HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima yaz modu nedir, nasıl ayarlanır? Klima yaz modu simgesi ve tuşu

Teknolojideki gelişmelerle beraber iklimlendirme sektöründe de pek çok önemli yenilikler meydana gelmiştir. Bu yeniliklerden biri klima çalıştırma modlarıdır. Günümüzde pek çok klima modelinde birbirinden farklı mod bulunmaktadır. Bu modlar mevsimsel geçişlere göre farklılık göstermektedir. Klima yaz modu ise adından da belli olduğu üzere yaz döneminde kullanılan bir mod tuşudur. Peki, klima yaz modu nedir ve nasıl ayarlanır?

Klima yaz modu nedir, nasıl ayarlanır? Klima yaz modu simgesi ve tuşu

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında serinlemek için çoğunlukla iklimlendirme cihazları kullanılmaktadır. Klima olarak da ifade edilen bu cihazlar sayesinde yaz kış fark etmeksizin her mevsim konforlu bir yaşam alanı ortaya çıkmakta ve hava sirkülâsyonu sağlıklı bir şekilde sağlanmaktadır. Klima modellerinde görülen pek çok farklı mod seçeneği mevcuttur. Bu mod seçeneklerinden biri de yaz modudur. Klima yaz modu tuşu kullanılarak ortam kısa sürede soğuyabilmektedir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klima yaz modu nedir?

Klimalar çalıştırılan alanı isteğe göre soğutma ya da ısıtma özelliği taşıyan iklimlendirme cihazları olarak bilinmektedir. Klimaların birbirinden farklı özellikleri vardır. Kış döneminde ısınmak için farklı bir mod tuşu kullanılırken yaz mevsiminde ise ortamı soğutmak için başka bir mod tuşu kullanılmaktadır.

Klima yaz modu isminden de anlaşılabileceği üzere yaz döneminde kullanılan ve kullanılan ortamı soğutma özelliğine sahip olan bir klima çalıştırma modudur. Bu mod tuşu klimada sıcak modu ile karıştırılmamalıdır. Klima kumandası üzerinde yer alan modların her biri farklı bir göreve sahiptir. Yaz aylarında sıcak hava bastırdığında klima yaz modu işareti bulunan tuşa basılır ve böylelikle ortam soğutulmaya başlanır. Klima cihazlarında yaz modu aktifleştirilmeden önce nem alma modu da kullanılabilmektedir. Özellikle nemli havanın egemen olduğu yerlerde bu özellik daha sık tercih edilmektedir.

Klima yaz modu nasıl ayarlanır?

Klima yaz modu yaygın olarak yaz aylarında kullanılan ve ortamı serinletme özelliğine sahip olan bir mod özelliğidir. Klima kumandalarının üzerinde bu mod Cool olarak da yazılı olabilmektedir. Bu mod seçildiğinde yaz modu da aktifleştirilmiş duruma getirilmektedir. Bu noktada ayarlanacak sıcaklık derecesine de dikkat edilmesi gerekir. Dışarıdaki sıcaklık derecesi kaç ise o dereceden 7-8 derece altının seçilmesi önemlidir. Klima sıcaklık derecesinin çok fazla düşürülmesi ortamı soğutsa da insanların hasta olmasına neden olabilir. Bu yüzden sıcak havalarda ortamı aniden soğutmak ya da kış döneminde soğuk havalarda ortamın sıcaklık seviyesini aniden artırmak kişilerin rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Yaz döneminde klima sıcaklık derecelerini ayarlarken dikkat edilmesi gereken noktalar genel olarak şöyledir:

  • Kullanılan alanın büyüklüğüne dikkat edilmesi önemlidir.
  • Klimanın kullanıldığı ortamda bulunan kişi sayısı, ortamın çabuk soğumasını etkileyebileceğinden sıcaklık seviyesi biraz daha düşük ayarlanabilir.
  • Cihazın soğutma niteliklerine dikkat edilmesinde fayda vardır. Bazı iklimlendirme cihazlarında bu mod seçenekleri daha gelişmiş nitelikler taşıyabilir.
  • Yaşanılan bölgeye ve iklime göre sıcaklık derecesinin ayarlanması önemlidir.
  • Sıcaklık derecesi ayarlanırken ani geçişlerden kaçınılmasına dikkat edilmelidir.

Klima yaz modu hangi işaret?

Klimalarda kış aylarında farklı yaz dönemlerinde farklı mod özelliği kullanılmaktadır. Yaz aylarında dışarının sıcaklığı ve nemi ev, iş yeri gibi kapalı alanlara da çökebilmektedir. Kapalı alanlarda dışarıdan daha fazla sıcaklık hissedilebilmektedir. Bu sıcaklığın giderilebilmesi için klima cihazlarından yararlanılmaktadır.

Yaz döneminde klima kumandaları üzerinde yer alan klima yaz modu simgesi kullanılır. Bu noktada bazı kullanıcıların aklına klima yaz modu güneş mi konusu gelebilmektedir. Klima kumandası üzerinde yer alan güneş simgesi kış döneminde ortamı ısıtmak için kullanılan mod seçeneklerinden biridir. Yaz döneminde ise üzerinde kış sembolü veya kar tanesi bulunan mod seçeneğine basılmaktadır. Klima kumandası üzerinde bulunan modların hangi mevsimi işaret ettiğini öğrenmek son derece önemli bir konudur.

En Çok Aranan Haberler