HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Pasaport randevusunu iptal etme: Pasaport randevusu nasıl iptal edilir?

Pasaport, bulunduğu ülkeden farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin, devlet tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan randevu alarak ve başvuru yaparak temin ettikleri bir belgedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir tür kimlik belgesi olarak da kabul edilebilen pasaportu alabilmek için ise birden fazla yöntem bulunur. Peki pasaport randevusu nasıl alınır, nasıl iptal edilir?

Pasaport randevusunu iptal etme: Pasaport randevusu nasıl iptal edilir?

Farklı bir ülkeye gitmek için ön koşul olan pasaport alabilmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Öncelikli olarak pasaport başvurusunda bulunulmalı ve başvuru için randevu alınmalıdır. Yabancı ülkelerin yetkili kişileri tarafından ülke girişlerinde kontrolü yapılan pasaportları yenilemek ya da çıkartabilmek için günümüzde çevrim içi yöntemler de kullanılabilmektedir. Birden fazla pasaport türü vardır ve her pasaport farklı bir şekilde renklendirilerek diğerlerinden ayrılmıştır.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Bordo renkteki pasaportlar genel pasaportlardır. Gri renkte olan pasaportlar hizmet pasaportu, yeşil renkte olan pasaportlar ise özel pasaportlar olarak isimlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır. Pasaport temin etmek isteyen kişiler, ilgili ve yetkisi bulunan resmî kuruma başvuru yapmalıdır.

Pasaport randevusu nasıl alınır?

Kişiler yurt dışına çıkmak için pasaport alma ya da var olan pasaportlarını yenileme gereği duyabilir. Bu tür durumlarda uluslararası bir tür kimlik belgesi kabul edilen pasaportun temini için öncelikle ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunmalıdır. Başvurular ve çeşitli pasaport temini ya da yenilemesi işlemleri Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) üzerinden başvuru yapılacaksa öncelikli olarak randevu alınmalıdır. Randevular şahsen başvuru yaparak, telefon hattı aracılığı ile ya da e-Devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir. Telefon ile randevu alınacaksa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinin resmi hattı olan Alo 199 numaralı çağrı merkezi aranabilir.

Şahsen genel müdürlüklere gidilerek başvuru da yapılabileceği gibi internet üzerinden, internet sitesi ya da mobil uygulamalar sayesinde başvuru için randevu alabilmek de mümkün olur. E-Devlet üzerinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri'nin dijital ortamları üzerinden pasaport randevusu alınabilmesi için şu adımlar takip edilmelidir:

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan https://randevu.nvi.gov.tr sitesine giriş yapılır. (Bu giriş e-Devlet üzerinden de yapılabilir.)
  • Pasaport türü seçilir.
  • Gerekli bilgiler ilgili kutucuklara yazılır.
  • Güvenlik kodu girilir.
  • Şehir ve ilçe tercihi yapılır.
  • İleri butonu tıklanır.
  • Randevu için gün ve saat seçilir.
  • Telefona gelecek olan onay kodu, ekranda çıkan doğrulama kısmına yazılır.
  • İleri denilerek işlem sonlandırılır.

Pasaport randevusu nasıl iptal edilir?

Pasaport randevu iptali de yine sanal ortam üzerinden yapılabilmektedir. e-Devlet üzerinden de yapılabilen pasaport randevusunu iptal etme işlemi telefonla çağrı merkezini arayarak ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait resmî internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Tek koşul randevunun, randevu saatinden en az yarım saat önce iptal edilmesidir. Aksi takdirde 1 ay süre ile başka bir randevu alınması mümkün olmaz. Ayrıca 1 ay içinde randevu iptal işlemi en çok 3 kez yapılabilir.

Pasaport randevu iptali için:

En Çok Aranan Haberler