HABER

Sinan Oğan "Ay'a giderken görüntülendi" diyerek paylaşmıştı! Valilikten açıklama geldi: Sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz

Sinan Oğan'ın Twitter hesabından "Videodaki Afganistan ve Pakistanlı “Muhacirler” sınırı geçip "Ay'a" giderken görüntülendi." notuyla paylaştığı görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu. Görüntülerle ilgili Van Valiliğinden açıklama geldi. Sosyal medyada İran sınırında çekildiği iddia edilen düzensiz göçmenlere ait görüntülerin gerçeği yansıtmadığı duyuruldu. Görüntülerin eski ve başka bir coğrafyaya ait olduğu belirtilirken "sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz." denildi.

Sinan Oğan "Ay'a giderken görüntülendi" diyerek paylaşmıştı! Valilikten açıklama geldi: Sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz

TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan'ın sosyal medyada paylaştığı ve İran sınırında çekildiği iddia edilen düzensiz göçmenlere ait görüntüler gündem olmuştu. Söz konusu görüntülere ilişkin Van Valiliği açıklama yaptı.

"VİDEODAKİ AFGANİSTAN VE PAKİSTANLI 'MUHACİRLER' SINIRI GEÇİP 'AY'A' GİDERKEN GÖRÜNTÜLENDİ"

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, @DrSinanOgan isimli Twitter kullanıcısı tarafından "Videodaki Afganistan ve Pakistanlı 'muhacirler' sınırı geçip 'Ay'a' giderken görüntülendi" şeklinde yapılan paylaşımla ilgili yapılan araştırmada, görüntülerin Türkiye-İran sınırında çekilmediğinin tespit edildiği belirtildi.

s1

"SINIR HATTINI İSTEDİKLERİ VASITAYLA GEZDİREBİLİRİZ"

Ayrıca görüntülerin yeni olmayıp 24 Haziran 2021'de "tiktok" sosyal medya sağlayıcısında @tahirzaman5006 isimli ve bir gün sonra yine aynı platformda @mirzanoming adlı kullanıcıları tarafından paylaşıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün itibariyle Van-İran sınır hattının önemli bir kısmı hala karla kaplı olup değil bu mevsimde hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu dönemde dahi bu yükseklikte otlar bulunmamaktadır. Anlaşılacağı üzere görüntüler eski ve başka bir coğrafyaya aittir. Aksini iddia edenlere açık çağrımız ve teklifimiz şudur; masrafları bize ait olmak üzere sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz. Tabii gerçeği görmek gibi bir niyetleri söz konusu ise."

s2

Bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

"Daha önce de ifade ettik yineliyoruz. Provokasyon amacı güdülerek, ülkemizin güvenliği ve huzurunu hedef alan farklı coğrafyalara ait, eski görüntülerin, Van-İran sınırına ait yeni görüntülermiş gibi paylaşılması art niyetli ve algı oluşturmaya yönelik olduğu apaçık ortadadır."

Valilikten, söz konusu paylaşımları yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi. (AA)

s3

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler