HABER

Neptün'ün 14. uydusu keşfedildi

Bilim adamları Neptün'ün 14. uydusunu keşfetti.

Ankara - ABD uzay dairesi, Güneş Sistemi'nin sekizinci ve Güneş'e en uzak gezegeni Neptün'ün yeni uydusuyla birlikte uydu sayısının 14'e çıktığını açıkladı.

Hubble uzay teleskobuyla tespit edilen dev gezegenin, 19.3 kilometre çapındaki en küçük uydusuna "S/2004 N 1" adı verildiği belirtildi. Yeni uydunun, Neptün'ün 105 bin 250 kilometre açığında tespit edildiği duyuruldu.

Uydunun, SETI Enstitüsü gökbilimcilerinden Mark Showalter tarafından Neptün etrafındaki halkaların katmanlarının incelendiği sırada beyaz bir nokta şeklinde ortaya çıktığı ve keşfedildiği kaydedildi.

Showalter'ın, 2004'ten 2009 yılına kadar çekilen 150'den fazla fotoğrafla Neptün'ün hareketini takip ettiği ifade edildi. Neptün'ün ilk keşfedilen ve en büyük uydusu Triton, gezegenin Alman gökbilimci Johann Gottfried Galle tarafından keşfedilmesinden yalnızca 17 gün sonra, 10 Ekim 1846'da İngiliz gökbilimci William Lassell tarafındankeşfedilmişti. Neptün'ün diğer 12 uydusu ise ancak 20. yüzyılda keşfedilebildi.Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni gaz devi Jüpiter'in ise 67 uydusu bulunmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bilimle fazla uğraşmayın.Allah bilir deyip geçin.Müslümanların canını sıkmayın.Bak yarın biz müslümanlarda bilimle uğraşırız o zaman sizinde canınız sıkılır.Oturun oturduğunuz yerde.Ezberlenecek kitabınız yokmu sizin.Ezberleyin okuyun.Ezberleyin okuyun.Cennete gidersiniz .Daha ne istiyorsunuz yalan dünyadan.Cennette buluşmak üzere.
Geri Dön