YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Ne koku ne duman bu dertlerin hiçbiri olmadan Airfryerda steak tarifi

  Et yemekleri, tüm dünya mutfaklarında olduğu gibi Türk mutfağında da oldukça önemli bir yere sahip. Et yemeklerinin en meşhurlarından olan steak tarifini airfryerda yapmayı hiç düşündünüz mü? İşte, en meşhur restoranlarda yediklerinizden farksız, dışı nar gibi kızarmış içi yumuşacık airfryerda steak tarifi...

  Ne koku ne duman bu dertlerin hiçbiri olmadan Airfryerda steak tarifi
  Tarif Puanı
  Teşekkürler!
  Puanınız alınmıştır.
  Kaç kisilik 2
  Hazırlık Süresi 6dk
  Pişirme Süresi 5dk
  Kalori/Porsiyon 350kal

  Son dönemin en popüler mutfak aletlerinden biri olan airfryerın marifetleri sadece patates kızartmaktan ve ekmek pişirmekten ibaret değil. Her türlü yemeği yapabileceğiniz airfryerlar, diğer klasik pişirme yöntemlerinden oldukça farklı. Sağlıklı ve pratik yemekler yapmak isteyenlerin tercih ettiği airfryerda evde steak tarifine bayılacaksınız!

  MALZEMELER

  • 400 gram orta yağlı dana antrikot
  • 1 çay kaşığı kaya tuzu
  • Yarım çay kaşığı tane karabiber
  • 1 çay kaşığı sarımsak granül
  • Sıvı yağ

  TARİF

  • Öncelikle kasaptan almış olduğunuz antrikotu bir gece buzdolabında dinlendirin.
  • Etleri hazırlamaya geçmeden önce airfryerı ön ısıtma moduna alıp 3 dakika ısıtın. Diğer pişirme yöntemlerindeki mühürleme etkisinin oluşması için bu adım kesinlikle ihmal edilmemeli. Mühürleme yaparak etin suyunun içinde kalmasını ve içinin yumuşak bir şekilde pişmesini sağlayacaksınız.
  • Airfryer ısınırken bütün halde aldığınız ve dinlendirdiğiniz dana antrikotun kıkırdaklarını keskin ve sivri uçlu bir bıçakla ayıklayın.
  • Ayıklanmış eti, keskin bir bıçakla birer parmak kalınlığında dilimleyin. Kâğıt havluyu üzerine hafifçe bastırarak etin nemini alın. Bu adım da airfryerda steak tarifi için önemli püf noktalardan biri. Çünkü etin nemli kalması, pişme süresinin uzaması ve dış yüzeyinin çıtır olmaması anlamına geliyor.
  • Mümkünse el değirmeniyle çektiğiniz tane karabiberi etlerin yüzeyine serpiştirin. Tane karabiber kullanmanız lezzetli bir biftek için önemli. Yine de elinizde tane karabiber yoksa toz karabiber de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sarımsak granülü de lezzet katabilir.
  • Yağın ısıyı arttıran etkisinden faydalanmak ve dış yüzeydeki kızarma miktarını arttırmak için etlerin yüzeyini çok hafif yağlayın. Bu işlem için varsa fısfıslı yağdanlık kullanmanız yağın daha eşit dağılmasını sağlar. Fısfıslı yağdanlığınız yoksa yağı yumurta fırçasıyla sürebilirsiniz. Kullanacağınız yağı ayçiçeği yağı ya da zeytinyağı olarak tercih edebilirsiniz.
  • Airfryer ısınınca etleri yerleştirmeden hemen önce el değirmeniyle çektiğiniz kaya tuzunu serpiştirin. Tuzu daha önce atmanız etin sulanmasına sebep olacağından bu püf noktaya dikkat etmelisiniz.
  • Airfryerı et ayarına (205 °C) getirip antrikot dilimlerini tepsiye yerleştirin. 2 dakika sonra kontrol ederek etleri çevirin. Normal pişirme yöntemlerine göre airfryerda oldukça kısa sürede pişecek olan etleriniz için kontrollü hareket etmelisiniz. 4 dakika daha bekledikten sonra toplamda 6 dakika sonunda etlerinizi sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun!


  En Çok Aranan Haberler