY ANCAK SELWA BÖYLE KORKMUYOR'

Bir uçağın sesini duyduktan sonra havai fişeğin aklına geldiğini anlatan Abdullah Muhammed, "Bir uçak geldi, bombaladı ve bir patlama duyuldu. Hemen bana havai fişekle oynayan çocukları hatırlattı ve uçak her geldiğinde bunu yapmanın yanı sıra bunu yaparken görüntü çekmeye başladım. Patlamaların korkunç bir şey olduğunu biliyorum, ama bunun bir oyun olduğunu bunun için güldüğümüzü görünce Selwa'da gülmeye başladı ve korkmuyor" diye konuştu.

'KIZIM DÜNYAYA BİR MESAJ VERİYOR'

Selwa'nın korkusuz davranışıyla dünyaya bir mesaj ilettiğini söyleyen baba Muhammed, dünyanın bu mesajı almasını umduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Kızım Selwa gücünü benden alıyor. Şimdi Türkiye sınırındayız. Taşınacak başka bir yerimiz yok. Burada kalmamız mı gerekiyor, yoksa başka bir yere daha mı gitmemiz gerek bilemiyoruz. Umarım buradaki insanlara birileri artık yardım eder. Son dokuz yıl boyunca, dünya çok fazla savaş konuşmaktan, yeterince bıktı. Umarım bu çocuk dünya görüşüne ilham verir ve insanlar kendilerini burada hisseder. Dünya buradaki ölümleri, kentlerin yıkımını ve kamp görüntülerini çok izledi, ama değişen bir şey olmadı. Bir çocuğun bomba seslerine gülümsediğini, ölümler ve yıkım görüntüleri olmadan, bu görüntüyü tersine çevirmeye çalıştım. Kızım Selwa dünyaya bir mesaj veriyor. Umarım herkes bu mesajı alır, kendilerini bizim yerimize koyarlar."

hayat-guzeldir-gercek-oldu-baba-kiz-bomba-seslerine-gulerek-dunyaya-mesaj-verdi_3235_dhaphoto4

'BARIŞ VE GÜVEN İÇİNDE YAŞAMAYA HAKKIMIZ VAR'

Tek istediklerinin huzur içinde yaşamak olduğunu belirten Abdullah Muhammed, "Rejim bu alana ilerledikçe insani felaket artıyor. Umarım küçük bir çocuğun korkusuzluğu herkes için bir mesaj olur. Yaşadığımız dünya da barış ve güven içinde yaşama hakkımız var. Gökdelenler istemiyoruz. Sadece huzur içinde yaşamak istiyoruz. Biz terörist değiliz. Dünyanın artık Beşşar Esad’ın karşısında durmasını istiyoruz. Kızımın bu insani felaketi durduracağını düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA