HABER

SON DAKİKA Az Önce Açıklandı Asgari Ücretler Değişiyor Ne Kadar Oluyor?

Son Dakika Açıklaması Geldi Asgari Ücretler Derğişiyor Asgari Ücretler Ne Kadar Oluyor Beklenen Açıklama Geldi

SON DAKİKA Az Önce Açıklandı Asgari Ücretler Değişiyor Ne Kadar Oluyor?

Asgari ücretler değişiyor... Ekim ayından itibaren ücretlerin ne olacağı

Yıl başından beri net 1300 lira olarak ödenen asgari ücretler Ekim ayından itibaren düşüyor. İşte bu düşüşe neden olan sebepler..

2016 yılının Eylül ayı sonuna kadar asgari ücretlinin eline net bin 300 TL maaş geçecek. Ancak bu tarihten sonra asgari ücretli yüzde 15 yerine yüzde 20'lik vergi dilimine yakalanacak.

Asgari ücretten alınan aylık Gelir Vergisi 86,40 TL'den 156,36 TL'ye yükselecek, maaşta yaklaşık 70 lira erime olacak.

VERGİ DİLİMİ YÜZDE 5.58 ARTACAK

Böylece asgari ücretlinin eline ekim, kasım ve aralık aylarında bin 300 lira değil, bin 230 lira 24 kuruş geçecek. Üstelik asgari ücretin 123 lira 46 kuruşu asgari geçim indirimi sayesinde elde edilecek.

Yasa gereği vergi dilimleri her yıl yeniden değerleme oranı kadar artıyor.

Hükümet isterse bu oranı değiştirebiliyor. TÜİK verilerine göre, önümüzdeki yıl yeniden değerleme oranı yüzde 5,58 olacak. Dolayısıyla bu yıl 12 bin lira olan yüzde 15'lik vergi dilimi önümüzdeki yıl 12 bin 670 liraya çıkacak. Yıllık gelir bu tutarı aştığında yüzde 20'lik vergi kesintisine geçilecek. Önümüzdeki yıl asgari ücretin net bin 300 lira olması durumunda vergi matrahı bin 399 lira olacak. Dolayısıyla, Hükümet vergi diliminde farklı bir ayarlamaya gitmezse asgari ücretli eylül ayında yüzde 15'lik dilimi dolduracak ve ekim ayından itibaren yüzde 20'lik vergi kesintisine yakalanmış olacak.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler