HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Esra Hankulu evinde ölü bulunmuştu! Ümitcan Uygun hakkında karar verildi

Son dakika: Ankara'da 25 yaşındaki Esra Hankulu'nun evinde ölü bulunmasıyla ilgili Ümitcan Uygun'un tutuklu bulunduğu davada karar belli oldu. Mahkeme, Esra Hankulu'nun ölümüyle ilgili Ümitcan Uygun'u 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Ankara Mamak'da 5 Ağustos 2021 tarihinde Esra Hankulu evinde ölü bulunmuştu. Hankulu'nun öldüğü geceyi 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun'un ile geçirdiğinin belirlenmesinin üzerine Uygun, gözaltına alınıp daha sonra da tutuklanmıştı. Esra Hankulu'nun ölümüyle ilgili davanın bugünkü duruşmasında mahkeme kararını açıkladı. Hankulu'nun ölümüyle ilgili olarak Ümitcan Uygun 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İşte son dakika haberinin detayları...

1

Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’ndeki evinde, 5 Ağustos 2021'de ölü bulundu. Hankulu'nun yanındaki arkadaşları Dilan C. ile Furkan G., olay gecesi, kamuoyunda 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun'un da geceyi evde geçirdiğini söyledi. Bunun üzerine Ümitcan Uygun, Dilan C. ve Furkan G., Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Uygun, 'kasten öldürme' suçundan çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklandı. Furkan G. ile Dilan C. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

UYGUN2

UYUŞTURUCU MADDE TESPİT EDİLDİ

Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kan örnekleriyle ilgili incelemenin sonucu, savcılığa gönderildi. Raporda; Hankulu ile evde bulunan Ümitcan Uygun, Furkan G. ile Dilan C.’nin kanında uyuşturucu madde tespit edildiği belirtildi.

UYGUN1

ESRA HANKULU'NUN ÖLÜM NEDENİ BELLİ OLDU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu sonuçlarla birlikte dosyadaki diğer delilleri detaylı inceleme için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan rapor da soruşturma dosyasına girdi. Raporda, Esra Hankulu’nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

ÜMİTCAN UYGUN: BEN KİMSEYİ ÖLDÜRMEDİM

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bugünkü duruşmada sanık Ümitcan Uygun ile taraf avukatları hazır bulundu. Mahkemede son savunmasını yapan Uygun, "Doğru bir tanedir ve er ya da geç ortaya çıkacaktır. Ben kimseyi öldürmedim, beraatımı talep ediyorum" dedi.

KARAR VERİLDİ

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, Uygun'a 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Hükümle beraber sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek'e ise 'suç delillerini karartma' suçundan 1'er ay 6'şar gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı.

ACILI ANNE KONUŞTU

Esra Hankulu'nun annesi Sevil Hankulu, yaptığı açıklamada mahkemenin kararına tepki gösterdi. Sevil Hankulu, "Süreç hiç beklediğimiz gibi geçmedi. 25 yaşındaki genç bir kız ölüyor ve neredeyse benim kızımı suçlu çıkaracaklardı. Karşı tarafın avukatı 'kendi kendine öldü' diyecekti. 'Ümit’in hiçbir suçu yok' diyor. Bu adalet değil. 10 yıl ceza oyuncak gibi bir şey. 10 yılı da düşürecekler 7 yıl yatıp çıkacak bu adam. Kaldığı yerden aynı şekilde devam edip bir annenin, bir genç kızın daha canını yakacak. Adalete güvendik; ama kızımızın hakkını alamadık. Dava sürecinde avukatımız bize 'ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacak, 30 yıl ceza alır' dedi. Gerçekten mahkemeden geldiğimizden beri şok içindeyim" diye konuştu.

Ümitcan Uygun'un avukatı tarafından yapılan savunmanın delillere aykırı olduğunu savunan anne Hankulu, "Esra’nın Ümit oradan çıktığında sağ olduğunu söylüyorlar. 'Kendi kendine düşmüş olabilir' diyorlar. Adli tıp raporunu bile yalanlıyorlar. Nasıl bir plan kuruyorlar, arkalarında nasıl bir destek var bu kadar garanti konuşuyorlar. Benim kızımın bayılmadan ötürü 6 kere hastaneye gittiğini söyleyip, orada da düşüp bayılmış olabileceğini iddia ettiler. Böyle oldu diyelim, neden o halde ambulans çağırmadılar? Benim kızımı neden kurtarmadılar? Esra’nın ambulans istemediğini savunuyorlar. Benim kızım asla böyle bir şey söylemez. Esra ancak 'beni kurtarın' der. Başı ağrısa hastaneye giden bir insan o halde ambulansı nasıl istemez? Duşa sokmuşlar, duşa sokana kadar benim kızımı kurtarsalardı. Hiçbir suçları yoksa neden kurtarmadılar? Neden ölüme terk ettiler?" ifadelerini kullandı.

'BU ÜMİTCAN'A ÖDÜL'

Verilen cezadan memnun olmadıklarını ifade eden anne Sevil Hankulu, kızının hakkını sonuna kadar arayacağını belirterek, "Bu Ümitcan'a bir ödül. Başka hiçbir şey değil. Karşı tarafın resmen kazandığı bir ödül. Kızımın öldüğü yanına kalıyor. Anaların yüreğini yakıyor. Birini daha yaktı. Genç kızları da yaktı mezara koydu. Bizi de yaktı mezara koydu. Çıkacak 7 yıl sonra başkalarının da canını yakacak. Sonuna kadar gideceğim. Ümitcan en çok cezayı alana kadar bu işin arkasındayım. Yeter artık. Güle oynaya çıktılar mahkeme salonundan. Benim içim kan ağlarken onlar güle güle oradan ayrıldı. Kızımın ölüm pozisyonuna kadar anlatıp 'biz suçsuzuz' diyorlar. En ağır cezayı almasını istiyorum. Benim kızım toprak altında çürüyor o da hapiste çürüsün. Bunun elinin değdiği genç kız neden ölüyor? Böyle sapık insanlar içeriden çıkmasın. Esra'mı elimden aldılar. 8 aydır toprağın altında sesini duyamıyorum, yüzünü göremiyorum. Ben kızımı ne zorluklarla büyüttüm. Bir katil gelip öldürsün diye büyütmedim" dedi.

Sağlık çalışanı dayı Faruk Eroğlu da karara tepki gösterdi.

(DHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler