HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mouse DPI nedir, DPI ayarı nasıl yapılır? Oyun için DPI kaç olmalı?

Bilgisayarlarda birçok farklı donanım parçası bulunmaktadır. Kimi parçalar cihazın çıkış parçaları olarak ifade edilirken kimi parçalar ise cihazın giriş parçaları olarak tabir edilmektedir. Bilgisayarların en önemli giriş parçalarından biri mouse denilen, cihaz ekranında görülen imlecin kontrol edilmesini sağlayan bilgi giriş parçasıdır. Mouse denilen aygıtta DPI denilen bir değer ölçüsü vardır. Peki, Mouse DPI nedir, ayarı nasıl yapılır ve oyun için DPI kaç olmalı?

Mouse DPI nedir, DPI ayarı nasıl yapılır? Oyun için DPI kaç olmalı?

Bilgisayarların daha konforlu ve rahat kullanılmasında etkin bir role sahip olan çok sayıda donanım parçası vardır. Bu donanım parçalarından biri mouse denilen, Türkçe karşılığı fare olarak karşımıza çıkan bilgi giriş aygıtıdır. Mouse aygıtı, bilgisayar kullanıcılarının cihazı daha kolay ve rahat kullanmasını sağlamaktadır. Ekranda görülen imleç, bu fare yardımı ile daha seri bir şekilde hareket ettirilmektedir. Bu fare aygıtlarının bir de DPI denilen bir değeri mevcuttur.

DPI nedir?

Günümüzde pek çok insan gerek iş gerek bir şeyler izlemek gerekse oyun oynamak için bilgisayar kullanmaktadır. Bilgisayarları oluşturan pek çok önemli donanım birimi vardır. Kimi donanım parçaları bilgisayarın çıkış cihazı olarak bilinirken mouse, klavye gibi aygıtlar ise bilgisayarın giriş cihazı olarak tanımlanmaktadır. Mouse kullanarak bilgisayar ekranındaki imleci yönetmek daha kolaydır.

Bilgisayar fareleri için yaygın olarak kullanılan terimlerden biri DPI terimidir. Bu noktada DPI ne anlama gelir konusu gündeme gelebilir. Bu terim bilgisayar mouse'larında bulunan sensör hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir terimdir. Fare aygıtının duyar değeri ne kadar iyiyse o kadar kaliteli bir performans sunmaktadır. Mouse aygıtı ne kadar fazla hassas olursa ekrandaki imleç o kadar iyi hareket eder.

Bu noktada "Mouse DPI nedir" sorusunun cevabına daha detaylı bir şekilde değinecek olursak; mouse aygıtlarında DPI denilen bir değer vardır. Bu noktada mouse da DPI ne demek konusu da karşımıza çıkabilmektedir. Fare aygıtlarındaki DPI değeri aygıtın hassasiyet değeri manasına gelmektedir. DPI nedir mouse konusunu daha da detaylandırmak gerekirse, DPI harfleri, Dot Per Inch kelimelerinin baş harfinden oluşur. Türkçe karşılığı inç başına düşen nokta olarak ifade edilir. Fare aygıtlarındaki DPI değeri özellikle oyun oynayanlar için ayrı bir öneme sahiptir.

DPI ayarı nasıl yapılır?

Mouse aygıtının DPI değeri yüksek olduğunda ekrandaki imleç küçük bir hareket de dahi uzun bir mesafe kat etmektedir. Kullanıcılar bu noktada mouse DPI öğrenme işlemini yapmak isteyebilir. Ancak bu işlemin gerçekleştirebilmesi için ölçüm aletlerine gereksinim vardır. Bunun yanı sıra internet üzerinden DPI hesaplama araçları da kullanılabilmektedir.

Fare aygıtının hassasiyet değeri yetersizse bilgisayar üzerinden birkaç basit adımı uygulayarak DPI ayarlama işlemi yapılabilmektedir. Mouse DPI ayarlama işlemini yapmak isteyen bilgisayar kullanıcılarının izlemesi gereken yönergeler genel olarak şöyledir:

  • Öncelikli olarak bilgisayar üzerinden “Başlat” kısmına giriş yapılmalıdır.
  • Ardından “Ayarlar” bölümüne tıklanmalı ve bu bölümde bulunan “Cihazlar” kısmına giriş yapılması gerekmektedir.
  • “Cihazlar” bölümünde “Fare” kısmı bulunmaktadır. Bu bölüme tıklayınız.
  • “Fare” bölümünde “Fare Ayarları” kısmına basarak, “Ek Fare Seçenekleri” bölümüne giriş yapınız.
  • Buradan “İşaretçi Seçenekleri” kısmına geliniz.
  • Fare aygıtının DPI değerini ayarlamak için “İşaretçinin Hızını Seçin” kısmına tıklayınız. Fare aygıtının DPI değerini azaltmak için sola, artırmak için ise sağa kaydırınız.
  • Bu şekilde Mouse aygıtının DPI değerini ayarlayabilirsiniz.
  • Öte yandan bazı mouse'ların üzerinde de DPI ayarı için düğme bulunmaktadır.

Oyun için DPI kaç olmalı?

Mouse aygıtının DPI değeri özellikle oyun oynarken daha önemli olmaktadır. Bu noktada 1000 DPI iyi mi konusu akıllara gelebilir. Bu DPI değerine sahip bir mouse aygıtı standart değerlerinin altında olarak görülebilmektedir. Mouse DPI kaç olmalı konusu bu noktada devreye girebilmektedir.

Günümüzde pek çok fare aygıtının DPI değeri genellikle 1600 civarındadır. Bu değer ofis programlarını kullanmak ve sanal ortamda gezinmek için yeterlidir. Ancak oyun oynarken bu değerin daha yüksek olması gerekmektedir. Oyuncu mouse'u aygıtlarında bu değerin 3600 ile 5000 DPI arasında olması ideal olarak kabul görülmektedir.

Express

En Çok Aranan Haberler