HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima uyku modu nedir, ne işe yarar? Klimayı uyku moduna alınca ne olur?

İnsanların gerek konutlarında gerek iş yerlerinde gerekse birçok kapalı ortamda verimli bir şekilde yaşayabilmesi için temiz hava almasına ihtiyaç vardır. Özellikle yaz aylarında hava çok sıcak olduğundan kapalı ortamda sıklıkla iklimlendirme cihazları kullanılır. Klima olarak da adlandırılan bu cihazların çeşitli modları vardır. Uyku modu da bu modlardan biridir. Peki, klima uyku modu nedir, ne işe yarar ve klimayı uyku moduna alınca ne olur?

Klima uyku modu nedir, ne işe yarar? Klimayı uyku moduna alınca ne olur?

Klima gerek yaz mevsiminde gerekse kış döneminde birçok kişi tarafından kullanılan iklimlendirme cihazlarından biridir. Teknolojik ürünler arasında yer alan bu cihazları yönetmek ve kontrol etmek için kumanda kullanılmaktadır. Kumanda üzerinde ise birçok farklı işlev için kullanılan çeşitli sembol ve tuşlar bulunmaktadır. Bu tuşlardan biri de uyku modu olarak bilinen tuştur. Bu noktada klimada uyku modu hangi tuş konusu da karşımıza çıkabilmektedir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klima uyku modu nedir?

Bulunduğu ortamı soğutan ya da ısıtan iklimlendirme cihazları, klima olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde birçok farklı işleve sahip klima türü mevcuttur. Klimalar soğuk havalarda ortamdaki düşük sıcaklık derecesini yükseltirken, sıcak ortamlarda ise sıcaklık derecesini düşürmek için kullanılır.

Klimaların kendine has birçok farklı niteliği vardır. Bu cihazları kontrol ederken ve herhangi bir sıcaklık ayarı seçerken kumandalardan faydalanılmaktadır. Kumanda üzerinde çeşitli sembollerle gösterilen pek çok farklı tuş bulunur. Uyku modu da bu tuşlardan biridir. Sleep modu olarak da isimlendirilen bu mod çalıştırıldığında hava akımı ve ortam sıcaklığı kullanılan alana göre otomatik olarak ayarlanır. Yani sıcaklık değeri uyku süreci boyunca uyuyan kişileri rahatsız etmeyecek şekilde aşamalı olarak yükselmektedir.

Klima uyku modu ne işe yarar?

Hemen hemen birçok klima modelinde uyku modu denilen mod özelliği bulunmaktadır. Bu özellik aktifleştirildiğinde kişi ya da kişiler uyurken ortamın sıcaklığı otomatik olarak cihaz tarafından ayarlanmaktadır.

Klimalar 4 mevsim kullanılabilen iklimlendirme cihazları olarak bilinmektedir. Klimanın yönetimi için kullanılan araç ise kumandalardır. Kumanda üzerinde klimanın özellikleri ve ayarlarıyla alakalı çeşitli tuşlar ve semboller vardır. Bu tuş veya sembollerden biri de uyku esnasında kullanılan uyku modudur. Klima uyku modunun kendine has birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler genel olarak şu şekildedir:

  • Uyku modu aktifleştirildiğinde ortamdaki hava akımı otomatik olarak düzenlenir.
  • Ortamdaki sıcaklık seviyesi kademeli olarak uyuyan insanları rahatsız etmeyecek biçimde ayarlanır.
  • Sleep modu aktifken klima daha az gürültü ile çalışır.
  • Bu mod aktifleştirildikten sonra ortalama 6 saat kadar çalışır ve sonrasında kapanır.
  • Bu mod çalışırken uyuyan insanlar daha konforlu bir şekilde uyur.

Klima uyku moduna alınca ne olur?

Klimalarda kullanılan birçok farklı mod özelliği vardır. Bu mod özelliklerinden biri uyku esnasında aktifleştirilen ve kişilerin daha rahat uyumasında önemli bir etken olan sleep (uyku) modudur. Klima uyku moduna alındığında kullanılan alandaki sıcaklık derecesi belirli aralıklarla ayarlanmaya başlar. Cihaz tüm bu sıcaklık artırması veya azalması işlemlerini otomatik olarak yapmaktadır. Bu şekilde kullanılan ortamda uyuyan kişiler daha rahat bir şekilde uyurlar.

Klima uyku simgesi kimi iklimlendirme cihazlarında ay simgesi ile gösterilirken kimi cihazlarda ise hem ay hem de yıldız simgesi ile gösterilir.

Klimada uyku modu tasarruflu mu?

Gerek sağladığı avantajlar gerekse faydaları ile ön plana çıkan pek çok farklı klima modeli mevcuttur. Klima modellerin büyük bir kısmında sleep modu denilen bir mod bulunur. Bu modun Türkçe karşılığı uyku modu şeklindedir. İnsanlar uyku esnasında hava akımının daha iyi olabilmesi için bu modu aktifleştirir. Bu mod açıldığında cihaz ortalama 6 saat kadar otomatik olarak işlevini yerine getirmektedir. Klima uyku modu kapatma işlemi ise kendiliğinden ortalama 6 saatin sonunda otomatik olarak gerçekleşmektedir. Klima uyku modunda kullanılırken klasik modlara nazaran daha az enerji harcadığından elektrik tasarrufu da sağlamaktadır.

En Çok Aranan Haberler