HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kenya'da Parlamento'yu ateşe verdiler! Gerçek mermiler kullanıldı: En az 5 kişi öldü

Kenya'da ortalık karıştı. Vergi atışı yasa tasarısına karşı sokaklara dökülen protestocular, Parlamento ve belediye binasını ateşe verdi. Gerçek merminin de kullanıldığı gösteriler de en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Kenya'da Parlamento'yu ateşe verdiler! Gerçek mermiler kullanıldı: En az 5 kişi öldü

Kenya'da vergi artışını içeren yasa tasarısına yönelik devam eden protestolarda şiddet olayları yaşanıyor. Başkent Nairobi'deki göstericiler, yasa tasarısının Parlamento'da kabul edilmesinden kısa bir süre sonra polis engelini aşarak binayı bastı. Protestocular Parlamento binasının bir kısmını ve girişteki güvenlik güçlerine ait bir aracı ateşe verdi. Milletvekillerinin bir kısmı tünelden kaçarken, göstericiler tasarıya karşı oy kullanan muhalif milletvekillerinin kuşatma altındaki binadan çıkmalarına izin verdi.

AW233806_10

GERÇEK MERMİ DE KULLANILDI

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanan polisin müdahale sırasında gerçek mermi kullandığı da belirtildi. Onlarca protestocunun yaralandığı gösterilerde, en az 5 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Sağlık ekipleri yaralılara olay yerinde müdahale etti.

AW233806_02

Göstericiler ayrıca Nairobi Valisi Johnson Sakaja'nın ofisinin bulunduğu belediye binasını da ateşe verdi. Polis, alevlere tazyikli su ile müdahale etti.

AW233806_01

Protestolara neden olan yasa tasarısıyla ekonominin canlandırılması, ek 346,7 milyar Kenya Şilini vergi geliri elde edilmesi ve dış borcun hafifletilmesi planlanıyor.

AW233806_03

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler