HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klimayı kim buldu? Klimayı kim, ne zaman icat etti?

Klima, insanların yaşamlarını sürdürdükleri alanların daha konforlu olmasını sağlayan teknolojik cihazların başında gelmektedir. Sıcaklık seviyesi yüksek olan bölgelerde serinlemek için tercih edilen bu cihazlar, sıcaklık derecesinin düşük olduğu bölgelerde ise ısınmak için kullanılmaktadır. Bu iklimlendirme cihazının ilk ne zaman çıktığı da önemli konular arasında yer almaktadır. Peki, klimayı kim buldu ve klimayı kim, ne zaman icat etti?

Klimayı kim buldu? Klimayı kim, ne zaman icat etti?

Klima, insanların yaşam yerlerini uygun sıcaklık değerlerini sağlayarak daha yaşanası hâle getiren, gerektiğinde soğutan gerektiğinde ise ısıtan özellikleriyle öne çıkan teknolojik cihazlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Yazın kavurucu sıcaklarında kullanımı daha yaygın bir şekilde tercih edilen bu cihazlar, kış döneminde de bulundurulan ortamı ısıtmak için kullanılmaktadır. Klimaların çeşitli modelleri ve kendine özgü birtakım özellikleri de vardır. Birçok kişi tarafından gerek evlerde gerekse de iş yerlerinde kullanılan bu iklimlendirme cihazlarıyla ilgili klimanın mucidi kimdir konusu da sık sık gündeme gelmektedir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Klimayı kim buldu?

İnsanlar için vazgeçilmez cihazlardan biri olan klimaların tarihi oldukça eskidir. Hem soğutma hem de ısıtma niteliklerini taşıyan bu cihazlarla alakalı klima nasıl bulunmuştur konusu da sık sık karşımıza çıkabilmektedir. Bu iklimlendirme cihazlarının tarihi M.Ö. 1500’lü senelere kadar uzanmaktadır. İtalyan Rönesans sanatçısı, bilim insanı, mühendis, mucit, ressam, yazar, mimar ve filozof olarak tanınan Leonardo Da Vinci, 1500’lü senelerde su ile serinleten ilk fanı tasarlamıştır. Günümüzde kullanılan iklimlendirme cihazları ise bundan çok daha uzun yıllar sonra ortaya çıkmıştır.

Klimayı kim, ne zaman icat etti?

İklimlendirme cihazı olarak da tanımlanan klima ile ilgili klima ne zaman icat edildi konusu da ayrı bir öneme sahiptir. Buna göre klima, 1901 senesinde Cornell Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak eğitimini tamamlamış olan Willis Haviland Carrier tarafından icat edilmiştir.

Amerikalı bir mühendis olarak tanınan Willis Haviland Carrier, 1902 senesinde ilk elektrik sistemi ile çalışan ve soğutma niteliği bulunan klimayı icat etmiştir. 1926 senesinde ise konutlarda kullanılan ilk ev tipi klima cihazı geliştirilmiştir.

En Çok Aranan Haberler