Öcalan tahliye olur mu?

Abdullah Öcalan'ın "yakın dostu ve sırdaşı" olarak bilinen Muhammed Amin Penjweni,ilginç açıklamalarda bulundu.

Öcalan tahliye olur mu?

24 Ağustos'ta yapılacak olan Kürt Ulusal Konferansı fikrinin Öcalan'a ait olduğunu belirtirken PKK'yı konferansın "lokomotifi" olarak niteleyen Penjweni, "barış süreci"nin "Öcalan'a verdiği sözleri tutmayan" Türkiye'nin tutumu nedeniyle bitebileceğini öne sürdü. Penjweni, hasta olan tutukluların tahliye edilmesini öngören bir yasanın TBMM'den geçmesi durumunda Öcalan'ın da "tahliye edilebileceğini" iddia etmekle birlikte "Ancak, böyle bir şeyin zor olacağını düşünüyorum" dedi.

Suriye'de kaldığı yıllardayakın bir dostluk kurduğu Öcalan'ın sık sık İmralı'dan kendisine "selam" gönderdiği, bazı konularda danışılmasını istediği belirtilen Muhammed Amin Penjweni, Erbil'de yayımlanan Rudaw gazetesi ile yaptığı geniş mülakatta Abdullah Öcalan ve PKK ile ilgili birçok konuyu değerlendirdi.

-"KÜRT ULUSAL KONFERANSI ÖCALAN'IN FİKRİ"-

Muhammed Amin Penjweni, Kürt Ulusal Konferansı fikrinin nasıl oluştuğunu anlattığı mülakat sırasında 1980 yılında Bekaa'dan ayrılmaya zorlanan Filistin Kurtuluş Harekatı'nın Tunus'ta Filistin Ulusal Konseyi'ni oluşturmasının Öcalan'ı etkilendiğini, o zamandan beri Öcalan'ın Kürtler için de Ulusal Konferans'ı önerdiğini kaydetti.

Konferans fikrinin PKK ile KDP arasında ciddi olarak ele alındığını ve İdris Barzani'nin 1983 yılında Şam'da Öcalan'ı ziyaret ettiğinde imzalanan anlaşmanın dokuz maddelik anlaşmada bir konferansın düzenlenmesinin öngörüldüğünü anlatan Penjweni, "Bu defa ise, PKK konunun ciddi olarak görüşülmesini sağladı. Diyebilirim ki PKK konuyu hayata geçirdi. PKK, bu konferans için lokomotif oldu" sözlerini kullandı.

Rudaw'nun konferans konusunda Türkiye, İran ve Suriye'nin bilgilendirilmesine dikkat çekmesi üzerine Penjweni, şu savları dile getirdi:

"Aslında Türkiye, İran ve Suriye'yi bilgilendirmeye gerek yoktu. Ancak,(Kürt) partilerin bazıları, bu ülkelerle ilişkileri göz önünde tutmak istiyorlar. Ancak bu ülkeler, benzer bir şey ister ise Kürtler'e danışır mı?. Hepimiz biliyoruz ki Kürdistan'da Türk, İranlı, Suriyeli, ABD'li ve diğer ülkelerin gizli teşkilatları faaliyet gösteriyor."

-"BAYIK BARIŞ SÜRECİNİ YIKMAZ AMA TÜRKİYE YIKABİLİR"-

Muhammed Amin Penjweni, Türkiye ile PKK arasında çatışmaların en yoğun düzeye ulaştığı 1992 yılında Celal Talabani, Mülazim Ömer ve Kemal Burkay'ın Suriye'ye giderek Öcalan'dan çatışmaları durdurmasını istediklerini ancak Öcalan'ın bu talebi reddettiğni de anlattığı mülakat sırasında diğer bir sorunun karşısında PKK liderliğine Cemil Bayık'ın getirilmesini de değerlendirirken "bu göreve layıktır. Karayılan lider iken Bayık'a danışmadan karar vermezdi" dedi.

Bu arada, "Bayık sert bir lider olduğu için Türkiye ile barış sürecinin başarısızlığa uğrayabileceği" görüşünü paylaşmadığını söylerken "barış sürecini yıkmaz. Ancak Türkiye yıkabilir. Çünkü Türkiye, Öcalan'a verdiği sözleri yerine getirmedi. İfade etmek isterim ki Öcalan'a yakın olduğum için inanıyorum ki Türkiye'nin sözleri bu yılda yerine getirilmezse eğer, barış süreci bitecek" şeklinde konuştu.

-"ÖCALAN TAHLİYE OLUR MU?"

Muhammed Amin Penjweni, "Öcalan serbest bırakılacak mı?" yönündeki bir soruyu yanıtlarken de TBMM'de hasta tutukluların salı verilmesini öngören yasal düzenlemelerin önerildiğini belirterek "Bu yasa geçerse eğer, Öcalan da tahliye edilebilir. Ancak, böyle bir şey zor olacağını düşünüyorum" dedi.

ANKA

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 144 yorum
o bebekleri bunlar öldürmedi dostum özel harekat timlerin öldürdü sonrada bunlar öldürdü süsü verdi. googleden yazarsan öğrenirsin. öyle herşeyi ezberden kulaktan duyma öğrenmeyin biraz araştırın. bende türküm ama milliyetçi değilim.
sen kendine turk diyorsan ben turklugumden utaniyorum sen ilk once ac gozlerini de gor bu pkk yi arastiriyormush
önce ismine bir bak, sonra türk müsün karar ver
Başbakan konuşmasında Abdullah Öcalan'ın ne şartla olursa olsun serbest bırakılmayacağını söylemişti!!!! Başbakana iftira atmayın.
seçimlerden öncede görüşmediklerini söylemişti....
yok canım iftira atılırmı onunla görüşme falan yok demıştı unuttunuzmu
hangi sözünü tuttu ? bedelli konusndada öyle dedi ? simdi adamlar doguya pkk bayraklarini asti. nerede senin basbakanin`?
Başbakan terör örgütüyle masaya oturup pazarlık yapmayız da demişti ne oldu ? Apo'nun salınacağına ben de ihtimal vermiyorum ama sen yine de başbakanın her söylediğine inanma malum politika bu
başkanlık sistemne karşıyız, laik değiliz, bob eşbakanı değilim dieyip de sonradan bunları savunan kişiden başbakan derse bunu herşey beklenir.
Olmaz olurmu hatta rte nin danışmanı bile olur nasıl olsa ikiisininde kumaşı aynı
bBöyle haberler yapıp orospu çocuklarına prim yaptırıyorsunuz bu hükemet yeteri kadar götlerini kaldırdı zaten bu şerefsizin yaşaması bile haram !!!
Bebek katilinin kankası recep tayyip televizyonda yine yalanlarını sıralamaya devam ediyor üzerinde yine alışık bildiğimiz kareli çeketi bit pazarından alma koyu mavi gömlek millete kendini acındırmak için yapmadığı dalavare deyusun
seyitkalander;Bebek katili kimlerdir biliyormusun?Dersimi devletin uçaklarıyla bonbalıyanlardır.Daha onsekiz yaşınıdoldurmamiş çocukların yaşını askeri mahkemelerle büyütüb alelacle idam etiren barbar zihniyetlilerdir.Artık insan ve bebek katillerinin kimler olduğunu dünyada tescilenmiş siz zavalıları herkes taniyor.sizi kafatsçı barbarlar sizi.Artık kepiniz düşmüş kelnizi sakliyamazsınız.devletin karanlık yüzü siz ırkçı ve inkarci beyaz elit ordan burdan toplanma türkler artık siz saklayamazsınız katilliklerinizi,tarihin karanlık sayıfalarında yerinizi alan katiller.
ORTADAN İKİYE ÇATLAYIN .ULAN SİZ DEĞİLMİSİNİZ BU PKK YI DEVLETİN BAŞINA SORUN OLARAK ÇIKARAN.ŞİMDİDE KALKMIŞ BAŞBAKANA LAF ATIYORSUNUZ.KENDİ ÇAMURUNUZDA BOĞULUN DİYECEĞİM ALLAHIN GÜCÜNE GİDECEK.ALLAH ISLAH ETSİN DİYELİM SİZLERİ
NE OLACAK SANDINIZ? YÜZDE ELLİ BİR DESTEĞİ ALAN ELBETTE HER ŞEYİ YAPMAYA MUKTEDİR.ÇIKMASINDA NE GİBİ BİR SAKINCA VAR,ONU AKP Lİ SEÇMENE SORACAKSINIZ BANA DEĞİL?
Ne yuzde ellisi lan. Secim sisteminden caldigi yuzde 10 luk rakami nerenize soktunuz oy hirsizi cakma milli irade denen cete.siz vatan haini ve anayasayi cigneyen idamlik azili suclularsiniz. Tayyip denen fasist allahsiz en basta topunuz vatan halnliginden asilacaksiniz.
siliya;eğer birlikte yaşamaya devam diyorsak birbirimizi kucaklamaliyiz,yok eğer ırkçı ve inkarci zihniyet olsun,ordan burdan toplanma zavalılarla bu ülke türklük ırkçılığı ile devam diyorsanız,bu ülkenin tek bir geleceği olur oda bölünmektir.Yok birlikte birbirimizin değerlerini kucaklayacak bir anayasayla varız diyorsanız bu ülkenin gelceği çok parlak ve güzel olacaktır.Artık tekçi,ırkçı,heykel dayatmacı bir ülke istemiyoruz.Türklüğü Atatürkçülüğü,dayatan bir zihniyetin yürümesi artık mümkün değildir.bir arada hak ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir düzen diyoruz.
seçimlerden kalan acın devam ediyor anlaşılan.acın varı acın.
RECEP BÖYLE HABERLERLE TOPLUMU HAZIRLIYO APO ÇIKARSA YERİNE RECEP GİRER
biri katil biri hırsız sahtekar ikisininde dışarda olmaması daha hayırlı olur
AĞZINA SAĞLIK ASLANIM,ALNINDAN ÖPÜYORUM.KEMAL BULGAN
Bencede hazırlıyorlar.Bu nibneyi çıkaracak bu hükümet.
akp nin amacı apoyu salmak zaten akpkk fark yok
önceden bu haberler komik gelirdi artık apo tahliyede olur. meclisede girer. yanına kadın mahkum getirirler evlenirde çoçuğuda olur. apo ölür. sonra çocukları büyür. millet birde onlarla uğraşır. yani bundan sonra her şey olur.
doğu ve güneydoğuıda kurulacak devletin adı apoşistan olacakmış.bizim başbakanda aile fotografı çektirecekmiş apoyla :)))))))
akpye kalsa dünden hazırlarda halkın tepkisinden ve iç savaş tehlikesinden dolayı yapamıyorlar yoksa kankası recepntayyip apo itine birgün bile hapis yatırmaz
senden korkuya cıkamıyo
iftiracılar
yine söylüyorm hiç bi iktidarın bi tarafı yemez ona :) ve barış sürecide biterse bitsin sizinle barış yapmak isteyen kim defolun gidin soyu belli olmayan şahsiyetler
ortalıgı karıstırmak ıcın yapılmıs bir haber akıl var mantık var bu adamı serbest bırakmak kımın menfaatıne olur ?
bizim yüzde elli koyunumuz varken biz daha neler görürüz
Aşağıdaki yorumnlardan Akp'ye ne büyük tepki var.Pkk-Akp işbirliği milletin tepkisini ayyuka çıkarmış.
Sen TÜRK MİLLETİNİ burada hiç bir halttan haberi olmayan üç beş tane sosyal medya kahramancığından ibaret sanan geri zekalılardansın galiba:))))) gerçekleri ne zaman gereceksiniz çok merak ediyorum.
Oyle bisey olurda salinirsa oruc agzimla soyluyorum allah tumunun belasini versin
milletin nabzını yoklamayın,yemezler!
bundan yıllar önce birisi "sayın" dediğinde insanlar tepki göstermişti, tv programlarında eleştirilmişti, şimdi tv program sunucuları da dahil olmak üzere herkes sayın diyecek neredeyse. Sanırım AKP ve Öcalan takitiği, önce dillendir nabız yokla bakalım ne olacak ona göre de artık serbestte kalabilirim hatta başbakan bile olabilirim...
eşkşiya dünyaya hükümdar oldu
her şeyi bu dönemde görüyoruz..neden olmasın.bal gibi olurrrrrrrrrr....gazetecileri , paşalari içeri atmaya devam edin...hesabını yüzde 47 versin...başka kimse değil..
CHP li secmenlere hak vermemek elde degil, lakin is CHP lilere hak vermeklede bitmiyor, CHP nin basinda sadece bir dangalak olduktan sonra, su anki siyasi partileri RTE cepten cikartir.
gayet dogal adamın sucu çok cıkar ama sucu olmıyanlar ne olacak
