HABER

Kanserli hastalar için yeşil çay umudu

Araştırmalar, düzenli içilen bir bardak yeşil çayın yumurtalık kanseri olan kadınların yaşamlarını uzatabileceğini ortaya koydu.

Kanserli hastalar için yeşil çay umudu

Yeşil çayın yumurtalık kanserini önlediğini iddia eden bir önceki araştırmanın ardından Avustralya'daki Perth Curtin Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, ölümcül hastalığa yakalanmış 254 Çinli kadını inceledi. İnceleme sonucunda, yeşil çay içen kadınların hastalıktan ölme riskinin içmeyenlere oranla yarılandığı ortaya çıktı.

Üniversitenin Kamu Sağlığı Okulu Doçenti Andy Lee, Profesör Colin Binns ve Dr. Min Zhang da, her gün en azından bir bardak yeşil çay içmenin kanseri önlediğini ve kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını durdurduğunu belirtti.

Lee, "Daha önce yeşil çay içmenin yumurtalık kanserini önlediğini söylemiştik. Yeni araştırma ile yeşil çay içen kanserli kadınların hayatta kalma süreleri uzuyor. Yeşil çay içen kadınlar, içmeyenlere oranla daha fazla yaşıyor" dedi.

"Düzenli kullanım insandaki kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatıyor" diyen Lee, "Çünkü çaydaki kuvvetli antioksidanlar apoptosise ve hücre duvarının büyümemesine neden oluyor" diye konuştu.

Lee, araştırmacıların yeşil çayın faydalarından deneysel ortamda da haberdar olduğunu ancak bu araştırmanın sonuçlarının yumurtalık kanseri olan kadınların hayatlarını uzattığının ilk kanıtı olduğunu söyleyerek, "Her zaman içtiğimiz siyah çayın da benzer etkilerinin olduğuna inanıyoruz. Ancak bunu kanıtlamak için araştırma yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Lee, yumurtalık kanseri olan kadınların bu hastalıkla birlikte uzun süre yaşamasının en basit, ekonomik ve kolay yolunun yeşil çay içmek olduğunu belirtti. Lee, "Kesinlikle doğru. Göstermek istediğimiz çayın birincil ve üçüncül önleyici etkileri olduğudur. Bu bölgede diğer kanser türleri için daha fazla araştırma yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

Geçenlerde en prestijli sağlık dergilerden biri olan Uluslararası Kanser Dergi'sinde yayınlanan araştırma, Batı Avustralya Kanser Konseyi tarafından finanse edildi ve 4 yıl sürdü.

Araştırma, yumurtalık kanserinin az görüldüğü ve yeşil çay tüketimin çok olduğu Çin'de yapıldı.

Yumurtalık kanseri kadınlarda görülen 7. en genel kanserlerden biri ve jinekolojik kanserler içinde en ölümcül olanı. Her yıl bin 200 Avustralyalı kadın bu hastalığa yakalanıyor ve 800 kadın bu hastalıktan ötürü hayatını kaybediyor.

SİDNEY (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler