Sisi'den Obama'ya: 'Beni yarı yolda bıraktın'

Mısır'da 3 Temmuz'da darbe yaparak Cumhurbaşkanı Mursi'yi iktidardan uzaklaştıran Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi, ABD Başkanı Barack Obama'yı kendisini yarı yolda bırakmakla suçladı.

Sisi'den Obama'ya: 'Beni yarı yolda bıraktın'

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi, 3 Temmuz'daki askeri darbe sonrası ilk kez röportaj verdi. Mısır'ın başkenti Kahire'de Amerikan Washington Post gazetesine konuşan Sisi, "Obama yönetimi beni yarı yolda bıraktı" dedi.

Obama yönetimini kastederek, "Siz Mısırlılara sırtınızı döndünüz. Onlar bunu asla unutmayacaktır" diyen Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi, ABD'nin Mısır'daki iç politikayı bahane ederek söz verdiği F-16 savaş uçaklarını göndermediğini söyledi.

'OBAMA BENİ HİÇ ARAMADI'

"Yurtsever bir orduya böyle davranılmaz" diyen Sisi, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'la hergün telefonda konuştuklarını ancak Obama'nın kendisini hiç aramadığını belirtti.

Muhammed Mursi iktidara gelir gelmez sorun yaşamaya başladıklarını iddia eden Sisi, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi bütün Mısırlıların değil destekçilerinin temsilcisi olmakla suçladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi, "Obama yönetimi, Mısır’da daha fazla kan akmasından endişe ediyorsa Müslüman Kardeşleri oturma eylemlerinden vazgeçmeye ikna etmeli. ABD'nin bunu yapacak gücü ve nüfuzu var" şeklinde konuştu.

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Sisi, seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı yönündeki soruyu ise, "Benim için önemli olan halk sevgisi" dedi.

'SİSİ ADAY OLACAK' İDDİASI

Siyasi uzmanlar, Sisi'nin referandum yöntemini kullanarak, cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağını halka soracağı ve bu yöntemle aday olacağı iddia ediliyor.

BURNS-SİSİ GÖRÜŞMESİ

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ün Kahire temasları ise devam ediyor. Mısır'ın başkenti Kahire'de yönetim ve Mursi yanlılarıyla bir araya gelen Burns, ziyaretini birgün uzattı.

Burns bugün Savunma Bakanı ve Genelkurmayı Başkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşecek. AB yetkilileri de Kahire'deki temaslarını sürdürüyor.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 105 yorum
DARBECİ CHP DESTEKLER SENİ SİSİ MERAK ETME...GÖNÜLLERİ SENİNLE
soyadından belli ne halt olduğun aptal herif yardaklan yalakalan bakalım senin de saltanatın biter bir gün bu dünyada baki olan yok
senin chp ile alıp veremediğin nedir anlamak mümkün değil.alakası olmayan haberlerde dahi chp yi işkillendiriyorsun.sanırım seni çok desteklemiş.
tayyişbe ne olmuş oda yarın destekler cahil
türk medyasının yalanlarda sınır tanımamasının bir belgesi daha.nedir bu haberin kaynagı kimdir?akapenin uydurmalarını burda haber yapmaya utanmıyormusunuz?ş.siz mursi obamanın karısıdır sisi gibi ülkesini sevenler degil.haberin kaynagını kimin salladıgını yazmadan haber yapmayın bari.mursinin anası sikildi :DDDDD
senin sarfettiğin bütün kötü sözler seni yetiştirene aiittir
size tamamiyle gönülden katılıyorum
Sen kimin karısısın..chp ninmi zilli
SEVİYESİZ BİR YORUM.
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/rare-interview-with-egyptian-gen-abdel-fatah-al-sissi/2013/08/03/a77eb37c-fbc4-11e2-a369-d1954abcb7e3_story.html haberin kaynağı burda araştır biraz
beter ol vatan haini sisi
Vatandaşa makarna - pirinç dağıt , Obama 'nın aramasına gerek kalmaz , MISIR halkının % 50 'si peşinden gelir merak etme :)
Vatanseverler makarna icin oyunu satmaz, sayet satmis olsaydi chp bugün tek basina iktidar olmustu!! unutma 600 tl yi vaat eden ke MAl di!! buradan öyle söyle yazipta bosuna emolarinizi tatmin etmeyin
Çok iğrenç bir yaklaşım. Senin adına çok utandım.
Diğer %50 side salaklamasına parklarda sabahlar makarna almadan aç karnına :)))
sende pirince gelenlerdensin galiba
BOP çükmüştür.İlk darbeyi esad vurmuştur.ikinci darbe mısırdan gelmiştir.ABD yine başarısız olmuştur.
öyle deme recep tayyip amcan çok kızar sonra
Erdoğan gibi bir eşbaşkanı varken bop kolay çökmez asıl darbeyi o ülkere müslümanı müslümana kırdırarak vuracaklar
EY SİSİ-PİSİ sen bu akılla zaten katlettiğin ve ettirdiğin insanlar için ebeden cehennemlik oldun.BARAK DEĞİL VARAK OBAMA olsada sen cehennemde nar olurken o şehidler CENNETİN REYHAN KÖŞKLERİNDE,KEVSER IRMAĞININ KENARINDA HABİBULLAH İLE KOMŞULUK YAPACAKLAR.ZAVALLI SENİ.
cennette ayırdığın yerde sende varsın kesin baksana şimdiden parselemişsin.
yankilerin ipiyle kuyuya inilmeyeceğini bilmen lazımdı tarihte birçok örneği var sam amca kullanır işi bittimi ya yok eder yada bir kenara atar
ağzına sağlık aynen
ABD YEMİ GÜVENİPTE DARBE YAPTIN ŞEREFSİZ.SENİ ANCAK DARBELERDEN MEDET UMAN,DARBE TARAFTARI OLAN CHP DESTEKLER.ODA MÜZMİN MUHALEFET PARTİSİ OLDUNDAN SADECE SÖZLE DESTEKLER.SENDE ONUNLA AVUNMAK ZORUNDA KAL.
Vatandaşa makarna - pirinç dağıt , Obama 'nın aramasına gerek kalmaz , MISIR halkının % 50 'si peşinden gelir merak etme :)
Çok sathi düşünüyorsunuz. O %50'nin cidden üç beş kuruşa hem de kaç sefer oyunu sattığını mı düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse sanırım yaşınız 20 bile değil.
aklı kıt arkadaşım. milliti makarna pirince kanacak kadar saf mı sanıyosun sen. bunu düşünüyosan aynada kendine bak. asıl saf kim orda görürsün..
Türkiyedeki % 50 kesim kadar salak olduklarını sanmam makarnaya pirince oy versinler
sizede Molotof dağıtıyorlar
Bıktık artık bu Mursi'den, Sisi'den Esad'dan Özgür Suriye Ordusu'dan Türkiye'nin baş sorunu bu mu artık. Sanki Arap Yarımadası'nda yaşıyoruz. Şimdi birisi kalkıp diyecek bu insanlara acımıyor musun? Her insana acıyorum. Ama biz Süpermen değiliz. İki milyar dolarımız Mursi'ye gitti. Bütçemizin %1 i. Amerika birbuçuk milyar dolar yardım yaptı. Bütçeleri bizimkinin otuz katı. İnsan Allah'tan korkar biraz. Haram zıkkım olsun. Oldu da sanki.
HAYRET BABASI ONU YARI YOLDA BIRAKMIŞ AMA EMİNİM YAHUDİLER ARAMIŞTIR....
ileride kimler seni yolda bırakır görürsün
beter olursun saddam gibi
