HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Metrekare işareti nasıl yapılır? Klavyede metrekare işareti yapma

Arsa, tarla ve benzeri yerleri ölçmek için kullanılan birçok farklı alan ölçü birimi bulunmaktadır. Bu alan ölçü birimleri çeşitli işaretlerle gösterilmektedir. Metrekare işareti de bu ölçü birimleri arasında kullanılan bir işaret olarak bilinmektedir. Metrekare işaretini bilgisayar üzerinden klavye aracılığıyla yapmak için farklı tuş kombinasyonları kullanılmaktadır. Peki, metrekare işareti nasıl yapılır ve klavyede metrekare işareti yapma işlemi için hangi tuşlar kullanılır?

Metrekare işareti nasıl yapılır? Klavyede metrekare işareti yapma

SI birim sisteminden türetilen alan birimi metrekare olarak tabir edilmektedir. Metrekare konut, arsa, tarla gibi alanların yanı sıra matematik, mühendislik gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan bir ölçü birimidir. Alanların yüzey ölçüsünü hesaplamak için kullanılan bu ölçü biriminin bir de simgesi vardır. Bu simgeyi sanal ortamda yapmak için bilgisayarların klavyelerinde bulunan çeşitli tuşlardan faydalanılmaktadır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Metrekare işareti nasıl yapılır?

Metrekare ölçü birimi günümüzde çeşitli alanların yüz ölçümünü ölçmek için kullanılan alan ölçü birimleri arasında yer almaktadır. Matematik gibi sayısal konularda da karşımıza çıkan bu ölçü birimlerini temsil eden çeşitli işaretler kullanılmaktadır. Metrekare "m²" işareti ile gösterilen bir ölçü birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. “M” harfi metreyi temsil ederken, harfin üzerinde yer alan “2” sayısı ise bir sayının kendisi ile çarpıldığını belirtmektedir. 2 sayısı da kare olarak okunmaktadır.

1 metrekarelik bir alan kenarları 1 metre uzunluğuna sahip bir karenin alanına eşit olmaktadır. Metrekare simgesini yapmak için birçok kısayoldan yararlanılmaktadır. Bu kısayollara bilgisayar klavyesi üzerinden ulaşılmaktadır. Metrekare işareti klavye tuşları ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için birden fazla tuş kullanılmaktadır.

Klavyede metrekare işareti yapma

Klavyede metrekare işareti yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Bilgisayarlar klavyesi üzerinde yer alan tuşlar kullanılarak metrekare sembolü yapılabilir. Ancak bu işlem Windows işletim sisteminde farklı Mac işletim sistemine sahip cihazlarda ise farklı olabilmektedir. Windows tabanlı bilgisayarlarda bu ölçü biriminin işaretini yapmak için genel olarak ilk önce “Alt” tuşuna basılır ve ardından da “0178” sayıları tuşlanır. Mac cihazlarda ise “Option tuşu” ile birlikte “00B2” tuşları kullanılır. Ayrıca internet üzerinden metrekare işareti kopyalanıp herhangi bir dosya içine yapıştırılarak da kullanılabilir.

En Çok Aranan Haberler