HABER

Resmi rol üstlenmemiz gerekmiyor

Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Flori, Kıbrıs'ta çözümü hızlandırmak için katkıda bulunacaklarını fakat bunun için resmi bir rol üstlenmelerinin şart olmadığını belirtti.

Resmi rol üstlenmemiz gerekmiyor

Flori, Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "BM'yi desteklemeye devam ediyoruz. Avrupa Konseyi'nden rica edildiği gibi çözümü hızlandırmaya yardım etmek ve katkıda bulunmak üzere BM Genel Sekreteri'nin tertibinde bir uzmanlar ekibimiz bulunacak" dedi.

Kıbrıs'la ilgili tarafların görüşmelerinde Avrupa Komisyonu'nun resmi rolüne hiç bir şekilde ihtiyaç bulunmadığını ifade eden Flori, "Açıkçası böyle bir rolü kabul edebiliriz fakat bütün tarafların bunu kabul etmesi şartıyla" diye konuştu.

New York'ta BM merkezinde Genel Sekreter Kofi Annan gözetiminde KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcileri arasında sürdürülen görüşmelerin 3. gününde Rum Yönetimi Lideri Tassos Papadopulos, görüşmelere AB'nin de dahil olmasını istemiş fakat KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bunu kabul etmemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler