Kürkçü: Bana polis saldırdı

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, dün İstanbul Gümüşsuyu’ndaki eyleme müdahale eden polisin kendisine saldırdığını iddia etti.

ANKARA (İHA) - Kürkçü, "Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i, milletvekillerine karşı kamu görevlileri eliyle gerçekleştirilen bu tür saldırılara karşı etkin bir tavır almaya davet ediyorum" dedi. Kürkçü,konuya ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Taksim'de dün Antalya'dan İstanbul'a 'Adalet Yürüyüşü' başlatanlarla birlikte saldırıya uğradığını iddia eden Kürkçü, şunları söyledi: “

Polisin hiçbir şiddet, tehdit ve zor içermeyen yürüyüşe karşı giriştiği şiddet kabul edilemez” dedi. Bunun her yerde takipçisi olacaklarını vurgulayan Kürkçü, "Sebebi ne olursa olsun hiçbir biçimde hiçbir milletvekiline karşı böyle bir saldırıda bulunulmasını kabul edecek herhangi bir milletvekili ya da bir kamu yöneticisi olabileceğini düşünemiyorum. Buradan Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i milletvekillerine karşı girişilen, kamu görevlileri eliyle gerçekleştirilen bu tür saldırılara karşı etkin bir tavır almaya davet ediyorum. Meclis Başkanı, milletvekillerinin ve Meclis'in onurunu korumaya bütün milletvekillerinden daha çok yetkilidir. Bu daha çok herkesten fazla onun görevidir. Ancak bu konularda Meclis Başkanımızın sesini çok fazla duyamıyoruz. Görev ve yetkisini kötüye kullanan emniyet yetkililerinin sesleri ve güçlerinin Meclis Başkanı'ndan daha fazla olması aslında Türkiye'deki iktidar pratiğinin de çok somut görüntüsü.” Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a yönelik saldırıyı anımsatan Kürkçü, "Bu saldırıyla dün bize karşı girişilmiş saldırı bakımından kanunun ihlali ve milletvekillerinin ve bakanların görevlerini yerine getirmelerine karşı şiddet uygulanması bakımından hiçbir fark yoktur" dedi.

Görev ve yetkilerini kötüye kullanan onlarca polis görevlisinin bir milletvekiline karşı yasayı ihlal ettiğini söyleyen Kürkçü, "Vekilin haklarını savunanı henüz görmedik. Bu nedenle bütün mekanizmaların çalışması için şikayet başvurumuzu, suç ihbarını İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü aleyhinde yapacağız. İçişleri Bakanlığı'na soru önergesini veriyoruz. Bunların takipçisi olacağız. İstanbul Valisi sayın Mutlu,İstanbul'u herhangi bir diktatörlüğün herhangi bir kasabayı yönettiği gibi yönetemeyeceğini eninde sonunda öğrenecektir. İstanbul orada duracaktır, vali şöyle ya da böyle gidecektir. İstanbul halkının gönlünü kazanmış bir vali olarak değil, olağanüstü hal bölgesindeki görevinden gittiği zaman arkasından kimsenin hayır dua okumadığı vali olarak kendisi İstanbul'daki görevinden de eninde sonunda ayrılacaktır. Bunun çabuk olması için de ben şahsen elimden geleni yapacağım” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Bay kürkçü neden her gün İstanbul'da ve her olayın içinde acaba...
doğru düzgün bir milletvekilin haklarını herkes savunur senin gibi terörüstü savunun bir mnilletveklini km savunsun baba ya
ağzına sağlık, milletin vekili olarak güzel ama yetersiz bir açıklama şiddet gören sadece milletvekilleri değil demokrasiyi savunan herkesin şiddete maruz kalmasının an meselesi olduğu bir süreç yaşatıyor akp ve vali mulu. bununda bir bedeli olmalı. çivili sopalıları palalıları sokağa döken cümlelerin bir bedeli olmalı o çivili sopalarla katledilenlerin ölçülebilir bir bedeli olamaz ama bir şey olmalı.
Senin istediğin şekilde polis yetiştiremiyoruz.Kusura bakma.Amerikadan ajan getirttir.Seni Amerikanın ajanları korusun.
Peki sen polise ne yaptı be ÇAKAL eskı terörıst kalıntısı,saçından sakalından utan beee
Bu adama bibir gazı yetmez vercen copu sırtına kıçına başına ye kürkçü ye ye kürkçü ye.Ulan kıçındaki kıllar ağarmış sen kendini daha 68 kuşağındaki yıllarda sanıyorsun.Zaamanında komünistlik adına yediğin herzeleri birçok insan biliyor şimdi sen vekil oldum nasılsa kimse dokunamaz diye yine bozgunculuğa başladın ama yooook o eski devirler yok bu işin bi ceremesi vardır .
Banada dokunsa polis diye ne taklalar atmışındır.Haber olacan gündemde olacan ya terörist soyu seni.YEMEZLER BAŞKA MEMLEKETE HADİ.
senin ne işin var orada millet vekili bozuntusu. sen kimin vekilisin? def ol git güzel memleketimizden
halk bunları seçmişki haklarımızı savunsunlar atatürkün kurduğu egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye yazan meclise getirmişler ama bazı partilerin millet vekilleri sanki sokak kabadayıları gibi sokak yürüyüşü yapıyorlar kardeşim bırakın vekilliği o zaman
vay canıııııım çok üzüldüm çooook.
iyi kurtulmuşsun ya elinde cop olsaydıdaaaa yani anlarsınya şerefsizn dölü gitte kiliseye mum yak
nerde bi karışıklık var chp liler ve bunlar o karışıklığın içinde zanediyolarki oralarda görünmeyle oy alacaklarr sadece gülünç duruma düşüyorlar
Diğer Haberler