HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima nasıl, kaç ayda bir temizlenir? Klima filtresi temizliği

Klimalar özellikle yaz döneminde sıcak havadan kurtulmanın en etkin yöntemlerinden biridir. Yaz ayları kadar kış döneminde de ortamı ısıtmak için yaygın olarak tercih edilen klimalar da diğer teknolojik cihazlar gibi belirli dönemlerde temizlenmesi ve bakımı yapılması gereken cihazlardan biridir. Zamanında bakımı yapılmadığında çalışmama ya da beklenen performansı verememe durumu söz konusu olabilmektedir. Peki klima nasıl, kaç ayda bir temizlenir?

Klima nasıl, kaç ayda bir temizlenir? Klima filtresi temizliği

Klimalar insanların daha rahat yaşayabilmesi ve nefes alabilmesi için kullanılan cihazlardan biridir. Klima yaz aylarında kullanıldığı gibi kış döneminde de birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tür cihazların belirli periyotlarda bakımın yapılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Klimalar temizlenmediğinde daha fazla enerji harcamaya başlar ve bu durum enerji tüketiminin artmasına neden olur.

Klima nasıl temizlenir?

Günümüzde birçok farklı özelliğe sahip klima çeşidi bulunmaktadır. Kimi klimalar duvara monte edilerek kullanılırken kimisi ise taşınabilir niteliğe sahiptir. Klimalardan etkin bir verim alınabilmesi için belirli dönemlerde temizlenmesi ve bakımı yapılması gerekmektedir. Genellikle konutlarda ya da iş yeri gibi kapalı alanlarda duvara monte edilen klima türleri kullanılmaktadır. Bu klimaların birçoğunda hem iç hem de dış ünite vardır.

Klimaların belirli aralıklarda temizlenmesi cihazın sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Bu noktada klima temizliği nasıl yapılır konusu karşımıza çıkabilir. Klima temizliği ev gibi ortamlarda yapılacaksa bazı kriterlere dikkat edilmesinde yarar vardır. Bu kriterlerden biri iç ünite temizliğidir. Dış ünite temizliği için genellikle uzman kişilerden yardım alınması tavsiye edilir. İç ünite temizliğinde ise çoğunlukla klima temizleyici ürünler kullanılabilmektedir.

Klima kay ayda bir temizlenir?

Klimaların belirli aralıklarla temizlenmesi ve bakımının yapılması, cihazların verimli bir şekilde çalışması açısından son derece önemli bir konudur. Klimaların temizleme aralığı kullanım sıklığına göre farklılık gösterebilmektedir. Her gün veya gün boyu çalıştırılan klimaların genel olarak haftada bir ya da 15 gün de bir temizlenmesi gerekebilirken iş yeri gibi alanlarda ise bu süreç 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Özellikle yaz aylarında klimalar uyurken dahi kullanıldığından daha sık temizlenmesinde ve bakımının yapılmasında fayda vardır. Bahar veya sonbahar aylarında klimaların önceden bakımını yapmak, yaz ya da kış döneminde daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Eğer klimalar çok fazla kullanılmıyorsa temizlik süresi 6 ay hatta 1 seneye kadar uzayabilir. Klima zamanında temizlenmediğinde beklenen çalışma performansı gerçekleşmez ve bu durum zaman içerinde cihazın bozulmasına neden olabilir.

Klima filtresi nasıl temizlenir?

Klimaların kullanım sıklığına göre belirli zaman aralıklarında temizlenmesi, cihazın daha iyi çalışmasında önemli bir etkendir. Çoğu yerde ev tipi olarak adlandırılan klima modelleri kullanılmaktadır. Bu klima modellerinde iç ve dış olmak üzere toplamda 2 ünite bulunmaktadır. Dış ünitenin bakımı daha kolay yapılırken iç ünitenin bakımında devreye filtre temizliği girmektedir.

Klima filtresi temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Filtreleri yanlış temizlemek, cihazın doğru çalışmasına engel olabilmektedir. Klima filtre temizliği yapılırken izlenmesi gereken adımlar ise genel olarak şöyledir:

  • Klima temizliğine başlanmadan önce elektriği kapatmak için sigorta kutusundan şalterin indirilmesi gerekir.
  • Sonrasında klimanın kapağı açılarak filtreleri çıkarılır. Bazı klima cihazlarında filtre bölümü ön kısmında olurken bazılarında arka kısmında olabilir.
  • Klimadan alınan filtreleri temizlerken klima temizleme ürünlerinden faydalanılabilir ya da doğrudan musluk altında bir fırça yardımıyla yıkanabilir.
  • Filtre temizliği bittikten sonra yıkanan filtrelerin kuruması gerekir. Kuruma aşamasında güneş altına konmamasına dikkat edilmelidir.
  • Filtreler kurumadan klimaların çalıştırılması cihazın bozulmasına neden olabilir.
  • Filtreler kuruduktan sonra çıkartılan alanlara doğru bir şekilde takılmalıdır. Bu aşamada klima ızgaraları da nemli bir bez yardımıyla silinebilir.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra klima filtresi temizliği bitmiş olacaktır.

En Çok Aranan Haberler