SİZ ŞİMDİ GÜLÜN ER YADA GEÇ BU SÖYLENTİLER GERÇEĞE DÖNÜŞECEK BAŞKA OLURU YOK..KÜRTLER ÖZERKLİK İSTİYORSA BU ONLARIN HAKKIDIR KİMSEDEN BİRŞEY DİLENMİYORLAR AYRICA SİZİN ATANIZA SAHİP ÇIKTIĞINIZ GİBİ KÜRTLERDE ÖNDERLERİNE SAHİP ÇIKIP SEVİYORLAR SİZİN SEVMEMENİZ NORMALDİR KÜRTLERDE ATANIZI SEVMİYOR BU İŞ ETKİ TEPKİ MESELESİ..SİZ 35 YILDIR MASALLARLA BÜYÜDÜNÜZ MALESEF NE PKK NEDE APONUN BİR BEBEĞİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ KANITLAYAMASSINIZ BU SÖYLEDİKLERİNİZ BİR ÜLKENİN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARINI TERÖRİST İLAN ETMELERİNDEKİ PSİKOLOJİK ETKENLERDEN SADECE BİR KAÇIYDI.. SÖZLERİM KISITLI SON SÖZÜM YAN MIRIN YAN AZADİ
Size özerklik değil.Tam devlet statüsü verelim.Ama İç Anadolu,Akdeniz,Ege,Marmara ve Karadeniz bölgelerinden sınırdışı edilin.Bir daha birbirimizn yüzünede bakmayalım.
kürtleri türk askeri öldürdü, sizler bunun intikamı için türk askerine milletine savaş açtınız! buna kediler kıççlarıyla güler!! kürtler aynı israiller yahudiler gibi oldunuz! nasıl yahudiler almanlar bizi yaktı dedlerki gerçekte yananlar çingenler masonlar ve dönme yahudilerdiki bunu asıl yahudiler yaktırdılar bugunkü düşlerini yapmak için sonra filistine kan ağlattılar..sorsanız biz mağduruz derler bebekleri öldürürler sizde türk askeri bizi mağdur etti ayaklarındasınız ama gözünüzü kırpmadan kürt türk demeden bebekleri öldürürsünüz..
siz kürtler kürdistan istersiniz elbet gözünüze gönlünüze biryerinize kaçmış bu sevda üstelik demokrasi yanlısı diye geçinen türk hainleri yalakları aptallarıda yanınızda olsun hatta abd israil ab ancak bu barış hikayenizde sonuç vermezse sonun nereye gideceği belli...yakında türk milleti en iyi kürt ölü kürt demeye gidiyor...(ben bunu asla tasvip etmem ama bu kafayla giderseniz sonunuzu kendiniz getirirsiniz!)
Şu gelinen hale bakın.Apo yu tutuklayanlar içerde ve tahliye talepleri reddediliyor ama vatan haini aponun tahliyesi düşünülüyor.Apoyu sorgulayan albay hasan attila UĞUR kitabında aponun tutuklandıgından herşeyi açıkca anlatmış ve aponun nasıl şımartıldıgını gözler önüne sermiş ve bu kişi hala tutuklu suçu apoyu sorgulaması...
Merak etmeyin onu da yaparlar; önce sağlık sorunları bahane edilip bir hastahaneye alınır, bir hastalık teşhisi yapılır sonra, sağlık sorunu olan hastaların salıverilmesi ile ilgili yasa çıkarılır. Yavaş-yavaş, alıştıra-alıştıra olur, yaparlar. Ben artık hiç bir şeye anormal gözüyle bakmıyorum çünkü bir plan var gibi ve uygulama devam ediyor. Yahu, ülkemizdeki akan kanın MÜSEBBİMİ bu adam değilmi, terör örgütünü kurup, yıllarca Şam'dan-Bekaa'dan yöneten bu ''CANİ'' değl m. Kimler ve nasıl inanabiliyor bu adama da ülkeye ''BARIŞ'' getirecek. Bırakın hepimiz ölelim gerekirse ama bu sırtlana ve
SERBESTE KALACAK MECLİSEDE GİRECEK EŞKİYAYI HÜKÜMDAR YAPTILAR YAZIKLAR OLSUN
Tek çare Osman Pamukoğlu Hepar
son kale daha ayakta bekliyor.biji mhp
GEBERİNCE TAHLİYE EDECEKLER İŞTE NEDEN ACELE EDİYOSUNUZ Kİ.
makstalı haber yapmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz çok merak ediyorum. o.ç terörist başı için nabız mı yokluyorsunuz hayırdır....
birde şöyle düşün, bu haberi yapmadılar ve hiç birşeyden haberimiz yok apo bir eli yağda bir eli balda serbestce dolaşıp türkiyenin zenginliklerinden faydalanıyor ve senin hiç haberin bile olmuyor. bu daha iyi olusa söyle aynı sözünü.
Yaptığınız haberlerin hiçbir değeri yok.Buraya günlük astroloji için giriyorduk.Onuda nereye sakladıysanız bulamıyoruz.Eski yerine koyun.Ayıp be
