HABER

Koronavirüs sonrası hangi hastalıklar görülüyor? 'Tam kapanma olmazsa...'

Koronavirüs geçiren kişilerde akciğer, böbrek, karaciğer hasarı ve şeker hastalıkları görülmeye başladığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, tam kapanma olmadığı müddetçe vakalarda yükselişin devam edeceğini söyledi.

Koronavirüs sonrası hangi hastalıklar görülüyor? 'Tam kapanma olmazsa...'

Koronavirüs salgınında son dönemde Türkiye'de artan vaka sayılarını değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, koronavirüs hastalığı geçirenlerde akciğer, böbrek, karaciğer hasarı ve şeker hastalıkları görülmeye başladığını belirtti. Prof. Dr. Şener, koronavirüs salgınının yanı sıra bu tip kronik hastaların sağlık sistemine ciddi anlamda yük oluşturacağına dikkat çekti.

'TAM KAPANMA OLMAZSA VAKALARDA OYNAMALAR YAŞANACAK'

Son dönemde artan koronavirüs vakalarını değerlendiren Prof. Dr. Alper Şener, "Tam kapanma olmazsa bu vakalardaki minik oynamalar yaşanabilir. Bir gün 50 binlerde, bir gün 54 binlerde ya da daha yüksek sıçramalar, 60 binler gibi rakamlara ulaşılacaktır. Bu süreç içinde ölümler, hastaneye yatış oranları artacak. Hastaneye yatış oranlarının artması tek başına olumsuz faktör gibi algılanmasın. Hastalığı geçirenlerde artık akciğer, böbrek, karaciğer hasarı, şeker hastalıkları gibi tablolar görmeye başladık. Bu tip kronik hastaların sağlık sistemine ciddi anlamda yük oluşturacağını düşünüyorum" dedi.

'BU SÜRE ZARFINDA AŞILAMA HIZLANMALI, GRUP GENİŞLETİLMELİ'

Ne kadar erken önlem alınır ve uyulursa bunun o derece kurtarıcı olacağını belirten Prof. Dr. Şener, "Bu süre zarfında mevcut aşıların hızlıca yapılması, aşı gruplarının genişletilmesi gerekecek. Bakanlık zaten buna yönelik önlemleri yapıyor. Bunu kazasız belasız atlatmak, hepimizin elinde. Bakanlığın belirlediği önlemlere uyum göstermeliyiz. Aşıyı sahada yaygınlaştırmak lazım. Korkmadan, çekinmeden kişi mevcut olan aşıyı ve uygulamasını takip etmeli. Sağlık profesyonellerinin ekranlarda söylediği maske, mesafe, el hijyeni gibi önlemeleri tam uyum, kapalı alanda kalabalıklaşmamak gerekiyor" diye konuştu.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Neyse ki Lebaleb kongrelerimiz bitti, Ramazan da tam kapanma ile hastanelerimizin yoğun bakımları lebaleb olmadan bu süreci atlatırız.Esnaf dersen onlar zaten lebaleb yani ağzına kadar borçla yaşamayı öğrendiler
ben isterim bu hastalık o kadar yayılsın ki çünkü insanlar insan olma şerefini kaybetmişler insanlığını unutmuşlar bu hastalık ile belki akılları başlarına gelir.
ülkeye turst alıp paralı insanlar sağda solda otellerde sürtmezse bizde tam kapanma sorunu olmaz pandemide oteller 2 kat daha fazla kazanıyor neden.
Sen nerde biliyorsun otellerin 2 kat kazandığını ... yukarda ki arkadaş da esnaf borçla yaşamaya alıştı diyor ... benim 16 otel çalışanı yakın akrabam var hepsi boş gidip boş geliyor ... Ben paslanmaz iş yapıyorum mal aldıklarım 2 senede 6 defa zam yaptı bana ama hâlâ eski fiyatından satıyorum çok şükür kazanıyorum ... ama senin o esnaf dediğin dolar 10 kuruş yükselince böreğe 20 kuruş zam yaparsa daha çoook borçla yaşamaya alışırlar ... birşeylerin üstüne suç atmayı bırakın artık muhalefet olmanın da bi adabı vardır ... şurda bu yorumları yazdığınız telefonlar bile en az 5 bin lira ...
ETS tur benim olsa bende açık tutarım.!
@fseyrek_1990 Bi bitmediniz ulen bi bitmediniz.
Geri Dön