HABER

Son Dakika: AB Türkiye'ye yaptırım planını askıya aldı

Reuters, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) üst düzey yetkililerine yeni yaptırım uygulama kararını dondurduğunu duyurdu. Haberde, AB'nin, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye yaptırımların uygulanmaması talebine uyduğu belirtildi.

Reuters, 4 diplomata dayanarak, AB'nin TPAO'dan daha fazla yetkiliyi kara listeye alma planını dondurduğu haberini geçti.

Gelişmeyi Ankara'nın bu yıl başlattığı diplomatik girişimlerin meyve verdiğinin en net işareti olarak değerlendiren Reuters, yeni ABD Başkanı Joe Biden'ın Ankara'nın taviz vermeye açık gözükmesinden dolayı Brüksel'den Türkiye'ye yaptırım uygulamamasını talep ettiğini aktardı.

Reuters'e konuşan AB ve ABD'den diplomatlar, Biden yönetiminin, tam da NATO müttefiki ve AB adayı Türkiye'nin 'ödün vermeye daha istekli gözüktüğü' bir dönemde AB'nin yaptırım uygulamamasını istediğini dile getirdi.

'ARTIK YAPTIRIMDAN SÖZ ETMİYORUZ'

Bir AB diplomatı "Türk yetkililerin ilaveten kara listeye alınması çalışması durmuş durumda ve artık ekonomik yaptırımlardan söz etmiyoruz" dedi.

İkinci AB diplomatı böyle bir çalışmanın gerçek anlamda hiç başlamadığını söylerken, üçüncüsü "Diplomatik yollara öncelik veriliyor" diye ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Fransa ve Yunanistan'ın arzusu hilafına, Türkiye'deki AB yatırımlarına öncelik veren uzlaşmacı yaklaşımdan yana ağırlık koyduğunu hatırlatan Reuters, AB liderlerinin Türkiye ile ilişkiler hakkında hazırlayacağı raporun, daha önce Doğu Akdeniz'de enerji sondajları, insan hakları ve göç konusunda anlaşmazlıkları sıralaması öngörülürken, artık daha tarafsız tonda çıkmasının beklendiğini belirtti.

Bir diplomat, Yargıtay Başsavcılığı'nın AYM'ye HDP'nin kapatılması başvurusunun, yaptırım meselesini yeniden gündeme getirmesinin beklenmediğini, ama AB'de tartışma konusu olabileceğini söyledi.

AB'nin yaptırımları rafa kaldırmasını sağlayan Ankara'nın diplomatik adımları şöyle sıralandı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile videokonferans yoluyla, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AB dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yüz yüze görüşmeler yaparak, diplomatik değişikliğin işaretini verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler, 5 yıl aradan sonra yeniden başladı.

Erdoğan, Sarı Yelek protestolarıyla devrilmesini temenni ettiği ve akıl sağlığını sorguladığı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la videokonferans yoluyla görüştü.

Erdoğan'ın dış politika danışmanı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, geçen hafta Ankara'da Fransız ve Alman siyasi danışmanlarla toplantı yaptı.

AB YÖNETİMİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarın video konferans yöntemiyle görüşme yapacağı bildirildi.

AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, günlük basın toplantısında, görüşmenin yarın öğleden sonra yapılacağını duyurdu.

Mamer, görüşmede, gelecek hafta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye-AB ilişkilerindeki durumun değerlendirileceğini söyledi.

AB Liderler Zirvesi, 25-26 Mart'ta yapılacak.

Geri Dön