her şeyi bu dönemde görüyoruz..neden olmasın.bal gibi olurrrrrrrrrr....gazetecileri , paşalari içeri atmaya devam edin...hesabını yüzde 47 versin...başka kimse değil..
Öcalan değil, BEBEK KATİLİ. Başlıkları artık 'Bebek Katili' diye atın.
BUNU TAHLİYE EDENLER BU DÜNYADA HESABINI VERİRLER. YA AHİRETTE NASIL HESAP VERECEKLER.GÜNAHSIZ BEBEKLER ÖLDÜRÜLDÜLER ZAMANINDA. KİM VERECEK ONLARIN HESABINI.EĞER BARIŞ BUNUN TAHLİYESİ İLE GELECEKSE VARSIN GELMESİN BARIŞ.BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ BİZ ALLAHIN İZNİYLE.
o bebekleri bunlar öldürmedi dostum özel harekat timlerin öldürdü sonrada bunlar öldürdü süsü verdi. googleden yazarsan öğrenirsin. öyle herşeyi ezberden kulaktan duyma öğrenmeyin biraz araştırın. bende türküm ama milliyetçi değilim.
öcaşan tahliye olursa işte o zaman türkiyede taş üstünde taş kalmaz
otuz yıl çnce komutanlarınızda öyle diyordu,amma gabar dağında,oramarda,Kandil dağını görünce hepsi dediklerini yaladılar.Sen klavye zavalısı ne anlarsın bu ğlkenin neresinde iki taş üstüste koydunuzki üst üste kalmaz?sizi ırkçı inkarci insalık düşmanı zavalılr sizi.
teröristle barışmı olur. çözüm dendi şimdi pkk dışında bir grup var olayları onlar çıkarıyor bahanesi var. terörist çekilmedi hastası, yaşlısı çekildi. dah çok terörist kattılar savaş hazırlığı var.
vakit kazanıyoılar
PKK AKP ORTAKLIĞI AKPKK DIR VATAN HAİNİ YÜZDE 50 DİR YATACAK YERİNİZ YOK TERKEDİN BU ÜLKEYİ SOYSUZ KANSIZ TÜRK DÜŞMANLARI EZİK AÇLAR
bu ülkede neler olduki o olmasın olmaz diyen yalan söyler kürdistanın cumhur başkanı olur
BU TERORİST TÜRKİYE CUMHURİYETİNE VERDİİ KAYIPLARI ,NEYLE ÖDEYECEK?MYNET YETKİLİSİ ,BU ŞOPARI İSİMLENDİREREK YAZMAYIN!
bede bir kürtüm artık buhukumete lede anlşamasanız dünyda anlaşıcanız bir hükümet bülamasınız ve büsefer hepinizi silerler bilmiş olun çok zorlamayın ananızı elini öper ler.
erdogan sen önce konuşmasını bi ögren sonra buraya yaz
biri kasten bir iddia ortaya atar AK PARTİYE karşı olan leş kargaları hemen damlarlar yorum yapmaya yok arkadaşıymış iktidarın yok bilmem neyiymiş. yaw utanın biraz bee son 10 yılda teknolojide eğitimde sağlıkta hukukta devrim gibi yenilikler yapıldı.ulaşımda hele helal olsun.siz ne kadar kör insanlarsınız.bu kadar pişkinlik olmaz yaa böyle vatan sevgisi olmaz gidin terkedin bu ülkeyi.bir ağaç mecburen kesilir.etrafı kırar dökersiniz ancak.ROJAWA DA katliam oluyor neden sesiniz çıkmıyor.pardon onlar insan ağaç değil ondan sesiniz çıkmıyor hadi yollara çıkıp eylem yapsanıza....
Sizin gibilerde yeni türedi.yok çekin gidin falan ulan geri kafa sanamı soracak nereye gidelim diye parazit
Evet ,yapılanlar olmuştur,ancak ülkede tarih 2002 de başlamadı Türkiye büyük pazar herkez bir şeyler satmak için vemek durumunda ,asıl halkın çıkarı ne oldu?ülke dışarıdan nasıl gözüküyor son olaylarda demokratik bir tavır sergilyebilseydi elbette farklı olurdu ancak mevcut manzara demokratik bir devlet olmadığımızı ortaya serdi ve Türkiye 3 .dünya ülkeleri imajına geri döndü bunu ona kendinden başka hiç kimse yapmadı.POLİTİKALARININ YALAN ÜZERİNE OTURDUĞU ORTAYA ÇIKTI ESAS HIRS ONDAN.
SAĞLIK ÇOK İLERLEMİŞ,HAKLISIN-GİT VE DAMAT FERİT BEYNİNİ DEĞİŞTİRT VE İNSAN OL.TÜRK MİLLETİNE HAİNLİK YAPTIRMAYACAS.20"Cİ ASIRIN BAŞINDA SİZLER TEST EDİLDİNİZ..
makarna kömür dagıtmada falan degılmı cahıl
Diğer Haberler