KADIN

Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır?

Birçok hastalığa iyi gelen kozalak şurubu, herkesin evinde bulunması gereken cinsten bir yiyecek. Şifanıza önem gösteriyor ve daima bağışıklığınızı güçlü tutmak istiyorsanız; bu yazımız tam da size göre...

Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır?

İçindekiler

  • Kozalak Şurubu Nedir?
  • Kozalak Şurubunun Faydaları Nelerdir?
  • Kozalak Şurubu Zararları
  • Evde Kozalak Şurubu Tarifi
  • Kozalak Şurubu Fiyat Nedir?

Yaz aylarında olgunlaşan kozalaklar, şurup yapılması için hazır halde sizi bekliyorlar. Muhteşem şifa kaynağı olan kozalak şurubu faydaları saymakla bitmiyor. Kozalak şurubu fiyat olarak da tam bir cep dostu. Yazımızda sizler için harika bilgiler derledik. Buyrun birlikte bakalım...

Kozalak Şurubu Nedir?

Kozalak şurubu, bir diğer adıyla çam kozalağı şurubu yeşil çam kozalağından yapılmış olan, marmelat kıvamında bir şuruptur. Kozalak yaz, kış demeden kendini gösteren çam ağaçlarından toplanır. Birçok faydasının olduğu söylendiğinden, yazın başında yeşil halde bulunan kozalakların toplanmasıyla ve birkaç işlemden sonra şurup haline getirilmesiyle oluşur. Dilerseniz bu şurubu kendiniz yapabilir, dilerseniz de satın alabilirsiniz. Her ikisi için de önceden doktorunuza sormanızda fayda var. Kozalak şurubu faydaları ile anılsa dahi zararları da bulunabilir. Bu yüzden tüketmeden önce doktorunuza danışma uyarımızı dikkate almanızı tavsiye ederiz. İnsanların bu denli sağlıklı, faydalı bulduğu kozalak şurubu faydası nelerdir? Kozalak şurubu zararları var mıdır? Sizler için tüm bu soruların cevabını topladık, derledik ve bir yazı haline getirdik.

Kozalak Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Kozalak şurubu, herkesin bildiği bir yiyecek değildir. Ya doğal hayata hakimsinizdir ya da rahatsızlıklarınıza bir çare ararken birinin tavsiyesi üzerine öğrenmişsinizdir. Nane limon içeceği gibi sık sık tüketilen, faydalarının farkında olunan bir yiyecek değildir. Peki, kozalak şurubunun faydalarına gelecek olursak; birçok faydasının olduğunu söyleyebiliriz. İşte bunlardan bazıları;

İlk olarak solunum rahatsızlıklarının en doğal ilacıdır.
Öksürük, astım, bronşit ve benzeri solunum rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
Solunum yolu enfeksiyonlarına, nefes darlığına, bitmek bilmeyen öksürüğe doğanın sunduğu bir şifadır.
Bağışıklığı güçlendirir ve bu sayede hasta olma olasılığınızı düşürür.

Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlü tutmak çok önemlidir. Bağışıklığınızın güçlü olması, özellikle kış aylarında gelecek olan nezle ve gribe karşı iyi

bir savunmadır. Kozalak şurubunun biyolojik faydalarının yanı sıra psikolojik faydalarının olduğunu da söyleyebiliriz. Yoğun iş ve okul hayatımızın bize katmış olduğu stres, olumsuz bir psikolojik etkidir. Neredeyse hepimiz, iş ve okul hayatının yaratmış olduğu stres halinden muzdaripiz. Kozalak şurubu günlük stresinizi de azaltıcı bir etkiye sahiptir. Tüm bu olumlu etkilerinin yanı sıra dış görünüşümüze de katkısı vardır. Kozalak şurubu saçlarımızı besler ve saçlarımızın daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ağız ve diş sağlığına da birebirdir. Düzenli olarak tükettiğiniz kozalak şurubu, ağzınızda çürük diş oluşmasını engellerken, sağlıklı bir diş görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Kozalak Şurubu Zararları

Çam kozalağı şurubunun faydalarını say say bitiremedik, peki kozalak şurubunun zararları var mı? Varsa nelerdir? Biraz da bu konuya değinelim. İlk olarak eğer tam olarak olgunlaşmamış bir çam kozalağından şurup yaparsanız; bu şurup midenize zarar verebilir. Çam kozalağının tam olarak olgunlaşıp olgunlaşmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra çam kozalağına alerjiniz olabilir, tüketmeden önce doktorunuza danışarak bunu test etmelisiniz. Alerjiniz olması halinde size faydasından çok zararı dokunacaktır. Çam kozalağı şurubunu tüketirken aşırıya kaçmanız da size zarar verebilir. Her şeyin fazlası zarardır, ölçülü tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Evde Kozalak Şurubu Tarifi

Kozalak şurubunu evde kolayca hazırlayabilirsiniz. Kozalak şurubu yaparken ihtiyacınız olan malzemeler;

-1.5 litre su,
-25 adet yeşil kozalak
-Dört bardak şeker,
-Limon suyu.

Malzemelerimizi aldık, şimdi kozalak şurubunu evde kolayca nasıl yapacağımıza geçebiliriz. İlk olarak topladığınız yeşil kozalakları güzelce yıkayın. Yıkadığınız kozalakları tencere dolu suda bir gün boyunca bekletin. Suyun içinde beklettiğiniz kozalaklar hem güzelce temizlenecek hem de yumuşayacaktır. Bir günün ardından kahverengimsi bir su ile karşılaşacaksınız. Bu suyu dökün ve tencerenize yeni bir su koyun. Kozalakların da içinde olduğu bu suyu kaynatın. Bir süre kaynayan kozalakların suyunu bir kez daha değiştirin. Yeni koyduğunuz su ile yeniden birkaç saat kaynaması için ocakta bırakın. Yaklaşık üç saat kaynayan kozalakların içine dört bardak şekeri ilave edin. Zaman zaman karıştırmak şartıyla tencerenizi kaynamaya bırakın. Su kaynarken üzerinde köpükler oluşabilir, kaşık yardımıyla bu köpükleri alın. İyice kıvamını alan kozalak şurubunun altını kapatmaya yakın biraz limon suyu ilave edin. Limon suyu ilave ettikten sonra da birkaç dakika daha kaynamaya bırakın. Sonrasında tencerenizin altını kapatın ve soğuması için beklemeye alın. Soğuyan kozalak şurubunuzu ayarladığınız kavanozlara dökün ve kavanozların kapağını sıkıca kapatın. Kozalak şurubunuzu serin yerde muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kozalak Şurubu Fiyat Nedir?

Kozalak şurubunu evde yapmaya vaktiniz yoksa ya da yeşil çam kozalağı toplayacağınız bir yer yoksa üzülmeyin, kavanoz halinde kozalak şurubu satışı yapılmaktadır. Kozalak şurubunun fiyatları genelde kavanoz üzerinden belirlenmektedir.

Fiyatları ise satın alacağınız yere göre değişkenlik gösterebilir. Kozalak şurubunun fiyatı yaklaşık 30-60 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Şunu da belirtmemiz gerekir ki dışarıdan satın alınabilen bir şurup olsa dahi evde yapacağınız kozalak şurubu daha sağlıklı ve hijyenik olacaktır. Dışarıdan almak yerine evde yapmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön