Kamuda WhatsApp ve Telegram yasağı iddiası!

Kamu kuruluşlarında WhatsApp ve Telegram'ın yasaklandığı iddia edildi. İddialara göre, popüler mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Telegram kamu çalışanları tarafından kullanılamayacak. İddiaların gündeme gelmesinin ardından WhatsApp, Twitter gündeminde bir numaraya yükseldi. İddialara Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yalanlama geldi.

Kamuda WhatsApp ve Telegram yasağı iddiası!

WhatsApp ve Telegram ülkemizde oldukça yoğun bir şekilde kullanılan iki farklı mesajlaşma uygulaması. Kullanıcı sayıları milyonlarla ölçülen iki uygulama, ülkemizde kamu çalışanları tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Hatta Kamu çalışanları, birbirleriyle daha rahat haberleşebilmek için WhatsApp grupları dahi kuruyor. Böylece WhatsApp Web üzerinden birbirilerine belge veya herhangi bir bilgi gönderimi yapabiliyor. Ancak bu gizlilik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Milliyet'in iddialarına göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehber bu sorunlara yeni bir çözüm getiriyor.

KAMUDA WHATSAPP VE TELEGRAM YASAKLANIYOR MU?

İddialara göre kamu çalışanları WhatsApp ve Telegram gibi popüler iki mesajlaşma uygulamasını artık kullanamayacak. Bu gibi yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine kurumun kendine ait mesajlaşma uygulaması kullanılacak. Eğer kurumun mesajlaşma uygulaması yoksa, kamudaki mesai saatleri boyunca, çalışanlardan sunucuları kurum kontrolünde olan yerli mesajlaşma uygulamalarını kullanması istenecek. Yani yerli mesajlaşma uygulamalarına geçiş önceliği olacak.

ÖZEL HAYATTA ZORUNLULUK YOK

Çalışanların özel hayatlarında ise yerli mesajlaşma uygulamaları kullanma zorunluluğu olmayacak. Kamu çalışanları özel hayatlarında WhatsApp ve Telegram'ı kullanmaya devam edebilecek. Söz konusu iddiaların ortaya çıkmasıyla birlikte kamu çalışanlarına WhatsApp yasağı, Twitter gündemine girdi.

WhatsApp

İDDİALARA CUMHURBAŞKANLIĞI DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ'NDEN YANIT

WhatsApp kamuda yasaklanıyor iddialarına karşı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, ''Rehberde 'Anlık Mesajlaşma Güvenliği' başlığı altında kurumsal veri ve haberleşme güvenliğinin sağlanması amacıyla yerli ve milli uygulamaların tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.'' denildi.

Yabancı menşeli mesajlaşma uygulamalarının kullanımına ilişkin tedbir maddesinin, sadece gizlilik içeren kurumsal haberleşme belge paylaşımına yönelik olduğu söylenen söz konusu Açıklamada ayrıca Vatandaşlarımızın ve kamu personelimizin günlük hayatlarında kullandıkları iletişim uygulamalarına yönelik bir kısıtlama kesinlikle söz konusu değildir.'' ifadeleri kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
WhatsApp yasaklanma amacı: İş yerinde neler yazıştığınızı göremiyoruz. Yerli mesajlaşma uygulamasının amacı: Artık biz takip edeceğiz. Kısaca, güvenlik falan bahane, takip şahane..
biz takip etmeyelim kim rakip etsin istiyorsun???
Sizin gibi sığır bir kitlesi olanlar yaşıyor. Önünüze ne koysalar yiyorsunuz yemin ediyorum tarih tarih olalı sizin gibi gerizekalı bir kitleye tanıklık etmemiştir
@playmounth doğru söze ne denir, hala gandiye oy veren kitle bunlar. yapacak bir şey malesef yok.
Sayın Cumhurbaşkanım, Lütfen ekonomimizi, Serbest bırakın, fabrika istihdam paketlerini açıklayın 18 aydır, işsizim. En yakın iş sahası evime 2 saat uzaklıkta ve günde 12 saat çalıştırıyorlar.lütfen yardım edin.
evini iş sahası olan bir yere taşı o zaman ;)
@naso1977 walla doğru diyon herşeyi dewletten istiyolar kimse kimseye zorla oy werdirmio git iş bul çalış buraya yorum yaparken zaman harcıyabiliosun ozaman işte bulur çalışır kimseye muhtaç olmazsın
Bu uygulama çokta iyi olmamış bodoslama düşünmeden yapmışlar. Kamu kurum ve kuruluşlarını taklit eden bir çok firmalarda var, onlarda aynı yolu izleyecektir. Whatsapp ve Telegram en az internet harcayan mesajlaşma uygulamalarıdır. Ne yapıcaz? Yerli diye gözümüze sokulan interneti sömüren Bip'i mi kullanıcaz? Madem ki yasakladınız, çalışanlara internet desteğini de sağlamakla mükellefsiniz o zaman. Kimse sizlerin işini yaparken ihtiyacı karşılamak için para kazanmaya gittiği kurumda kendine ekstra gider çıkaramaz. Çalışanlar sizlerin kararı yüzünden pahalı internet paketleri almak zorunda mı?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler