Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinde 3 büyük şehir belirleyici oldu!

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5’inci kez genel başkan seçildiği oylamada sandıktan ilginç sonuçlar çıktı. Kılıçdaroğlu’nun oy sayısı, imzacı sayısının 291 altında kaldı. İnce ise imzacı sayısından 282 fazla oy aldı. Mevcut MYK ve PM’nin sandığından da İnce’ye 8 oy çıktı

'Mükerrer oy' tartışmasının gölgesinde geçen CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, bin 81 imzaya rağmen sandıktan 790 oy çıkarken; 165 imzayla seçime giren Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 447 oy almayı başardı. Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyelerinin bulunduğu bir numaralı sandıktan Muharrem İnce’ye 8 oy çıkması dikkat çekti.

Kurultayda genel başkanlık yarışında büyük sürprizler yaşandı. Kılıçdaroğlu’na adaylık için imza veren 291 delege sandıkta oy vermedi. “Mükerrer oy” tartışması yüzünden Kılıçdaroğlu’nun verdiği dilekçe ile 165 delegenin imzasıyla aday olabilen Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise adaylık için kendisine imza vermeyen 282 delegenin oyunu almayı başardı.

kk1

İSTANBUL'DAN İNCE'YE 23, KILIÇDAROĞLU'NA 43 OY ÇIKTI

Habertürk'te yer alan habere göre, CHP’de 176 delegeyle en fazla delegeye sahip İstanbul’dan İnce’ye 23 oy çıkarken, 64 delegeye sahip Ankara’dan 20, 52 delegeye sahip İzmir’den 8 oy çıktı. Özellikle İstanbul’un blok olarak oy kullandığı 14 nolu sandıktan Kılıçdaroğlu’na 43 oy çıkarken, İnce’ye 8; 15 nolu sandıkta ise Kılıçdaroğlu’na 42, İnce’ye 7 oy çıkması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, özellikle en fazla delegeye sahip İstanbul’dan aldığı oylarla İnce’ye fark atarak rahat bir nefes aldı. İnce ise, seçimlerde İç Anadolu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi’ndeki illerin bulunduğu sandıklarda oy patlaması yaptı.

343 OY FARKLA GENEL BAŞKAN

Kayıtlı delege: 1266
Oy kullanan: 1253
Geçerli oy: 1237
Geçersiz oy: 16
Kılıçdaroğlu: 790
İnce: 447

LİDER ADAYLARI NEREDEN NE KADAR OY ALDI

Genel başkanlık seçiminde yarışan Kemal Kılıçdaroğlu (KK) ve Muharrem İnce’ye (Mİ) sandıklardan çıkan oylar, illerin eğilimleri konusunda da fikir verdi:

 • 1 Nolu Sandık (Merkez Yürütme Kurulu (MYK)-Parti Meclisi (PM)): KK: 39, Mİ: 8

 • 2 Nolu Sandık (Yüksek Denetleme Kurulu (YDK)-PM-Milletvekili (MV)): KK: 35, Mİ: 10

 • 3 Nolu Sandık (MV): KK: 35, Mİ: 15

 • 4 Nolu Sandık (MV-Adana): KK: 29, Mİ: 21

 • 5 Nolu Sandık (Adana, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara): KK: 31, Mİ: 21

 • 6 Nolu Sandık (Ankara, Antalya): KK: 35, Mİ: 15

 • 7 Nolu Sandık (Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir): KK: 31, Mİ:1 9

 • 8 Nolu Sandık (Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu) KK: 26, Mİ: 24

 • 9 Nolu Sandık (Burdur, Bursa, Çanakkale) KK: 37, Mİ: 13

 • 10 Nolu Sandık (Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce) KK: 28, Mİ: 17

 • 11 Nolu Sandık (Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep): KK: 38 Mİ: 12

 • 12 Nolu Sandık (Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay) KK: 31, Mİ: 20

 • 13 Nolu Sandık (Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul) KK: 32, Mİ: 18

 • 14 Nolu Sandık (İstanbul) KK: 43, Mİ: 8

 • 15 Nolu Sandık (İstanbul) KK: 42, Mİ: 7

 • 16 Nolu Sandık (İstanbul, İzmir) KK: 39, Mİ: 8

 • 17 Nolu Sandık (İzmir, Kahramanmaraş) KK: 34, Mİ: 13

 • 18 Nolu Sandık (Maraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Çanakkale) KK: 31, Mİ:19

 • 19 Nolu Sandık (Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kilis, Konya) KK: 22, Mİ: 29

 • 20 Nolu Sandık (Konya, Kütahya, Malatya, Manisa) KK: 27, Mİ: 23

 • 21 Nolu Sandık (Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş) KK: 31, Mİ:19

 • 22 Nolu Sandık (Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya) KK: 19, Mİ: 30

 • 23 Nolu Sandık (Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa) KK: 22, Mİ: 29

 • 24 Nolu Sandık (Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon) KK: 28, Mİ: 24

 • 25 Nolu Sandık (Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak) KK: 26, Mi: 25
 • 60 KİŞİLİK PARTİ MECLİSİ İÇİN 488 ADAY YARIŞTI

  CHP 36. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde, parti meclisi (PM) ve yüksek disiplin kurulu (YDK) üyelikleri için seçim yapıldı. 52’si seçimle belirlenen 60 kişilik PM üyeliği için 488 aday çıkarken; 15 üyeli YDK içinse 108 başvuru yapıldı. Aday enflasyonu yüzünden salonda “anahtar liste” savaşı yaşandı. PM için 52 kişilik “anahtar liste” çıkaran Kılıçdaroğlu, merkez yönetim kurulundan (MYK) 4 ismi listesine almazken; emekli büyükelçilerden Ünal Çeviköz’e listesinde yer vermesi dikkat çekti.

  O İSİMLERİ SİLDİ: Kılıçdaroğlu; MYK üyeleri, Genel Sekreter Kamil Oktay Sındır, Genel Başkan Yardımcıları Erdal Aksünger, Yasemin Öney Cankurtaran ve Zeynep Altıok’u 52 kişilik anahtar listesine almadı. Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Bülent Tezcan, Öztürk Yılmaz, Aykut Erdoğdu, Haluk Koç, Seyit Torun, Çetin Osman Budak ve Tekin Bingöl ise Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer aldı.

  AĞABEYLER VE GENÇLER: Kılıçdaroğlu’nun CHP Meclis Başkanvekilliği yarışını kaybeden, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, partinin genç yüzlerinden İstanbul Milletvekilleri Oğuz Kaan Salıcı ve Onursal Adıgüzel ime Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’e yer vermesi dikkat çekti.

  BÖKE ANAHTARDA: Kılıçdaroğlu, parti sözcülüğü ve MYK üyeliğinden istifa eden ve kurultaydan önce İlhan Cihaner ile birlikte bildirili çıkış yapan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’ye, İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi’ye, partinin ağır toplarından Hakkı Süha Okay’a, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’a yine anahtar listesinde yer verdi.

  ÇEVİKÖZ SÜRPRİZİ: Kılıçdaroğlu’nun PM için hazırladığı 52 kişilik anahtar listede, eski büyükelçilerden Ünal Çeviköz sürpriz isim olarak yer aldı.

  AVUKATI ANAHTARDA: CHP Lideri’nin, bir süre önce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukatı Celal Çelik’e de anahtar listesinde yer vermesi dikkat çekti.

  CİHANER VE BÖKE’DEN 5 KİŞİLİK LİSTE

  • CHP Kurultayı’nda yaşanan anahtar liste savaşında, bir süre önce bildiri yayınlayarak tüzük değişikliği talebinde bulunan CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner, 5 kişilik liste yaptı. 2 isim dışında, “Gelecek İçin” poralasıyla hazırladıkları anahtar listede milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Orhan Sarıbal ve Ali Şeker yer aldı.

  • “CHP’de Tabanın Sesi” ismiyle çıkarılan anahtar listede ise Ensar Ögüt, Necdet Saraç, Atilla Sarp, Dönüş Gürbüz isimlerinin aralarında yer aldığı 52 kişi bulunuyor.

  • “Önce Örgüt” ismiyle çıkarılan anahtar listede de Haluk Pekşen, Çetin Soysal, Tuba Ütebay, Nevaf Bilek, Aziz Aydınlık ve Hüseyin Yıldız gibi isimler yer aldı.

 • “Sol Cesaret” ismiyle çıkarılan anahtar listede ise Nihat Matkap, Halit Toraman, Tur Biçer Karaca, Emre Çam, Candan Yüceer, Gaye Usluer’in aralarında bulunduğu 52 isim bulunuyor.
 • kk2

  MUHARREM İNCE AYRI LİSTE ÇIKARDI

  Genel başkanlık yarışını kaybeden Muharrem İnce, “Umudun PM Listesi” ismiyle ayrı bir anahtar liste çıkardı. Kılıçdaroğlu’nun da anahtar listesinde yer alan Gamze İlgezdi, Yaşar Seyman, Emre Çam, Ünal Çeviköz, Emine Gülizar Emecan’ın İnce’nin anahtar listesinde de yer almaları dikkat çekti. İnce’nin listesinde ayrıca CHP Milletvekilleri Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Rıza Yalçınkaya, Devrim Kök, Mazlum Nurlu, Tanju Özcan, Akın Üstündağ, Özkan Yalım, Dursun Çiçek ve Namık Havutça yer aldı.

  MUHARREM İNCE: YOLA DEVAM

  CHP Kurultayı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında 447 oy alarak sürpriz yapan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız. Onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Twitter hesabından açıklama yapan İnce, genel başkanlık yarışında yaşanan “mükerrer oy” tartışmalarını eleştirerek, “Sözde mükerrer 49 imzayı lütuf göstererek bana bağışlayanlar, imzasını aldığı 291 delegenin oyunu alamadı. Kendi partinizin delegesinden imza alıp oy alamıyorsanız milletten nasıl oy alacaksınız? ‘127 yeterli imzayı bulamadı, aday olması için 49 imza bağışlıyorum’ dediğiniz kişi, 447 oy aldı. Partide kurduğunuz bu korku düzeniyle mi Türkiye’ye özgürlük getireceksiniz?” diye sordu. İnce, “Sokakta varız, örgüt tabanında varız, gönüllerde varız. Onun için bu haklı mücadelemize devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

  YORUMLARI GÖR ( 0 )
  Okuyucu Yorumları 53 yorum
  siyaset böyle bir şey önce parti sonra millet menfaatlerini koltuklarını kaybedeceklerini bilen tüm delegeler satmıştır kemal kılıçtaroğluna oy verenlerin hangi şuurla ve beklenti ile 8 seçim kaybeden birine oy verdiklerini anlamak zor bu bir akıl tutulmasıdır koltuk kaybetme korkusudur CHP seçimi AKP ye hayırlı olsun diyelim
  @moland Bir chp'li olarak söylüyorum artık kemal kılıçdaroğlu gidene kadar bir daha oy vermem yeter fosilleştiler artık bırakın yapamıyorsanız yenilmekten bıkmadınmı... Bir ecevit olamacağın kesin zorlama artık halen destekleyen kişilerde neyin sempatizanlını yapıyor anlamış değilim... Atamızın partisini bu şekilde kötü yöneticilerin eline bırakmayın...
  @aes156 imza
  CHP delegesi yeniden Kılıçdaroğlu dediyse, bize buna saygı duymak ve Hayırlı olsun demek düşer..
  CHP ye artık oy moy yok İYİ parti ye devam
  Yok boyle birsey demokrasiye inanan birisi aday olmazdi... Kac secim gecti...
  aynen kardeşim son kozunu oynadı.
  muhalefet yapıyorum diye bizi kandıran iktidar stepnesi. sana oy yok artık.
  Gerçekten; 8 seçim kaybeden bir parti başkanına oy veren delegelernasıl bir rüşvet karşılığı vicdanlarını sattılar. Delegeler içine akp'liler mi sızdı acaba! Kim ne derse desin; bu kurultay'ın sonucunda Akp ve İYİ parti ellerini ovuşturarak derin bir ohh çekmiştir. :)
  @nethirdavat kardeş kılıçtaroğlunu destekleyenler 790 kişi akp'li
  kılıçtaroğlu Türkiye de solu ve chp yi bitirmek için seçilmiş bi figüran bunu anlamayan varmı
  chp dış servislerin elinde
  yazık ya memlekette adam yok sanki
  dikdatör kılıçtaroğlu ve hile yapılan bir seçim. fazla oylar nerden cıktı? hiç kimsede ses yok. ne oldu doğrunun yanındaki demokrasiye inanan arkadaşlara. seçim iptal edilsin
  deniz kasetle gittiğinde ince aday olmamakla hata yaptı.
  isterse 100 yıl genel başkan olsun neyi değiştirebilirki çünkü zihniyeti bozuk teörristlerle kol kola olan bir zihniyet her zaman ve her yerde kaybedecek
  chp nin oyu %20 yi geçmez bu adam siyasetten felan anlamıyor. akpenin ekmeğinde tereyağ vardı şimdi bal da sürüldü. biz yeni bi soluk yeni bi ateş beklerken neyse :(
  gözünüzü toprak doyursun çekilin artık yaaaaaa bıktık sizden yenilmeye doymadınız bize ateşli bir lider gerek
  Sn İNCE seçilse idi AKP hoşlanmazdı,iyi.ki Sn KILIÇDAROĞLU seçildi
  Halkın istemediği Kılıçtaroğlu'nu delegeler sırf kisisel çıkarları için tekrar baskanlığa çıkardıya İste bu anda CHP nin geleceğini çöpe attılar Tarihi Hata yaptılar. NOT : 40 yıllık CHP liyim ( liydim )
  @hasok çok doğru bir tespit..dikdatörlüğe karşıyım diyeceksin.ama delege ayarlanarak seçimi kazanmakta bir dikdatörlüktür.
  biraz halkın sesine kulak ver istifa et
  adalet diye yollara düşenler kendi iç işinde bile adaleti sağlayamadı...devletin bekası yerine koltuğunu düşünenler oldukça muharrem ince başkan olamaz böyle engellenir işte kemal ile sürünmeye devam chp
  Sonuç Ne olursa olsun Ben hep 50 TL lik doldurtuyorum. Farketmiyor işte bunu diyen zihniyetle bu adama oy veren zihniyet aynıdır sadece siyasi görüş farklılığı vardır.
  CHP de kim farklı oldu ki? İsmet İNÖNÜ, Bülent ECEVİT Deniz BAYKAL (ki kaset olmasa hala başta idi) şimdde bu Kemal DEMİRBAŞOĞLU...
  chp de hiçbir şeyin değişmeyeceği belli oldu.. yaşasın AKP
  yenilen pehlivan güreşe doymazmış, koyun sürüsü sizi, takılın şu eşeğin peşine
  Kemal Kılıçtaroğlu giderse 2019 seçimlerini kaybettikten sonra gider..
  Her seçimde chp yüksek oy almakta ama kılıçdaroğlu sağolsun hepsini akp ye bağışlamaktadır. İnceye sözde 49 oy bağışladığı gibi. Tecrübe konuşmuş, Alah söyletmiş !
  ARKADASLAR BIKTIK ARTIK CHP DE BU ADAMDAN BASKA ADAM YOKMU
  ŞU AN SİYESETTE OLANLATRIN TAMAMI GİTSİN ÜLKEM GÜNEŞ DOGAR CENNETE DÖNECEKTİR SAVAŞ NİZAH KAVGA BİTECEK İNSANLARDA RAHATLIYACAKTIR HUZURA KAVUŞACAK GÜZEL ÜLKEM VATANIM HERKESİN HAYRINA OLACAKTIR ESAS SIKINTI BUNLARDA BİR GİTSELER VALLAHİ ÜLKEME GÜNEŞ DOGAR .AYDINLANIR BİLLAHİ GÖLGE EDİYORLAR.AYIRMIYORUM LİDER OLANLARIN TAMAMINI DİYORUM İŞLLH
  bu iş akp nin başarısı değil chp nin başarısızlığıdır.. chp kılıçtaroğlunu seçerek yine kaybetmeye mahkumdur
  ohoh koltuk sevdasına ,akp,nin ekmeğine yağ sürdünüz chp,nin vitrin adamı değişmesi lazımdı ben bir vatandaş olarak gördüklerimi diyorum hem kemal bitti hem CHP bitti nah benden ve çevremden yüzlerce oy alırsınız?sahıs egosu deyil bizim için parti var ÇHP çöküktü şimdi yok oldu???????
  herkes kkılıçdaroğlundan ümidi kesmis ,iktidara çalışıyor diyor, yanında duranlarla partiye gidip gelsin işyeri gibi kullansın seçimde İyi parti oyları alır chp liler için kılıçdaroğlunun maskesi düştü oy vermezler artık.
  ne demokrasi si arkadaş delegeleri kendine göre seçiyor akp den ne farkı var ki cumhurbaşkanı yapıyor akp nin vekil bakan listesini kendi işine gelenler oluyor kılıçdaroğlu da aynı şekilde kendine yakın kim varsa onları üye yapıyor yeter artık sol olarak CHP saçmalıklarından utanır olduk
  BU CHP UMUTSUZ VAKA . İYİ PARTİ VE AKP YE ÇALIŞIYOR.
  sayın ince konuşmasında güzel söylemlerde bulundu chp içindeki mutlu azınlıga vurgu yaptı hakikaten bu mutlu azınlık istedigini yaptı ülke adına degil başta kendileri olmak üzere akp adınada yaptılar 8 sefer seçim kaybeden bir genel başkandan hala medet ummak sadece bu mutlu azınlıga özgü demekki şimdiden erdogan ellerini ovalayıp chp delegelerine canı gönülde teşekkürlerini sunuyordur
  chpkk nın ruhuna fatiha
  CHP GENEL BAŞKALIGINDAN DERHAL ÇEKİLMEN ŞART ÜLKENİN SELAMETİ İÇİN GELECEGİ İÇİN DAİMA HAYSİYET ONUR DERSİN BU MİLLETTE SİZDE BUNU BEKLİYOR YEDİ SEÇİME GİRDİN HEP YENİLGİYLE ÇIKTIN ARTIK YETERİ SEN DEMELİSİN DEMOKRASİDEN YANA OLMALISIN ÜLKENİ VATANINI DÜŞÜNMELİSİN KURULAYA NE GEREK VARDI BENCE ÜLKENİ VATANINI İNSANINI SEVİYORSAN BUNU YAP ÇÜNKÜ BAŞKA YAPACAGIN HİÇ BİR ŞEY YOK HEPSİNİ DENEDİN YAPTIN OLMADI BUNDAN SONRADA BU MİLLET BİR MUCİZE BEKLEMİYOR SİZDEN GÜLE GÜLE UGURLAR OLSUN DİYELİM SANA BİRDE SEVİNDİRİCİ HABER YENİDEN SEÇİLMEN ENÇOK İYİ PARTİYE VE AKP YE YARAYACAK TIR.
  hayır birde demez mi birilerinin uykularını kaçırmaya devam edeceğim, 8 defa seçim kaybetmişsin be onursuz yüzsüz adam o dediğin kişi senin seçildiğin günün akşamı en rahat uykusunu uyudu bir oh çekti bunu hala göremiyorsan sana yazıklar olsun, bu ne koltuk hırsıymış kardeşim hani siyasi ahlak hani parti içinde ki demokrasi sayılı satılmış delegeyle seçilmen senin başarısızlığını örtmez kendini boşuna sevinip de kandırma ,sen o partinin başında olduğun sürece artk chp ye oy yok ve bunun sonuçlarını ilk seçimde kendin de göreceksin.
  YANINA YÖNÜNE YALAKALAR DOLMUŞ KEMAL BEY
  YERER BE YETER GIT ARTIK BIRDE ALKISLIYOR
  Kemal o parti başından ayrılmadan chp asla % 20 lerin üzerine çıkması mümkün değil.Artık o delegelerin bu konuyu anlamaları lazımdı ama ner deee onlar da bu durumdan son derece memnun görünüyorlar ki durum böyle
  bu adamın hükümet istifa demesi cem yılmaz gösterilerinden daha komik geliyor bana:):)
  Ben CHP de sadece Sn. Kılıçtaroğlunu.'n iktidar olmadığını sanıyordum. Yanılmışım CHP delegeleride partinin iktidar olmasını istemiyor.
  Diğer Haberler