YA BİZ MÜSLÜMANLAR NEDEN BU KADAR REZİLİZ YAAA.ABD MISIRDAKİ OTURMA EYLEMLERİNİ DURDURACAK GÜÇTE DİYOR.ADİ MAHLUK,,KUKLA,,SEN GENEL KURMAY BAŞKANISIN SEN DURDURSANA..MURSİ ABD NİN İSTEDİĞİ ADAM OLMAYINCA TABİ BÖLE ADİLERDE GENELKURMAY BAŞKANI OLUNCA YAPTIRDI DARBEYİ.İNŞALLAH BU GENEL KURMAY BAŞKANININ SONU KADDAFİ GİBİ OLUR.
GERİ ZEKALI YENIMI AKLIN BAŞINA GELDİ
ulkesını satmak denırse buna denır sadece sısı degıl turk paşalarıda bu ıhanetı yapdı
Darbeyi yaptiran amerika destekleyen Chp ya bunlar amerika karsiti degilmiydi ah biri haliyi kaldirsa altindan ne pislikler cikacak.
chp desteklemedi. ama sen yobaz olduğun için normal konuşman
her şey bahane sömürü şahane mısırdaki türkiyedeki suriyedeki olayların bir tek sebebi vardır sömürüyü elinden kaçırmamak gerisi hikaye
el sisi ada bak
ÇOK DOĞRU SÖYLEMİŞ FAKAT HALA ABD'NİN DÜNYAYI YÖNETTİĞİNE İNANMAYANLAR BU İTİRAFI İYİ OKUSUNLAR ABD İLE İLİŞKİLER VAR OLDUKÇA HİÇ BİR ÜLKE BAĞIMSIZ BİR ÜLKEYİZ DEMESİN..ÖZELLİKLE TÜRKİYE..FAKAT BİZİM TAYYİP HAYRANLARI MAALESEF BUNU GÖREMİYORLAR..
Amerika der pisi pisi , tıpış tıpış gider sisi..
SEN AMERİKA GÜVENİRSEN SENİ BÖYLE YARI YOLDA BIRAKIR..ABD İNSANLIK DÜŞMANIDIR..UNUTMA BUNU..
Sisi,Erdoğan ne farkı var:İkisi de de halkına gaz atıyor,biri polisle öbürü askerle baskı yapıyor,eziyor halkı hiçbir farkı yok.
o yüzden mısırda üçyüzler ölüyo ..
safmısın sen yoksa zeka noksanlığınmı var birisi makineli tüfekle ateş emri veriyor yarım milyon göstericinin üzerine , diğeri biber gazı atıyor, biri seçimle geldi birisi dış destekli darbe ile geldi. daha saymakla bitmeyecek kadar fark var aralarında ama senin lama ile aranda nekadar fark olduğu konusu tartışmalı bir konu.
onun için mısıra benzetıyo ya
Bir insan ancak bu kadar kancık olur.Bu kadar adi şerefsizce iftira atıp yakıştırma yapar.Böyle olur olmaz herşeye bahane edip iftira attıkça sizlerden nefret eder olduk.Artık sizlerden tiksinir hale geldik.Yeter kahpeliğinde bir sınırı var.
ÖNCE BEYZBOL SOPASINI GÖRECEKSİN SONRA DOSTUN OLACAK....
kendi miletinizi biribirinize kırdırıyor ya yyeter bu sizlere neden arasınki işi bitii artık biribirine düşnan etti sizleri..
AMERİKA SENİ YANLIZ BIRAKSA BİLE...CHP VAR..ÜZÙLME ONLAR DARBECİ GENERALLERİ..SEVERLER..CHP Lİ VEKİLLER ZİYARETİNE GELİR..YAKINDA..
bravo gardaş bukadar ince düşüncene
irana helal olsun su pislik abd hiç muhatab olmuyorlarla helal olsun..bızde nerdeyse bı gel ulkeyı verek demedıgımız kalıyo ....
Uşak olmayın
Tasmayı kimin eline verdiğine bir bakacan. Bir küçük kemiğe razı oldun, halkını ve sana güvenenleri sattın. Ozaman gerçek şu SATTIYSAN SATILACAKSIN.
sisi + chp + abd +diğerleri... küfür tek millettir...
sisi çok sinsi..
SİSİ MISIR CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLMALI VE DARBECİLERİN NE HALT OLDUĞUNU HERKESLE BİRLİKTE BİZZAT KENDİSİDE GÖRMELİDİR. ABD VE İSRAİL LE YOLA ÇIKILMAMASI GEREKTİĞİNİ ANLAMALIDIRKİ BİRDAHAKİ TEŞEBBÜSCÜLER AYNI HALTI YEMESİNLER.YAZIKLAR OLSUN ŞAHSİİ MENFAATLERİ UĞRUNA ÜLKESİNİ BAŞKALARINA PEŞKEŞ ÇEKENLERE.YAZIKLAR OLSUN SİSİ YE ÇAPULCULARA KILIÇDAROĞLUNA........
alkışlıyorum seni
SEn Obamayı boşver. Münafık kardeşleri yok et yeter..
Bunlar böyledir.Adamı harcamayı iyi bilirler. Sen nesin ki Sisi, maşa.Harcanabilecek milyonlarca insandan birisin.
Mısır Ordusu Mısırlıların ordusudur. Bizimki gibi Natonun değil.
VATAN HAİNİ SENDE BİR PİYONSUN İŞİN BİTTİMİ SENİDE BİR ÇUKURA ATAR BU ABD.KENDİNİ AVUT SEN.BU DÜNYADADA ÖTEKİ DÜNYADADA REZİL VE ZELİL YAŞAYACAKSIN.LANETLENMİŞLERE YALTAKLIK YAPAN ONLARDAN DAHA KÖTÜ DURUMA DÜŞECEKLER HER İKİ DÜNYADA.
ABD VE İSRAİLİ DOST EDİNEN HİÇBİR ÜLKE REFAHA KAVUŞMAMIŞTIR.MURSİYİ BAŞTAN İNDİRENLERİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM EN BAŞTADA SİSİ Yİ.
Geri zekalı aptal bir general,işte başka ülkenin liderinden medet olan kendi vatandaşının kanı dökülmesini hiçe sayan adı savunma bakanı utanç duyulacak bir mısırlı insan
zeka gerisi sisi bu reportajda kendini ele verdin. senin sonun çok kötü olmalı tabii adelet varsa..
DİNCİLER YÜZ YILIMIZDA BELA OLMAYA BAŞLADI.DİNDE DEMOKRASİ ARAMAK ÖKÜZÜN ALTINDA BUZAĞI ARAMAK TIR.............
Diğer Haberler