HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kar yağışı İstanbul’da! Ürküten harita! İşte son dakika gelen hava durumu bilgileri…

İçerik devam ediyor

Meteoroloji’den gelen peş peşe son dakika uyarılarının ardından İstanbul’da beklenen kar yağışı Avrupa yakasında etkili olmaya başladı. Sabahın erken saatlerinde Silivri ve Beylikdüzü’nde etkisini göstermeye başlayan yağışın kentin geneline yayılması bekleniyor. İstanbul Pazar akşamına kadar kar yağışının etkisi altında olacak. AFAD ise soğuk ve yağışlı havanın başta İstanbul olmak üzere, 38 ilde etkili olacağını belirterek, il AFAD merkezlerinin teyakkuz durumuna geçirildiğini bildirdi.

Son dakika haberleri: Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da etkili olması beklenen kar yağışı, sabahın erken saatlerinde Silivri ve Beylikdüzü'nde başladı. Kente girmek isteyen TIR ve kamyonlar ise Silivri'de durdurularak parklara yönlendirildi.

Kar yağışı erken saatlerde Silivri ve Beylikdüzü'nde etkili olmaya başladı. Lapa lapa yağan kar yağışı ile birlikte üst geçitler ve yol kenarları beyaza büründü. Yüksek kesimlerde kar yağışı sürüyor.

2

Öte yandan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın açıkladığı tedbirlerle ilgili olarak kente giriş yapmak isteyen TIR ve kamyonlar da polis tarafından tek tek durduruldu. Silivri'de durdurulan ağır tonajlı araçlar, parklara yönlendirildi.

KAR KÜTLELERİ İSTANBUL'A BÖYLE GELİYOR

Hava Forum sitesi ise, son meteoroloji haritasını yayınlayarak, "İstanbul radarından alınan son verilere göre "Aybar" İstanbul'da etkisini arttırmaya başlıyor. Karadeniz üzerinden etkili kar kütleleri arka arkaya yola çıkmış durumda..." bilgisini paylaştı.

2

‘PAZAR AKŞAMINA KADAR İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI VAR’

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen gelen son bilgileri sosyal medya hesabından paylaştı:

“Bugün Güney Ege kıyısı dışında ülkede yağış var. Yağışlar Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yağmur diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Kar Marmara’nın doğusunda yoğun olacak. Batı bölgelerde rüzgar poyrazdan kuvvetli esecek.

İstanbul’da bugün hava kar yağışlı, rüzgar kuzey doğudan kuvvetli esecek. Sıcaklık 4 derece. Kar yağışı pazar akşamına kadar aralıklı olarak devam edecek. Gece sıcaklık sıfır dereceye kadar düşecek.”

İSTANBUL BOĞAZI GEÇİŞLERE KAPATILDI

İstanbul Boğazı saat 07.20 itibariyle olumsuz hava koşulları nedeniyle çift yönlü olarak geçişlere kapatıldı. Boğazda görüş mesafesi yarım milin altına düştü.

UYARILARI DİKKATE ALAN İSTANBULLULAR TOPLU TAŞIMAYA YÖNELDİ

İstanbul’da sabah saatlerinde aralıklarla etkisini artıran kar yağışı nedeniyle yerler beyaza büründü. Sabah işe gitmek isteyenler dik yokuşlarda güçlükle ilerledi. Uyarıları dikkate alan vatandaşlar, özel araçlarının yerine toplu taşımayı tercih etti. İBB Trafik Yoğunluğu haritasında saat 08.00’da yüzde 31 olarak trafik yoğunluğu ölçüldü.

2

Yetkililerin yaptığı uyarıların ardından İstanbul’da sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. İşe gitmek için dışarıya çıkanlar kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Kağıthane'de dik yokuşlardan çıkanlar güçlükle ilerledi. İstanbul Valiliği ve Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıları dikkate alan vatandaşlar, özel araçları yerine toplu taşımayı tercih etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Yoğunluğu Haritası’nda trafik saat 08.00’da yüzde 31 olarak ölçüldü. Kar yağışı pazar gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

3

KAR YAĞIŞI MAHMUTBEY'DE TRAFİĞE NEDEN OLDU

İstanbul'da sabahın erken saatlerinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışı, TEM Otoyolu Mahmutbey'de de trafiğe neden oldu.

Yağışın etkili olması ile birlikte Mahmutbey Edirne istikametinde araç trafiği, yan yol üzerine verildi. Otoyoldan kar küreme araçlarının da geçtiği ve bazı vatandaşların servis araçlarına yol kenarında bindiği görüldü.

2

BEYLİKDÜZÜ YOĞUN KAR YAĞIŞININ ETKİSİ ALTINDA

İstanbul, Sibirya üzerinden gelen ve 'Aybar' kar fırtınası olarak adlandırılan soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girdi. Beylikdüzü'nde de yoğun kar yağışı sabahın erken saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı.

2

Aybar fırtınası İstanbul'da etkili olmaya başladı. Etkili olmaya başlayan yağıştan dolayı işlerine gitmek için evden çıkan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Ana yollarda yapılan yoğun tuzlama nedeniyle yollarda herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

1

AFAD'DAN 38 İLDE YAŞANACAK OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINA İLİŞKİN UYARI

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 38 ilin beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda uyarıldığı belirtildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre Antalya'nın doğusunda ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli yağış, İstanbul, Isparta ve Konya'da yoğun kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz'de yoğun kar yağışı, Güneydoğu Anadolu'da ve Doğu Anadolu'da kuvvetli kar yağışı beklendiği bildirilerek vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği hatırlatıldı.

20220309_2_52526567_74470947

Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Konya, Antalya, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Tokat, Gümüşhane, Bayburt, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Adıyaman, Isparta, Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Muş, Bitlis, Bingöl, Erzurum, Ağrı, Kars, Van, Şırnak, Edirne, Bilecik ve Hakkâri olmak üzere toplam 38 ilin yaşanabilecek meteorolojik risk nedeniyle olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması hususunda uyarıldığı aktarıldı. Açıklamanın devamında "Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Türk Kızılay'ı temsilcileri AFAD Başkanlıkta 7/24 esasına göre bulunmak üzere 09 Mart saat 21.00 itibariyle AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi'nde faaliyete geçmişlerdir" denildi.

Açıklamada, illere göre alınan önlemler ve kararlara da yer verildi. İstanbul'da, beklenen kuvvetli kar yağışı nedeniyle İl AFAD Merkezinin 7/24 esasına göre teyakkuzda olduğu belirtilen açıklamada "Ekipler 9 Mart saat 16.00 itibari ile sahada konuşlanma noktalarında görevlendirilmiştir. Trakya ve Anadolu istikametlerinden İstanbul yönüne seyahat eden TIR ve kamyonların İstanbul iline girişine 10 Mart Perşembe günü saat 04.00'ten itibaren izin verilmeyeceği bildirilmiştir" ifadeleri kaydedildi.

20220309_2_52526567_74470949

Ankara'da şuana kadar herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı aktarılarak İl AFAD, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin hazırda beklediği belirtildi.

Edirne'den İstanbul istikametine gidecek olan TIR ve kamyonların geçişine saat 04.00 itibariyle izin verilmeyeceği hatırlatılarak "İl genelindeki kamyon ve TIR'lar konaklama ve park alanlarına yönlendirilerek Edirne Türk Kızılayı ile gıda hizmeti verilmektedir" denildi. Bilecik'ten İstanbul isikametine 8 noktada trafiğin, gıda yüklüler hariç, çekici ve kamyon trafiğine kapatıldığı ifade edildi.

20220309_2_52534127_74486972

KONYA'DA 3 İLÇEDE 30 MAHALLE YOLU KAPALI

Konya'da haberleşmenin devamlılığının kesintiye uğramaması için kritik bölgelere jeneratör yerleştirildiği belirtilerek "Konya-Seydişehir yolu ve Konya-Beyşehir yolu yoğun kar yağışı, zeminin karla kaplı olması nedeniyle saat 00.10 itibarıyla her iki istikamete de çekici türü araçlara kapatılmıştır. Seydişehir-Akseki, Kuruçay-Bozkır il yolunun kar yağışı ve yoğun tipi nedeniyle 09 Mart 2022 tarihinde saat 23.50 itibarıyla araç trafiğine kapatılmıştır. Ankara-Isparta Devlet yollarının Akşehir ile Yalvaç arası (Yellibel geçidi), yoğun kar yağışı ve kuvvetli tipi nedeniyle 10 Mart 2022 tarih ve saat 00.30 itibari ile trafik güvenliği yönünden ağır taşıt ve çekicili araçlara kapatılmıştır. Toplam 3 ilçede 30 mahalle yolunun kapalı olduğu bildirilmiştir. Seydişehir'de enerji kesintisi olan 145 aboneye enerji verilebilmesi için çalışmalar devam etmektedir" denildi.

AĞRI'DA 40 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Açıklamada, Ağrı Doğubayazıt ile Van Çaldıran arasındaki Tendürek geçidinin aşırı kar yağışı ve tipi nedeniyle karayolu trafiğine kapatıldığı, yolda mahsur kalan araç sürücüleri için 100 kişilik yiyecek yardımının Türk Kızılayı tarafından bölgeye sevk edildiği belirtildi. Açıklamada "Cumaçay-Kağızman arası karayolu ulaşımına kapalı olduğu bildirilmiştir. Kar yağışı nedeni ile 40 köy yolunun kapalı olduğu öğrenilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Van Bahçesaray ile Çatak arası karayolunun ulaşıma kapalı olduğu ifade edilen açıklamada Tunceli Hozat-Karaoğlan-Ovacık il yolunun 28 ila 59 kilometrelerinin AFAD tarafından yapılan çığ tehlikesi uyarısı nedeniyle araç trafiğine kapatıldığı aktarıldı.

Express


En Çok Aranan Haberler