HABER

MEB kurumsal imajını yeniliyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "kurumsal imajını" yenilemek amacıyla çalışma yürütüyor. "Kurumsal Kimlik Kılavuzu" ismiyle başlatılan ve okullarda siyah renk kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran proje çerçevesinde, kurum logosundan okul tabelalarına, zarflardan takdir ve teşekkür belgelerine, İstiklal Marşı'ndan Atatürk posterlerine kadar, eğitimin tüm kademelerinde kullanılan yazı ve şekiller yeniden oluşturularak, standarda bağlanacak.

MEB kurumsal imajını yeniliyor

Reklamcılar ile eğitim uzmanlarının yer aldığı bir komisyon tarafından hazırlanan taslak proje, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayına sunuldu. Projeye göre, binaların tamamında bütünlüğü sağlamak amacıyla okul, kurum ve kuruluş tabelaları aynı tarz, boy ve malzemeden oluşacak.

Artık okul türleri ve kademeleri farklı renklerle tanımlanacak. Okullarda, siyah zemin üzerine sarı metal renklerle yazılmış tabelalar yerine renkli tabelalar asılacak. Tabelalarda siyah renk kullanmak zorunlu tutulmayacak.

Okul öncesi eğitim kurumları pembe, ilköğretim okulları mavi, liseler sarı, çıraklık ve yaygın eğitim kurumları, hizmet içi eğitim kurumları, öğretmenevleri, tesisler ve kamp merkezleri ile basım ve yayınevleri mor renkleri tabelalarda zemin olarak kullanacak. Yazılar bu zemin renkleri üzerine siyah harflerle yazılacak. Böylece renklerden okulun türü anlaşılabilecek.

Okul tabelalarının yanı sıra MEB merkez ve taşra teşkilatında kullanılan tüm eğitim araç-gereçlerinin renk, şekil, ölçü ve yazı karakterleri de değişecek.
MEB, amblemini ve logosunu da değiştirecek. Bakanlığın kitap, meşale ve alevden oluşan simgesinde yazılı M.E.B amblemi, ortasından geçen kitap üzerinden alınarak, dairesel olarak "Milli Eğitim Bakanlığı" şeklinde dizayn edilecek. Meşale aydınlığı ve uygarlığı, kitap bilgi, eğitim ve öğretimi temsil edecek.

MEB'in logosu da daire şeklinde oluşturuldu. Dairenin üst kenarında "T.C Milli Eğitim Bakanlığı" yazısı altında kırmızı defne yaprakları yer alacak. Defne yaprakları "mükemmelliği", kırmızı renk "milliliği" temsil edecek. Okul tabelalarında MEB'in logosu, okulun isminin solunda yer alacak.

Okullarda kullanılacak Atatürk posterleri ile İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabeler için de standart getirilecek. Atatürk'ün posterinin altında "Mustafa Kemal Atatürk" yazısı ve "1881-1938" tarihleri yer alacak.

İstiklal Marşı'nda üst bölümde Türk bayrağı, alt bölümde dizeler; Gençliğe Hitabe'nin üst kısmında Atatürk görseli, alt tarafta hitabe yazısı bulunacak.
Öğrencilere verilen takdir ve teşekkür belgeleri, kırmızı, turuncu ve altın yaldızlı desenli olacak.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler