HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SGK prim / borç ödeme nasıl yapılır?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) prim ya da borcu, bir çalışanın sigortasının işlemeye devam edebilmesi için ödenmesi gereken bir ücrettir. Sigorta primleri, çalışan çalışmaya devam ettiği sürece maaş aldığı zaman ödenir. Prim ödemeleri kesilirse sigorta da kesilmiş olur. Ödenen primlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılıklar görülebilir.

SGK prim / borç ödeme nasıl yapılır?

İşyerleri, çalışanlarını sigorta ettirmek ve primlerini zamanında ödemek ile yükümlüdür. İşveren konumundaki kişiler, sigortalı çalışanları için yapması zorunlu olan prim ödemelerini çeşitli yöntemlerle gerçekleştirebilirler. Ödemeler, anlaşmalı olan bankalar üzerinden, otomatik ödeme talimatı verilerek, internetten, mobil şubelerden ya da banka şubelerinden yapılabilir.

SGK prim / borç ödemesi nedir?

Her işverenin ödemekle yükümlü olduğu primler, borç olarak da adlandırılabilir. Çünkü SGK prim ödemeleri, işverenlerin çalışanlarına karşı olan ve her ay maaş ile birlikte yapılması gereken bir borç ödemesi olarak kabul edilir. SGK borç ödemeleri, çeşitli sigorta kolları, çalışanların görevleri, sorumlulukları ve alanları gibi durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Çalışan kişinin 4A, 4B ya da 4C sigorta türlerinden hangisine bağlı olarak çalıştığı fark etmeksizin primlerinin ödenmesi ve sigortalılıklarının çalışmaya başladığı andan itibaren başlatılması gerekir. Bu zorunlu bir durumdur. Bir çalışanın prim ödemeleri sonlandırıldığı zaman sigortası da sonlanmış olur.

Asgari ücret ile çalışan bir kişinin sigorta primleri, çalışanın maaş almadan önce ödenmiş olur. Her çalışan sigorta primlerinin ödenip ödenmediğini çeşitli yollardan sorgulayabilir. Örnek olarak ALO 170 çağrı merkezini arayarak sorgulama işlemi yapılabilir. Ayrıca vatandaşların birçok bilgiye ulaşabildiği, çeşitli resmi işlemlerini gerçekleştirebildiği e-devlet sistemi de sigorta ve prim takibinin yapılabildiği bir platformdur.

SGK Prim/Borç ödeme nasıl yapılır?

SGK prim ödemeleri için işyerinin mevcut anlaşması bulunan bankalar kullanılabilir. Günümüzde birçok işlemin internet üzerinden yapılıyor olması gibi SGK prim ödemeleri de daha çok internet bankacılığı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil şube uygulamaları bu işlemler için en çok kullanılan mecralardır.

İnternet bankacılığı kullanarak SGK prim borcu ödeme işlemi yapılacaksa şu adımlar takip edilir:

  • Anlaşmalı olan bankanın internet sitesine ya da mobil telefona indirilen uygulamasına giriş yapılır.
  • Ana sayfada yer alan menüler arasından sırası ile Ödemeler – SGK – Borç Ödeme alt başlıklarına tıklanır ve ilerlenir.
  • Açılan sayfada SGK prim ödemesi işlemi yapılır ve işlem tamamlanır.

Otomatik ödeme talimatı vererek SGK prim ödemeleri de gerçekleştirilebilir. Birçok işveren bu yöntemi kullanmayı tercih etmektedir. Hem takibinin daha kolay olması hem de herhangi bir unutma ya da gecikme durumu olmaması için bankalara verilen otomatik talimatlar ile prim ödemesi yapılır.

SGK’dan prim ödemesi yapılır mı?

Prim ödemeleri, doğrudan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) aracılığı ile de yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden ödemeler gerçekleştirilebilir. Bunun için şu adımlar takip edilir:

  • www.sgk.gov.tr sitesine giriş yapılır.
  • Ana sayfadaki menüler arasından kredi kartı ile prim ödeme sayfası seçilir.
  • Kimlik numarası, vergi numarası ve SGK sicil numarası bilgileri girilir.
  • Ödemesi yapılacak olan borç türü seçilir.
  • Kod doğrulaması işleminin ardından sorgula butonu tıklanır.
  • Açılan sayfadan ödeme gerçekleştirilir.

En Çok Aranan Haberler