HABER

Omurilik hastalarına umut ışığı

Bilim adamları kök hücrelerin omurilik zedelenmesinin neden olduğu felç vakalarının tedavisinde kullanılmasına yönelik araştırmalarını sürdürüyor.

Omurilik hastalarına umut ışığı

Bilim adamları kök hücreleri, aldığı komutları, beynin hareket etmesini istediği herhangi bir bölgeye ulaştırabilen motor nöronlara dönüştürdüler.

Kök hücreler, canlı dokuların temel taşı olarak biliniyor. Bu hücrelerin vücuttaki 220 farklı hücreden istenilen herhangi birine dönüşmesi mümkün. Omurilik zedelenmesi sonucu felç olanlar uzun bir süredir, kök hücrelerin kendi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı sorusunun yanıtını arıyordu. Bir süre önce hayatını kaybeden, "Superman" karakteriyle tanınan aktör Christopher Reeve de bu beklenti içindeydi. Wisconsin Üniversitesi'ndeki bilimadamları şimdi bu beklentide olanları umutlandıracak önemli bir adım attı. Bilimadamları kök hücreleri, aldığı komutları, beynin hareket etmesini istediği herhangi bir bölgeye ulaştırabilen motor nöronlara dönüştürdüler.

Amerikalı bilimadamları bundan sonraki aşamada, bir dizi kimyasal kullanılarak laboratuar ortamında elde edilen bu sinir hücrelerinin vücudun diğer bölümleriyle iletişime geçip geçmediğini deneyecekler.

Bilimadamları, bu hücrelerin insanlar üzerinde denenmeye başlamasının yıllar alabileceğini söylüyorlar.

Kaynak: İHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler