HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Multi split klima nedir, nasıl çalışır? Multi split klima özellikleri

Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar kendini göstermeye başladığında klima gibi soğutucu etkiye sahip iklimlendirme cihazları kullanılmaktadır. Klimalar kullanılan ortama göre farklı çeşitlere ve modellere sahiptir. Bu klima model ve çeşitlerinden biri multi split denilen klimalardır. Peki, multi split klima nedir, nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir?

Multi split klima nedir, nasıl çalışır? Multi split klima özellikleri

Çeşitli alanlarda kullanılan ve ortam sıcaklığını düşüren ya da çıkaran cihazlar, klima olarak bilinmektedir. Ortamdaki toz ve partikülleri filtreleme özelliği bulunan klimalar, bu özellikleri sayesinde kullanılan alana temiz ve taze bir hava verir. Günümüzde birçok farklı özelliğiyle öne çıkan klima türleri bulunmaktadır. Multi split klima da bu klima çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu çeşidi ilk defa duyanlar için klimada multi split ne demek konusu ayrı bir öneme sahiptir.

Multi split klima nedir?

Klimalar yaygın olarak yaz döneminde tercih edilse de kış aylarında da ortamı ısıtmak için kullanılan cihazlardan biridir. Klimalar kendi içerisinde farklı modellere ve tasarımlara sahiptir. Her klimanın sağladığı avantajlar ve kullanım alanları birbirinden farklı olabilmektedir.

Klimaların birbirinden farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden biri split klima denilen hem iç hem de dış üniteden oluşan klima çeşididir. Split klimalarda taşıdıkları özelliklere göre kendi içerisinde 2'ye ayrılmaktadır. Bu tür klimalarda iç kısımda bulunan ünite sayısı önemlidir. Birden çok iç ünitenin tek bir dış üniteye bağlı olduğu klima türü, multi split klima olarak tabir edilmektedir. Bu klima türünde birden çok split sistemi mevcuttur.

Multi split klima nasıl çalışır?

Çoklu manasını taşıyan multi split klimalar, diğer klima türleri gibi pek çok farklı modele sahiptir. Bazıları tavana ya da duvara monte edilerek kullanılabiliyorken bazıları ise taşınabilir özelliği ile istenilen alanda kullanılabilmektedir.

Multi split klima türleri ek motor çift klima özelliği ile öne çıkmaktadır. Bu özelliğinden kaynaklı birden fazla klima cihazının aynı anda yönetilebilmesini sağlamaktadır. Çalışma prensibi genel olarak split klima türleriyle aynı olmaktadır. A sınıfı kalitesinde yüksek performans sunan bu klima modelleri sadece tek bir dış üniteye bağlı olarak çalıştığından çok fazla yer de kaplamamaktadır. Bu noktada multi split klima mantıklı mı konusu karşımıza çıkabilir.

Kompakt tasarımı ile dikkat çeken bu tür klimalar, elektrik tasarrufu sağlayarak daha ekonomik bir avantaj sunabilir. Ayrıca çoklu iç ünite bağlantısının kurulmasına izin verdiği için kullanılan alanlarda daha etkili bir soğutma ya da ısıtma sağlar.

Multi split klima özellikleri nelerdir?

Günümüzde birçok farklı klima türü bulunur. Multi split klima da bu klima türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Multi split klimalar kullanıcılarına birçok farklı avantaj ve özellik sunmaktadır. Multi split klima özellikleri genel olarak şöyledir:

 • Bu tür klimalar tek bir dış üniteye bağlı olarak çalıştıkları için birden fazla klimanın kullanımını sağlar.
 • Çoklu klima sistemi yönetimi sunarak tek bir dış üniteye bağlı çalıştığı için yer kazandırır.
 • A sınıfı enerji kalitesine sahip olduğu için enerjide tasarruf sağlar.
 • Hem kurulumu hem kullanımı hem de bakımı son derece kolaydır.

Multi split klimalar nerelerde kullanılır?

Birden fazla klimanın çalışmasına olanak tanıyan multi split klimalar konutlar başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanıma uygundur. Tek dış üniteye bağlı olarak aynı anda birden çok alanı soğutma ya da ısıtma kapasitesine sahiptir. Multi split klimaların kullanıldığı başlıca alanlar genel olarak şöyledir:

 • Konutlar
 • Spor salonları
 • Konser alanları
 • Alışveriş merkezleri
 • Hastaneler
 • Çalışma yerleri
 • Toplantı salonu gibi geniş alanlar

En Çok Aranan Haberler