HABER

Putin'den kritik Suriye açıklaması: Ankara'nın endişelenmesi için bir sebep yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Forumu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. Rus lider Putin, "Rusya Suriyeli Kürtlerle irtibatı sürdürecek, Ankara'nın endişelenmesi için bir sebep yok" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus askerlerin YPG'lilerle olan fotoğraflarını Putin'e ileterek, rahatsız olduklarını bildirmişti. Erdoğan, "Terör örgütüne karşı terör örgütü kullanılmaz" demişti.

Putin, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 'Kuşak ve Yol Forumu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. Putin, ülkesinin Suriye'deki Kürt güçlerine silah göndermediğini, bu nedenle Türkiye'nin endişelenmesi gereken bir durum olmadığını söyledi. Putin, Suriye'deki Kürt güçlerinin terörle mücadelede kilit önemde olduğunu belirtti.

Suriye'deki Kürt gruplarla çalışma düzeyinde temaslarını koruyacaklarını söyleyen Putin, bunun, Türkiye'nin endişelenmesine neden olmaması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus askerlerin YPG'lilerle olan fotoğraflarını Putin'e ileterek, rahatsız olduklarını bildirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı olduğunu belirterek, defaatle "Terör örgütüne karşı terör örgütü kullanılmaz" demişti.


Geri Dön