HABER

Kutan'dan Ecevit'in seçim açıklamasına tepki

ANKARA (İHA) - SP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Bülent Ecevit'in seçim ile ilgili, 1.5 saat arayla yaptığı iki açıklamaya tepki göstererek, "2004 yılı için seçim ufukta görünüyor denemez" dedi.

SP Genel Başkanı Kutan, Ankara Ticaret Odası'nın aylık olağan toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. Ülkenin içinde bulunduğu kaostan çıkmak için mevcut hükümetten kurtulmak gerektiğini ve biran evvel seçime gidilmesi gerektiğini savunan Kutan, "Ama ilk önce siyasi partiler ve seçim kanununda değişiklik yapılmasını lazım" dedi. Kutan, Türkiye'nin son 5 yıl içerisinde başta demokrasi ve insan hakları olmak üzere her konuda gerilediğini öne sürerek, "Türk demokrasisi yaralı bir demokrasi haline gelmiştir" dedi.

Toplantıya gelişinde gazetecilerin, "Başbakan Bülent Ecevit 'ufukta erken seçim görünüyor' dedi. Ardından da 2004 yılını kastettiğini söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "İlk defa duyuyorum" karşılığını veren Kutan, toplantı çıkışında kurmaylarından aldığı bilgi doğrultusunda, aynı soruya şu cevabı verdi: "Anlaşılıyorki benim ufuk anlayışımla Sayın Ecevit'in ufuk anlayışı oldukça farkı. Yani 2004 yılı için seçim ufukta görünüyor denemez. Muhtemeldir kibu sözü söyledikten sonra bazıları ikaz etti. Bu sözünüz ekonomide belirsiz olan durum var. Onu daha da kararsız hale getirmektedir. O sebeble böyle bir dönüş yapmış olabilir".

Kutan, erken seçim çağrısını yineleyerek, Türkiye'de erken seçimin bütün şartlarının oluştuğunu bildirdi. Hükümeti oluşturan 3 partinin de seçime gitmeye cesareti olmadığını ileri süren Kutan, "Tablo ortada. Fazla direnebiliceklerini zannetmiyorum. Muhtemelen 2003 yılının ilkbaharında yada engeç sonbaharında bir erken seçim olacaktır. 2004'ü hedefleyebilmek mümkün değil" şeklinde konuştu.

AB konusunda ANAP ve DSP heyetlerinin partilerini ziyaretiyle ilgili bir soruya ise Kutan, bütün siyasi partilerin bu konuda samimi olmaları halinde meselenin halledilebileceğini söyledi. Kutan, bir çalışma grubu oluşturulması konusunda kararlılıklarını yineleyeceklerini belirterek, "Meseleyi sadece idama kilitlemek uygun birşey değil. AB yetkilileri idam dahil olamk üzere başka şeyleri de talep ediyorlar. Biz bunların hepsinin çalışma grubu tarafından ele alınması talep edeceğiz" dedi.

Toplantıda konuşan ATO Başkanı Sinan Aygün de, Başbakan Ecevit'in seçim ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Ecevit'in sağlığı ve yaşlılığıyle ülkeyi yönetmeye yeterli olmadığını, böyle bir durumda hem kendine hemde millete eziyet ettiğini öne süren Aygün, "Bu bir siyasal skandaldır. Bu ne devlet adamlığına, ne siyasetçiliğe, ne yetişkin bir insanın tavrına yakışır bir durumdur" dedi. "Sayın Başbakan'ın ne söylediğini kulağı duymadığı gibi, sözlerinin ne anlama geldiğini de bilmediği ortadır" diyen Aygün, "Ufukta erken seçim görülüyor. Erken seçimin faturası ne olur bilmem ama Sayın Başbakan'ın kaburga kemiğinden çok daha fazlaya malolmayacağını biliyorum" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön