HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Sol omuz ağrısı neden olur? Sol omuz ağrısının nedenleri

Sol omuz ağrısı birçok insanın günlük yaşamını etkileyen yaygın bir durumdur. Sol omuzdaki ağrı genellikle birtakım faktörlerden kaynaklanabilir ve bireyin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Sol omuz ağrısı ile başa çıkmak için uygun tedavi yöntemleri ve fiziksel terapiler aracılığıyla ağrının kaynağını anlamak önemlidir. Omuz ağrısının önlenmesi veya hafifletilmesi için uzun vadeli tedaviler de önem arz eder. Peki, sol omuz ağrısı neden olur?

Sol omuz ağrısı neden olur? Sol omuz ağrısının nedenleri

Sol omuz ağrısı kişinin ruhsal sağlığını da etkileyebilir. Sürekli omuz ağrısı stres, endişe ve hatta depresyon gibi duygusal zorluklara neden olabilir. Ağrının devam etmesi bireyin genel yaşam kalitesini düşürebilir, sosyal etkileşimleri kısıtlayabilir ve günlük aktivitelere katılımı azaltabilir. Bu ağrı kişinin uyku düzenini de bozabilir. Ağrı rahat bir uyku almayı zorlaştırabilir bu da yorgunluk, halsizlik ve odaklanma problemlerine yol açabilir. Uykusuzluk ağrıya bağlı stresi artırabilir ve bu da ağrının şiddetini artırabilir.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Sol omuz ağrısı neden olur?

Sol omuz ağrısının birçok nedeni olabilir. Bazı yaygın sol omuz ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Kalp krizi: Kalp krizi, kalbin kaslarının kan akışını kaybetmesi sonucu oluşan yaşamı tehdit eden bir durumdur. Sol omuz ağrısı, kalp krizinin bir belirtisi olabilir.
 • Travmalar: Düşme, çarpma veya spor yaralanması gibi omuz yaralanmaları sol omuz ağrısına neden olabilir.
 • Artrit: Artrit, eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Omuz artriti, ağrı, hareket kısıtlılığı ve şişliğe neden olabilir.
 • Periferik nöropati: Periferik nöropati, vücudun periferik sinirlerini etkileyen bir hastalıktır. Omuzdaki sinirlere zarar verirse, sol omuz ağrısına neden olabilir.
 • Omuz sıkışması sendromu: Omuz sıkışması sendromu, omuz eklemini oluşturan kasların, tendonların ve bağların sıkışması sonucu oluşur. Bu, ağrı, hareket kısıtlılığı ve zayıflığa neden olabilir.
 • Rotator manşet yırtığı: Rotator manşet, omuz eklemini destekleyen 4 kas ve tendondan oluşan bir gruptur. Rotator manşet yırtığı, bu kaslardan veya tendonlardan birinin hasar görmesi sonucu oluşur. Bu, ağrı, hareket kısıtlılığı ve zayıflığa neden olabilir.

Sol omuz ağrısı nasıl geçer?

Sol omuz ağrısı genellikle geçici bir rahatsızlıktır ancak, şiddetli, sürekli veya tekrarlayan omuz ağrısı durumlarında bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir. Hafif veya geçici sol omuz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yöntemler şu şekildedir:

 • Omuz ağrısı yaşadığınızda doktorunuzun da onayı ile birlikte belirli hareketleri ve aktiviteleri sınırlamak önemlidir. Dinlenmek omuz kaslarının ve eklemlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Doktorunuzun onay vermesi durumunda, ağrılı bölgeye soğuk veya sıcak uygulamak iltihabı azaltabilir ve kasları rahatlatabilir.
 • Eğer ortada ciddi bir durum yoksa ve doktorunuz da izin veriyorsa ilk 48 saat boyunca genellikle soğuk, sonrasında sıcak uygulamak daha etkili olabilir.
 • Ağrıyı hafifletmek için doktorunuzun önerisi doğrultusunda ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Yine doktorunuzun önerisi doğrultusunda onay alan omuz bölgesini güçlendiren ve esneten hafif egzersizler kasları destekleyebilir ve ağrıyı azaltabilir.
 • Omuz ağrısını önlemek için doğru duruşu korumak ve masa başında çalışırken ergonomik düzenlemeler yapmak önemlidir.
 • Bilgisayar ekranının göz seviyesinde olması, sandalyenin beli desteklemesi gibi basit önlemler omuz ağrısını azaltabilir.
 • Doktorunuzun önerisi doğrultusunda profesyonel masaj veya fizik tedavi kas gerginliğini azaltabilir ve omuz ağrısını hafifletebilir.
 • Yeterli ve kaliteli uyku kasların iyileşmesine yardımcı olabilir ve ağrıyı azaltabilir.

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa lütfen doktorunuza danışınız.

En Çok Aranan Haberler